За торгівлю наркотиками можуть встановити довічне ув’язнення. “Бютівець” Антон Яценко пропонує удосконалити Кримінальний кодекс, запровадивши жорсткіші покарання за скоєння злочинів у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин.
“За даними МВС України, в Україні всього за шість місяців зареєстровано 25 913 наркозлочинів (із них 10 497 тяжких та особливо тяжких). Зафіксовано такі факти правопорушень: незаконне виробництво, придбання, перевезення чи збут наркотиків – 9 339 випадків (із них збут – 8 937), незаконне виробництво, придбання, перевезення наркотиків без мети збуту – 12 981 випадків. Затримано 16 540 осіб, які скоїли наркозлочини, вилучено
1 705 119 грамів наркотичних засобів, 5 937 грамів психотропних речовин. Сьогодні офіційно нараховується приблизно 500 тисяч наркоманів, із яких 171,6 тисяч вживають наркотики регулярно. При цьому майже п’ять тисяч наркозалежних не досягли 18 років”, – пише депутат у пояснювальній записці. Тому найадекватнішим вчинком, на його думку, буде встановлення максимально жорстких покарань – довічного ув’язнення.
Під таке покарання можуть потрапити контрабанда наркотиків та фальсифікованих лікарських засобів (!); використання коштів, здобутих у результаті незаконного обігу наркотиків, отруйних чи сильнодіючих ліків (тут враховуватиметься як рахунок у банку, так і невелика сума готівкою); незаконне виробництво чи поширення наркотиків із метою збуту; викрадення наркотиків чи їх вимагання; введення наркотичних речовин в організм іншої людини без її згоди; схиляння іншої особи до вживання наркотиків.
Депутат також пропонує посилити санкції й за інші пов’язані із наркотиками порушення. Наприклад, сіяння снодійного маку чи конопель каратиметься трьома-сімома роками ув’язнення та конфіскацією майна (вдруге за таке порушення пропонують карати довічним ув’язненням), а вживання наркотиків у публічному місці – п’ятьма-вісьмома роками.
Чи є майбутнє у цього проекту, не зрозуміло. Яценко не може похвалитися вдалим проведенням проектів: із 32 документів, які він подавав від початку каденції у листопаді 2007 року, жоден не став законом. Але цією ж проблемою переймаються і в уряді. Зокрема, під час засідання Кабінету Міністрів у середу мали ухвалити Національну стратегію України щодо наркотиків на період до 2020 року.