“Мовний” закон суттєво змінять. У п’ятницю відбулося підсумкове засідання робочої групи, що займалася удосконаленням документу. Поправки до закону Ківалова-Колесніченка уже скерували до Міністерства юстиції. В уряді обіцяють розглянути напрацювання якомога швидше.
Головні зміни – збільшення порогу, достатнього для визнання мови регіональною, а також процедури ухвалення рішення про “другу державну”. Сьогодні, аби мова отримала статус регіональної, достатньо 10% населення, яке, згідно перепису 2001-ого, послуговується такою мовою, та рішення міськ- чи облради. У змінах процедура ж ускладнена. Замість 10% матимемо 30%, відтак легко спрогнозувати, що регіональною у нас буде виключно російська. При цьому, аби засвідчити ці 30%, слід збирати підписи мешканців регіону, а не послуговуватися даними більш як десятирічної давності. Якщо стільки підписів назбирається, місцева рада має прийняти рішення і звернутися до парламенту, у якому й вирішуватиметься доля регіональної мови.
Голова робочої групи міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова після засідання повідомила, що група також затвердила проект концепції Державної національно-культурної програми всебічного розвитку і функціонування української мови. Наразі найбільш незадоволеним виявився Вадим Колесніченко, який теж входив до складу групи. “Це цинічне, хамське, образливе ставлення до 15 млн громадян України, права яких, по суті, спробували розтоптати”, – цитує “регіонала” DT.UA.
Нагадаємо, до групи із доопрацювання “мовного” закону увійшли 42 учасники, які розділилися на дві підгрупи. Одна під керівництвом екс-президента Леоніда Кравчука займалася розробкою пропозицій щодо вдосконалення порядку застосування мов. Інша під головуванням ректора Київського національного університету ім. Шевченка Леоніда Губерського працювала над концепцією державної програми розвитку і функціонування української мови до 2015 року.
Згідно інсайдерської інформації “Комерсант-Україна”, концепція розвитку української мови також передбачає накладення штрафів на тих чиновників, які у своїй роботі не використовуватимуть українську мову як державну. Також документ пропонує розробити нову редакцію правил українського правопису, створити центри і регулярні курси вивчення української мови для держслужбовців, військових та інших громадян країни, а також мігрантів. На виконання пунктів концепції із держбюджету планують витратити 582 млн 239 тис. грн: в 2013 році – більше 168 млн грн, у 2014 році – понад 220 млн грн, в 2015 році – понад 192 млн грн. Ще понад мільйон гривень планують виділити із місцевих бюджетів.