До України наближається друга хвиля світової фінансової кризи.
А оскільки економіка України залежна від експорту, то криза, що вже набирає обертів у Європі, неодмінно зачепить і нас. Удар по економіці – це передусім зменшення платоспроможності бізнесу, а відтак закриття підприємств, через що пересічні громадяни відчувають нестачу робочих місць. Проте уряд стверджує, що не лише захистить робочі місця, а й збільшить їх кількість. Як саме?
“Ми плануємо забезпечити легальними робочими місцями всіх людей, які хочуть і можуть працювати. Крім того, реформуємо систему підготовки кадрів і створимо стимули для підвищення конкурентоспроможності працездатного населення. Ця програма допоможе не тільки у вирішенні соціальних проблем, але й розвиватиме економіку”, – заявив віце-прем’єр-міністр – міністр соціальної політики Сергій Тігіпко, називаючи основні шляхи збільшення кількості робочих місць.
Чим сьогоднішня ситуація відрізняється від ситуації у 2008 – 2009 роках, коли криза вперше прийшла в Україну? Найочевидніше, це новостворена міцна вертикаль влади. У 2008 – 2009-му вертикалі не було. Різні гілки влади боролися одна з одною за повноваження і нерідко були готові пожертвувати навіть всією економікою країни, аби показати, як погано протилежна сторона виконує свої обов’язки. Нині весь владний апарат готовий працювати як одне ціле для запобігання і подолання наслідків кризи.
Власна справа – тепер простіше
За останні два роки створена маса законодавчих актів, покликаних усіляко допомогти бізнесу і при цьому заохотити його брати людей на роботу. На це спрямований підписаний Президентом Віктором Януковичем у вересні пакет законів. Зокрема, з наступного року запровадять пільги зі сплати податку на прибуток на
10 років: упродовж перших 5 років застосують нульову ставку, в наступні 5 років – 50% ставки податку, яка нині становить 21%, а з наступного року знизиться до 19%. Преференції отримають інвестори, які запускають нове виробництво в Україні, створюючи нові робочі місця (щонайменше 25 нових робочих місць у малому бізнесі та 150 у великому).
Низка нововведень заохочує українців займатися підприємництвом і використовувати найману працю. В 2012 році ухвалили Закон “Про адміністративні послуги”, який спростить і здешевить контакти бізнесу з державними структурами. Скасовано 10 загальнонаціональних та 10 місцевих податків, у планах – спрощення процедури сплати єдиного соціального внеску. Майже в 10 разів скорочена кількість дозвільних документів. Це полегшує життя насамперед самозайнятим спеціалістам і дрібним підприємствам. Ухвалений Закон “Про зайнятість”, який містить кілька десятків стимулів для створення нових робочих місць. Йдеться, зокрема, про пільги для підприємств, що братимуть на роботу молодих спеціалістів, інвалідів та людей, яким за 50.
Дорога виробництву
Для великого бізнесу, від якого залежить життя цілих робітничих районів, ухвалили Закон “Про промислові парки”. Він відкриває можливості для створення нових і розвитку старих виробничих підприємств. Розвиток виробництва значно розширить можливості працевлаштування громадян на самому виробництві, а також збільшить попит на будівельників. Будівельна галузь у наступному році зможе забезпечити до 1,5 млн нових робочих місць.
Безумовно, для виробництва потрібні відповідні кадри. Ринок праці зараз перенасичений юристами та економістами, натомість необхідних фахівців робітничих і технічних спеціальностей бракує. Уряд скоригував державне замовлення в університетах, збільшивши кількість бюджетних місць на технічних спеціальностях до 64%.
Ще одним джерелом роботи стануть сільськогосподарські кооперативи, на створення яких уряд виділив 5 мільйонів гривень у 2012 році і планує виділити ще 100 мільйонів у 2013-му. Понад 1500 нових кооперативів будуть сформовані за ці гроші і забезпечать роботою до півмільйона українців.
Підвищення мотивації до легальної зайнятості потрібне для того, аби всі вищезгадані реформи дали нові надходження коштів для підвищення соціальних виплат. “Перші кроки, до яких вдасться влада після виборів, будуть спрямовані на легалізацію зарплати, – стверджує Сергій Тігіпко. – За найоптимістичнішими підрахунками, щонайменше 30% зарплат в Україні – “в тіні”. Вивід “із тіні” навіть третини цієї суми дасть колосальні надходження до бюджету”.
Таким чином, протягом 2010 – 2012 років Партія регіонів у парламенті та сформований нею уряд забезпечили стабільний ріст економіки, а відтак і прийняття цілої низки системних рішень, що укріпляють її перед хвилею кризи, допомагають вирішити проблему працевлаштування. Загалом втілення програм Кабінету Міністрів збільшить кількість зайнятого населення на 6 млн осіб (до 21,4 млн), скоротить безробіття з 7,9% до 6,3%, у тому числі зменшить кількість непрацевлаштованих серед молоді з 19% до 13%. Робота в цій сфері триватиме й далі.
ОСОБЛИВИЙ ПОГЛЯД