Пересічні громадяни оцінюють роботу державної влади не за економічними показниками, а за вартістю продуктів у магазинах. Як уряд Миколи Азарова забезпечить стабільність цін упродовж найближчого року-двох?
Здавалося б, наша країна не повинна мати проблем із продовольством, адже маємо найбільше в Європі земель, придатних до обробітку. Україна славиться своїми чорноземами. У 2012 році зібрано третій за величиною врожай за весь час незалежності: майже 9 млн тонн овочів та майже 60 млн тонн зерна (при внутрішній потребі 28 млн тонн). Завдяки впровадженню дотацій на утримання великої рогатої худоби вже цього року, вперше з часів розпаду СРСР, спостерігається приріст її поголів’я. Продукцію українського АПК споживають у 141 країні світу, а експорт і прибутки від нього постійно збільшуються.
Але чи гарантує це стабільність цін на внутрішньому ринку?
Основні проблеми, що спричиняють подорожчання продуктів харчування, – сезонний дефіцит окремих видів овочів, відсутність необхідних овочесховищ і спекуляції посередників на ринку. Сама по собі врожайність цих проблем не здолає, потрібна ще добра інфраструктура. Урожаю в нас досить, але відсутність технічних умов заважає його збуту, а відтак – і стабільності цін. Нинішній уряд ґрунтовно узявся за розбудову інфраструктури, щоби гарантувати українцям постійний доступ до якісних і дешевих вітчизняних продуктів.
Перше. Зібрати врожай
Щоби господар міг зібрати врожай, уряд допомагає йому в цьому. Селянин може взяти бюджетну позику під заставу свого зерна під 6,8% річних. При цьому, отримуючи позику та сплачуючи невисокі відсотки за кредитом, він залишається власником зерна, яке передається на зберігання до Аграрного фонду.
“Українські аграрії зможуть уникнути втрат, яких зазнали б через високі відсотки комерційних банків. Погасити основну суму бюджетної позики та плату за її використання треба до 1 квітня 2013 року, а потім сільгоспвиробник забере своє зерно та отримає відповідне свідоцтво”, – пояснює міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк.
Цей крок знизить собівартість сільськогосподарських товарів, а відтак зменшить необхідність для селян підвищувати ціни.
Друге. Зберегти врожай
Долається і проблема нестачі продуктових сховищ.
“Ми поставили собі за мету збільшити кількість овочесховищ і за півтора-два роки на 100% забезпечити потребу країни в них”, – стверджує віце-прем’єр-міністр – міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко.
За оцінками фахівців Міністерства агрополітики, Україні необхідна потужність щонайменше 2,5 млн тонн. Це той рівень, коли жодна картоплина чи капустина не пропаде і не зіпсується.
Найближчим часом почне роботу низка підприємств зі зберігання овочів і картоплі загальним обсягом майже 370 тис. тонн. На початку року в Україні місткість сховищ становила 1,8 млн тонн. Тобто збільшення обсягу становить понад 20%! Це на 20% більше “врятованої” картоплі, яка потрапить на столи українців. Уряд, сформований Партією регіонів, задав темпу розбудові овочесховищ.
Окрім того, держава бореться за стабільність цін, будуючи теплиці. Тепличні господарства допоможуть уникнути дефіциту овочів і дозволять максимально згладити сезонні коливання вартості продуктів.
Третє. Збути врожай
У різних регіонах країни повноцінно працюють чотири новостворені оптові ринки: “Шувар” – у Львові, “Столичний” – у Києві, “Січовий” – у Запоріжжі та “Господар” – у Донецьку. Продавати свої товари на оптових ринках вигідніше і селянам, і жителям міст, адже вони можуть купити продукти значно дешевше. Наступного року уряд Миколи Азарова планує створити такі самі ринки у Харкові, Одесі, Рівному, Луганську, Миколаєві та Херсоні. В подальшому вони з’являться у кожному регіоні країни. Тому можна очікувати не лише стабільності цін, але й певного їх зниження.
Для тих, хто не має можливості часто відвідувати оптові ринки, у всіх обласних центрах регулярно відбуваються сільськогосподарські ярмарки. Це ще один взаємовигідний спосіб прямого контакту селянина зі споживачем.
Держава турбується і про тих, хто продає свою продукцію на звичайних ринках.
“Зараз ми з ініціативною групою підприємців з Одеси розробляємо проект закону про ринки, який захистить ринкових торговців від свавілля власників та адміністративного тиску”, – каже Сергій Тігіпко.
Законопроект передбачає, що адміністрації ринків не зможуть “придумувати” і брати нових платежів з орендарів торгових місць. Ринки, що орендують землю в місцевих органів влади, мають бути передані у комунальну власність, щоби їх власники не наживалися на селянах. Сергій Тігіпко висловив сподівання, що цей закон зможе запрацювати вже наступного року. Менше поборів – менше накрутки на товари.
Отже, головне не те, які ресурси має країна, а те, наскільки мудро вона ними розпоряджається. Систематична і наполеглива праця наших урядовців, сприяння вітчизняному виробникові, співпраця з підприємцями дають добрі результати у вигляді стабільних цін на продукти харчування.