Кабінет Міністрів змінює правила маркування продуктів, які містять генетично модифіковані організми. Міток “Без ГМО” не буде, натомість введуть “З ГМО”. Позначатимуть до того ж лише ті продукти, частка генетично модифікованих організмів в яких буде не меншою ніж 0,9%. Відповідний документ урядовці уже схвалили і надіслали до парламенту.
Як заявив міністр аграрної політики, уряд “ліквідував колапс”. “Ми розглянули і прийняли законопроект, який передбачає нові умови й вимоги до маркування продуктів харчування. На сьогодні той колапс, який існував, коли необхідно було маркувати факт відсутності в продукції ГМО, буде ліквідований. Тобто обов’язковою буде інформація на тій продукції, яка містить ГМО, а відповідальність за це нестиме виробник продуктів харчування”, – зазначив аграрний міністр Микола Присяжнюк.
У пояснювальній записці до законопроекту йдеться, що “Україна стала першою країною у світі, яка зобов’язала виробників та імпортерів харчових продуктів вказувати позначку “без ГМО” у маркуванні всіх без винятку харчових продуктів, навіть тих, у яких ГМО не може бути ані теоретично, ані практично (сіль, вода, харчові продукти, де відсутній білок та інше)”. Відтак ініціатива видається цілком логічною. З іншого боку, до кінця не зрозуміло, шкодять ГМО здоров’ю чи ні.
Минулого місяця французькі науковці оприлюднили дослідження, результати якого занепокоїли європарламентарів. Проводячи досліди на щурах, французи виявили, що у тих гризунів, які харчувалися зерном із ГМО, з часом виник рак. Результати досліду вивчають у ЄС.
“Якщо виявиться, що опубліковані дані мають наукову основу і вносять в науку щось нове, тоді Єврокомісія вживатиме відповідних заходів”, — заявив офіційний представник комісії. Йдеться зокрема про заборону використання ГМО у харчовій промисловості. Ажіотаж в ЄС спричинився й до того, що вітчизняне Міністерство аграрної політики теж ініціювало перевірку насіння (як українського, так імпортного). Результати обіцяють оприлюднити через три місяці.
В Україні постійним моніторингом вмісту генетично модифікованих організмів у продуктах харчування займається державне підприємство “Укрметртестстандарт”. Як свідчать надані прес-службою цього підприємства “Пошті” результати досліджень, у 2012-ому ГМО виявили всього у 3% проаналізованих продуктів (більше 0,9% ГМО із них помітили у 1% продуктів). “Укрметртестстандарт” перевіряє продукти із 2007-ого року і відтоді “модифікації” виявляють у щораз меншій кількості продуктів. Наприклад, у перший рік експертизи ГМО знайшли в кожному п’ятому продукті (найчастіше їх виявляли у м’ясних напівфабрикатах). При цьому 7% від проаналізованих зразків товарів мали частку ГМО більшу за 0,9%.
Науковці із “Укрметртестстандарту” виділяють також кілька груп ризиків, пов’язаних із використанням ГМО. До них відносяться і харчові (токсичні та алергенні властивості таких організмів, збільшення кількості пестицидів у продукції), і екологічні (пов’язані із впливом на біорізноманіття – поява стійких видів бур’янів, комах), і соціально-економічні (втрата іміджу виробника екологічно чистої продукції).
Українці про продукти із ГМО дізналися у 2008-2009 роках, відколи на етикетках товарів почали зображати написи “Без ГМО”. Невдовзі ж більшість товарів просто перестануть хоч якось маркувати, відтак, грубо кажучи, українці забудуть про особливості спожитих продуктів.
На позначку “З ГМО” заслуговуватиме (згідно критеріїв уряду) лише один товар із сотні. Втім, на наміри уряду ще може вплинути рішення Єврокомісії (якщо та підтвердить дані французьких дослідників) або ж результати експертизи зерна, яку проводить аграрне відомство.