Верховна Рада прийняла новий закон про всеукраїнський референдум. Опозиція уже закликає його скасувати, оскільки побоюється, що завдяки цьому документові президент “протисне” свій проект Конституції.
Насправді чинний закон “Про всеукраїнський та місцевий референдуми” також передбачає, що на голосування народу можна виносити як проект Конституції, так і напрацювання щодо окремих її статей. Інша річ, що право оголошення конституційного референдуму він віддає парламенту, натомість закон, який у вівторок прийняли депутати, – президенту. “Помираюча Верховна Рада провела “прощальне” натискання кнопок, яке за політичним цинізмом та юридичним невіглаством перевершило всі попередні досягнення цієї влади: більшість надала Януковичу право в обхід парламенту створити нову Конституцію, яка може позбавити народ права обирати президента та забезпечить Януковичу обрання на другий термін шляхом голосування в парламенті”, – йдеться у заяві ВО “Батьківщинa”. Головний острах опозиції стосується ймовірної зміни процедури виборів президента: замість загальноукраїнського голосування – вибір парламентом. Проект Конституції, над яким працюють фахівці під головуванням Леоніда Кравчука, наразі не публікували, тому й невідомо, яка там закладена форма виборів.
Інша річ, що у новому законі й справді присвячено чимало місця саме конституційному референдуму. А ще тут ускладнено процедуру скликання голосування з ініціативи народу. Сьогодні для скликання референдуму необхідно три мільйони підписів – байдуже, чи вони зібрані в одному регіоні, чи у різних. А от прийнятий народними депутатами закон передбачає, що ці ж три мільйони підписів слід зібрати не менш як у двох третинах областей. При цьому у кожній області має бути зібрано не менш як сто тисяч ініціативних голосів.
Тобто самим українцям буде важче винести яке-небудь питання на всеукраїнський референдум. А от президенту тепер буде значно легше скористатися послугами народу.