Якщо Україна долучиться до Росії, Білорусі та Казахстану (невдовзі, можливо, цей список поповниться ще й Киргизією), то ціна тисячі кубометрів газу становитиме 160 доларів. Сьогодні, нагадаємо, країна купує газ за 426 доларів.
Урядовці запевняють, що пропозиція хоч і дуже приваблива, але Україна не приєднуватиметься до Митного союзу. У Кабінеті Mіністрів розраховують на переговори. Ось уже два роки розраховують. “Росія нам висуває умови: давайте приєднуйтесь до Митного союзу і завтра у вас газ буде по 160 доларів”, – днями повідомив прем’єр-міністр Микола Азаров. Він додав, що приєднання до цього союзу в цілому відповідає національним інтересам України, оскільки близько 40% міжнародного товарообігу країни припадає на трійку держав, що входять до МС. “А з іншого боку, – продовжив урядовець, – 30% міжнародного товарообігу відбувається із країнами Євросоюзу, а тому приєднання до зони вільної торгівлі з ЄС та політична асоціація з ЄС також відповідають національним інтересам. От після цього хоч розривайся. Прем’єр обирати не хоче, тому вирішує “працювати з усіма, в тому числі і з країнами Азії”. Президент Росії неодноразово відкрито заявляв, що меншою ціна на газ буде лише у випадку вступу України до Митного союзу.
При цьому вступу домагаються не лише пряниками. Россільгоспнагляд постійно оновлює список претензій до українських товарів, передусім, звісно, сирів. Раніше Україна усі претензії відкидала, запрошуючи російських експертів самим перевірити вітчизняні підприємства. Однак днями Азаров погодився із закидами сусіда. Він повідомив, що український уряд теж провів перевірку і теж встановив, що “деякі сири не відповідають необхідній якості”. І додав, що Росії разом із Україною непогано було б запровадити єдині стандарти якості сирів. Але якщо йти на поступки, то доцільно створювати аналогічні стандарти і для українських вагонів, молочної та м’ясної продукції, автомобілів та інших товарів, якими за останній рік були незадоволені у Росії.
У цьому протистоянні уряд ніяк не можe знайти вдалої позиції. Однак запевняє, що найгіршого – підвищення цін на газ – уникне. І після виборів, і після нового року. Втім, не обов’язково підвищувати. Коли тарифи піднімали рік назад, то це називалося приведенням їх до економічно обґрунтованого рівня.
Цього тижня Росія запустила другу чергу газопроводу “Північний потік”. Відтак потужність “Потоку” збільшили до 55 млрд кубометрів на рік. Газопровід постачатиме паливо до Європи в обхід України. “За найкоротшим маршрутом, сполучивши найбільші російські газові родовища з ринками Європи, без транзитних ризиків, стабільно і безперебійно; це ми гарантуємо”, – заявив президент Росії Володимир Путін. Раніше повідомлялося, що втрати України від запуску “Північного потоку” можуть сягнути 700 млн доларів. Хоча оцінити вплив “Північного потоку” на Україну можна буде не раніше 2015 року, коли газопровід досягне повної потужності, відтак стануть помітними масштаби трансформації газопостачання Європи. Втім, значно серйозніше по Україні може вдарити введення в експлуатацію “Південного потоку”, плани щодо будівництва якого поки що незрозумілі. У “Газпромі” нещодавно також повідомили, що за сім місяців 2012 року через введення в експлуатацію обхідних потоків Україна втратила понад 290 млн доларів.