Натяк на “Майдан”?

Опозиція на знак протесту проти фальсифікацій результатів виборів-2012 вивела людей під стіни ЦВК. Напередодні опозиціонери заявляли про можливість “обнулення” своїх партійних списків разом із списками мажоритарників та визнання наступного парламенту неповноважним

Опозиція на знак протесту проти фальсифікацій результатів виборів-2012 вивела людей під стіни ЦВК. Напередодні опозиціонери заявляли про можливість “обнулення” своїх партійних списків разом із списками мажоритарників та визнання наступного парламенту неповноважним

Опозиція зазіхнула на масові акції протесту проти фальсифікацій на виборах. Є через що. Тиждень після дня голосування деякі найбільш проблемні окружкоми не можуть порахувати голоси, затягують передачу протоколів до ЦВК або ж навіть відверто фальшують результати на користь провладних кандидатів. 

Та найважливіше те, що усі ці дії відбуваються під силовим прикриттям загонів “Беркуту”. Інформаційні повідомлення останніх кількох днів з Канева, Обухова та особливо Первомайська, більше схожі на хроніки з місць бойових дій. Окрім цих “гарячих точок”, загалом по Україні зажили поганої слави ще низка мажоритарних округів. На усіх, за словами представників опозиції та спостерігачів від громадських організацій, члени ОВК діють протизаконно, спотворюючи волевиявлення українців.

Ба більше, навіть у ЦВК заявляють про те, що вибори в Україні не були вільними. “На мій погляд, вільних виборів не було. Справа навіть не у фальсифікаціях, не у тому, що вибори перетворилися на бойові дії. Справа в тому, що на виборах заборонено підкуп, погрози, застосування сили. А всі ці явища були системними на цих виборах”, – наголосив Ігор Жиденко, член ЦВК, під час підписання протоколу по 46 округу, де переміг Сергій Клюєв, повідомляє “Українська правда”.

Опозиційний протест

Вочевидь, щоб не бути в цій ситуації бездіяльними, опозиціонери відучора розпочали безстрокову акцію протесту. На площі Лесі Українки біля Центральної виборчої комісії зібралось кілька тисяч небайдужих людей.  Зокрема зі Львова до столиці учора прибули  150 представників від Об‘єднаної опозиції “Батьківщина” та ВО “Свобода”, повідомив ЗМІ Олег Панькевич, голова Львівської обласної ради.

Зрозуміло, що для реальної демонстрації своєї підтримки, опозиції варто мобілізувати набагато більше прихильників. При цьому люди не стоятимуть під стінами ЦВК за кількох мажоритарників – необхідна більш значима мотивація.

З натхненням, проте без плану

Учора опозиціонери передали Володимиру Шаповалу, голові ЦВК,  вимогу визнати законну перемогу кандидатів від Об’єднаної опозиції на округах №№ 11, 14 (Вінницька обл.), 94, 95 (Київська обл.), 99 (Кіровоградська обл.), 130, 132 (Миколаївська обл.), 194, 197 (Черкаська обл.), 211, 216 (м. Київ) та в тих округах, де відповідно до оригіналів протоколів з дільниць перемогли представники ОО “Батьківщина”,  ВО “Свобода” та партії УДАР. Такі ж вимоги опозиційний табір висунув і до президента Віктора Януковича, нагадавши тому, що він несе відповідальність за проведення виборів. 

Крім того, опозиція вимагатиме розглянути у Верховній Раді проект постанови про розслідування фактів фальсифікацій під час виборів та притягнути до відповідальності голів та членів дільничних і окружних виборчих комісій, суддів та силовиків, причетних до фальсифікації волевиявлення українських громадян, а також замовників цих злочинів, кандидатів у депутати від влади. Про це повідомляє прес-служба “Батьківщини”. 

Очевидно, що учора зранку опозиціонери прагнули викликати емоційне піднесення у своїх прихильників, таким чином залучивши їх до акцій протесту. Як зазначив журналістам Віталій Кличко, чіткого плану дій у них не було. Та це не завадило Олегові Тягнибокові оголосити акцію всеукраїнською та безстроковою.

“У нас хочуть забрати 15-16 мандатів. Ми не просто висунули політичні вимоги, ми розпочали акцію протесту, це буде безстрокова акція протесту. Ми не тільки тут, у кабінетах будемо відстоювати результати, але й розраховуємо на підтримку громади. Причому це буде загальноукраїнська акція”, – заявив лідер “Свободи”, інформує УНІАН.

Головний клич – якщо влада негайно не зупинить фальсифікацію виборчого процесу та незаконне привласнення мандатів, отриманих опозиційними кандидатами, Об’єднана опозиція “Батьківщина” готова визнати Верховну Раду України наступного скликання неповноважною та наполягатиме на проведенні дострокових президентських та парламентських виборів. Зазначимо, що опозиція згодна на повторні вибори в округах, де знищили документи. Опозиція також звернулась до міжнародної спільноти, яка, нагадаємо, вже тиждень продовжує заявляти, що цьогорічні вибори в Україні – це крок назад.

Після ранкової частини мітингу і перерви опозиціонери зібрались біля ЦВК близько шостої години вечора.

Влада підготувалась наперед

Цікаво, що передбачивши можливу бурхливу реакцію опозиції, окружний адміністративний суд міста Києва своїм рішенням ще від 27 жовтня обмежив проведення масових заходів у центральній частині столиці, зокрема й на площі Лесі Українки. Міліціонери оголошували із машин заклики не порушувати  рішення суду і погрожували розганяти мітингувальників.  Також київська міліція на своєму сайті розмістила звернення до громадян “з проханням неухильно дотримуватися норм чинного законодавства та виконувати рішення суду”. У відповідь на це Арсеній Яценюк заявив, що біля ЦВК залишаються народні депутати, які проводять зустрічі з виборцями.

Питання “обнулення”

Нагадаємо, що ще напередодні з подачі Анатолія Гриценка опозиціонери почали говорити про можливе “обнулення” своїх партійних списків на виборах та списків мажоритарників, щоб після цього визнати новий парламент неповноважним. Опозиціонери апелювали до ст. 82 Конституції, яка встановлює, що для повноваження Верховної Ради України необхідне обрання не менш як двох третин депутатів від конституційного складу парламенту, тобто 300 нардепів. Без 180 мандатів представників трьох опозиційних сил це неможливо. Проте в експертів виникли суттєві застереження. Найважливіше те, що виборчий закон не передбачає “обнулення” списків.

“Партійний з’їзд міг позбавити кандидата в депутати статусу за 12 днів до виборів – сьогодні цього зробити не можна. Від депутатського мандату обраний депутат може відмовитися особисто, подавши відповідні документи до ЦВК. Загалом здійснити щось подібне можливо, якщо всі три опозиційні політичні сили приймуть узгоджене рішення, але відмовитися від претензій на депутатський мандат повинні не тільки обрані депутати, але і всі кандидати в депутати. І знову ж таки це має бути особисте рішення, а не рішення з’їзду. І ось тут можливі проблеми – вся комбінація втрачає сенс, якщо якась депутатська група відмовляється це зробити”, – зазначив Володимир Фесенко, політолог, керівник Центру політичного аналізу “Пента”, інформують УНН.

Експерт зазначив, що навіть якщо у ВРУ 7-го скликання не буде 300 нардепів, то про те, як і коли проводити перевибори вирішуватиме президент.

А от Ігор Коліушко,  директор Центру політико-правових реформ, висловив сумнів у перевиборах у випадку “обнулення” опозиційних списків. 

За його словами, ті, хто не відмовиться брати мандат, будуть депутатами – і якщо їх буде менше 300 – вони просто будуть чекати, поки не набереться 300 депутатів, готових скласти присягу. “Я думаю, тут все залежатиме від того, яке буде співвідношення сил: якщо влада набере 300 депутатів, вона зможе працювати і без опозиції, тобто, я не знаю, яка норма закону вимагає в такому випадку проведення позачергових виборів”, – сказав Коліушко, повідомляє УНІАН.

При цьому експерт зазначив, що у багатомандатному окрузі визнання виборів недійсними та відповідно призначення дострокових виборів взагалі не передбачено законодавством.

Своєю чергою Віталій Бала, директор Агентства моделювання ситуацій, порадив опозиції йти лише дієвим шляхом і  вимагати відміни рішень виборчих комісій і судів, щоб відстояти свою позицію. А якщо цього не вийде – піти на перевибори в окремих округах. 

Зазначимо, що опозиціонери й самі вже не так стали поспішати із “обнуленням” своїх списків. Зокрема, учора на брифінгу після погоджувальної ради ще чинного парламенту, лідер фракції БЮТ Андрій Кожемякін сказав, що остаточне рішення щодо ймовірного “обнулення” виборчих списків буде ухвалено після офіційного оголошення результатів виборів. Нагадаємо, що крайнім терміном для цього є 12 листопада. 

ДО ТЕМИ

На деяких округах будуть повторні вибори

Учора ближче до вечора Центральна виборча комісія одноголосно ухвалила постанову про неможливість встановити достовірні результати виборів у п’яти одномандатних округах – № 94 (Обухів, Київська область), 132 (Первомайськ, Миколаївська область), 194 (Черкаси), 197 (Канів, Черкаська область) та 223 (Київ). Про це повідомляє УНІАН.

Окрім того, заступник голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна заявила, що ухвалений ЦВК перелік не є вичерпним. “Це є лише початок. Я вважаю, що до цих округів треба долучити 11, 14, 20 і 90 округ. І таких округів ще є багато”, – зазначила вона.

В опозиції рішення зустріли неоднозначно. ““Вони нібито під шумок не можуть установити результати виборів. Звісно перевибори краще, ніж наша поразка в окрузі...Рішення ухвалюються не тут в ЦВК, рішення ухвалюються в інших комітетах...Наразі ми маємо статус-кво: 5 округів. З одного боку, ми обурені, з іншого - краще вже перевибори, ніж перемога провладного кандидата”, – заявив Олег Тягнибок на мітингу під ЦВК, інформує “Українська правда”.

Варто сказати, що перед цим “Беркут” спробував розігнати мітингувальників, проте зупинився.

Також зазначимо, що  глава фракції Партії регіонів у ще чинній ВРУ Олександр Єфремов, як повідомляють “Українські новини”, назвав законним рішення ЦВК про необхідність проведення повторних виборів депутатів у спірних округах.  

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4470 / 1.65MB / SQL:{query_count}