Наші співгромадяни вважать грошові заощадження важливим елементом свого життя, проте українські реалії ставлять їх у незручне становище, коли заощаджувати особливо й нічого. Тільки 7% українців ігнорують зберігання особистого прибутку на майбутнє, а отже не хвилюються про день завтрашній, маючи змогу отримувати все необхідне вже зараз.
Саме такі результати показали дані дослідження “Ставлення до заощаджень” (“The savings behavior: country overview”), яке проводилося у 15 найбільших містах України. Якщо проаналізувати його дані, то висновки є доволі невтішними. Так, 76% українців вважають особисті заощадження “дуже важливими” та “швидше важливими” і лише 4% ставляться до цього як до “не дуже важливої справи”. Абсолютно неважливими заощадження вважають 3% наших громадян.
Такі дані свідчать не лише про традиційну українську ощадливість, а й про соціальну незадоволеність українців власними доходами. Адже у 67% бережливість українців є ознакою невпевненості у своїй перспективі – накопичення капіталу відбувається на чорний день.
Незважаючи на бажання українців зберігати свої гроші, такої змоги у них немає. За результатами дослідження, лише 30% громадян регулярно відкладають певну суму. При цьому майже половина з них вкрай незадоволена тим, що все ж вдалося зекономити. Це не дивно, якщо врахувати, скільки саме відкладають українці: 64% – менше ніж 500 гривень на місяць, і лише 5% – понад 1 100 гривень.
Щодо способу зберігання грошей, то українці традиційно із недовірою ставляться до новітніх фінансових систем та віддають перевагу відкладанню готівки “під матрац” (51%). Популярність банківських продуктів розподілилася так: 27% опитаних зберігають свої кошти на картках, 17% – на депозитах і лише 7% – на поточних рахунках.
При цьому українці вперто зберігають гроші у гривнях, ігноруючи численні прогнози про підвищення рівня інфляції та можливий обвал національної валюти.
Як вже зазначалося, 67% українців відкладають кошти на чорний день. Інші здебільшого накопичують гроші, щоб витратити їх на життєво необхідні речі й задоволення своїх бажань. 45% намагаються накопичити гроші для дорогих покупок чи ремонту, 30% – для відпочинку, 22% – для майбутніх покупок, на які їм поки не вистачає коштів, 20% так дбають про пенсійне забезпечення, і лише 8% громадян заощаджують для інвестування у власний бізнес.
31% українців цікавиться матеріалами ЗМІ, присвяченими грошам та способам їх заощадження, 17 % уважно прислуховується до висловлювань експертів банківської сфери на цю тему, а 20% зізналися, що знають про доступні способи заощаджень недостатньо. Переважна більшість наших співгромадян (69%) говорить про зацікавленість у підвищенні рівня власної фінансової та економічної обізнаності.