Враховуючи реалії, сучасний розвиток демократичних цінностей в Україні потребує активної участі громадян у суспільно-політичних процесах. Адже, попри те, що загальні засади розвитку прямої демократії у нашій державі закріплені Конституцією України, спостерігається гальмування процесу демократизації та зниження рівня розвитку громадянського суспільства загалом.
Під час 5-го Екуменічного соціального тижня, тема якого звучала як “Майбутнє демократії в Україні”, представники влади, церкви, громадських і соціальних організацій, відомі журналісти, вітчизняні та закордонні експерти, молодь зібралися за спільним круглим столом, щоб обговорити проблему демократії в Україні. Спільними зусиллями вони розробили проект резолюції, що містить рекомендації для громадського сектору, ЗМІ, владних структур щодо покращення стану демократії в Україні.
“Питання майбутнього демократії в Україні важливе для всіх, це проблема не тільки “верхівки”, але й пересічного громадянина. Демократію важливо починати будувати зі стосунків із людьми, у сім’ї та на роботі. Звичайно, з огляду на процеси, які зараз відбуваються у країні, ми змушені порушувати це питання, запрошувати експертів, громадян до участі, спонукати їх до діалогу, спілкування. Форум – це лише одна із можливостей для такого діалогу, для нас це не єдиний інструмент згуртування кола зацікавлених активних осіб навколо проблемних питань”, – розповідає координатор заходу Ірина Кітура.
Хоч, на перший погляд, конференції, круглі столи та зустрічі, які відбулися у рамках форуму, досить різновекторні, все ж вони стосуються актуальних проблем сьогодення, без вирішення яких неможливо побудувати демократичне суспільство.
Варто наголосити, що упродовж всього форуму відчувався дух екуменізму, адже розпочався та закінчився він спільною молитвою представників різних конфесій, зокрема, владики Леонтія, помічника Мечислава Мокшицького, архієпископа-митрополита Львівського (Римо-католицька церква); о. Василя Луцишина, митрофорного протоієрея, ректора Львівської духовної семінарії Української автокефальної православної церкви; диякона Армена Акоґяна (Вірменська апостольська церква), пастора Андрія Гамбурга (Німецька євангельсько-лютеранська церква). Очолив молитву владика Борис Ґудзяк (Українська греко-католицька церква).
“Дуже важливо, що ми починаємо молитву екуменічним способом, з глибокою вірою, що Господня сила працює. Так, як працювала вона в історії і виводила наш нарід, наші Церкви з дому неволі. Так, як вона працюватиме надалі. І, можливо, найважливіше для нас – їй не перешкоджати. Знаково, що вже вкотре відбувається у Львові Екуменічний соціальний тиждень, ідею якого ми успадкували з Франції. Ця ідея в дуже спокійний спосіб єднає десятки організацій і сотні сердець. Нехай ця молитва визначає дух, із яким ми будемо мандрувати спільно цього тижня”, – побажав під час проповіді владика Борис Гудзяк.
Особливістю цьогорічного форуму стало визначення вектора подальших колективних дій. Зокрема, це ініціативи громади щодо виконання нового проекту мікрокредитування для людей у складних життєвих обставинах, започаткування дослідження “шляхом участі” з питань розвитку демократії очима молоді, інновації “зайняттєвої терапії” в Україні для мережі соціальних послуг для людей з особливими потребами та системи професійної підготовки фахівців для соціальної сфери.
5-й Екуменічний соціальний тиждень підтвердив свою дієвість у виконанні державницької місії на шляху становлення демократії та побудови громадянського суспільства в Україні, зміцнення традицій громади збиратися разом з метою вирішення нагальних соціальних проблем, дотримання ціннісних орієнтирів та морально-етичних норм суспільного життя у контексті соціального розвитку.