Український уряд пропонує Верховній Раді розширити перелік ситуацій, за яких можливе застосування військової сили. Законопроект № 11350, де містяться такі заклики, нещодавно зареєстрований у Верховній Раді України. Якщо народні обранці за нього проголосують, то невдовзі розшириться як поняття загроз для України, так і роль президента України у куруванні військових справ.
Документом пропонується внести зміни до закону про оборону України. Згідно із ним, військові формування призначаються для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту або їх загрози шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій. У теперішній редакції закону військові мають право діяти виключно у випадку збройних агресії, конфлікту чи загрози нападу.
Крім того, на законодавчому рівні пропонується прописати позаблоковий статус України: “З метою запобігання виникненню збройної агресії, військових конфліктів, реалізації національних інтересів і впровадження власної воєнної політики України, дотримуючись політики позаблоковості, бере участь у міжнародних системах безпеки та міжнародному співробітництві”, – йдеться в законопроекті.
Наступним принциповим постулатом законопроекту прописується, що в разі агресії проти України, збройного конфлікту або їх загрози президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних cил України, інших військових формувань. Рішення президента має ухвалити, або затвердити Верховна Рада. Також перша особа країни вносить у парламент подання про оголошення стану війни.
Серед іншого Кабмін також пропонує скоротити число призовників до лав української армії. Так, за період осіннього призову в армію буде призвано на 2,5 тис. осіб менше, ніж за період попереднього весняного призову – 18,9 тис. осіб.