“З початку осені моє самопочуття стало погіршуватися. Намагаюся більше часу проводити на свіжому повітрі, їсти лише корисну їжу, щоб хоч якось вберегтися від застудних інфекцій. Підкажіть, будь ласка, як ще можна покращити імунітет?”
Катерина Кроль, м. Городок
Леся Білянська, лікар-імунолог Львівського обласного клінічного діагностичного центру:
– Щоби підвищити імунітет природним шляхом, потрібно споживати якомога більше сирої рослинної їжі (не менш як 50% раціону). Імунітет покращать такі продукти, як капуста, морква, буряк, часник, цибуля, хрін, редька, яблука, смородина, цитрусові, чорнослив, насіння гарбуза.
Упродовж доби бажано випивати два-три літра рідини. Найкраще підійдуть відвари шипшини, липи, калини, ожини, суниць, малини, а також узвар, зелений чай, мінеральна вода, гаряче молоко з медом і маслом.
Не варто захоплюватися смаженою, вудженою, жирною висококалорійною їжею. Віддавайте перевагу кашам, морепродуктам, нежирним сортам м’яса (курятина, індичина без шкірки, телятина, кролятина) та олії (оливкова, лляна, горіхова, кедрова). Корисним є і риб’ячий жир (по одній чайній або десертній ложці впродовж одного – трьох місяців). Їсти треба часто, невеликими порціями.
Регулярне провітрювання приміщення (кожні дві-три години), за необхідності – кварцування, часте миття рук і кожні три-чотири години промивання ротової і носової порожнин сольовими розчинами також зміцнять імунітет.
А ще бажано уникати стресових станів, надмірної інсоляції, зокрема відвідування солярію, не вживати спиртного, не курити.
З метою профілактики можна використовувати гомеопатичні засоби, адаптогени (женьшень, ехінацея), проводити аеропрофілактику (загартовування, повітряні ванни), використовувати ефірні олії (хвойні, евкаліптову, чайного дерева).
“Нещодавно трирічного сина лікувала від застуди. До лікаря не зверталася, препарати купила в аптеці. У перший день прийому синові стало погано, він став млявим, сонливим. З’ясувалося, що я давала йому вдвічі більшу дозу ліків, аніж потрібно дитині такого віку. На щастя, все минулося. Підкажіть, будь ласка, що робити матері, якщо вона помилково перевищила дозу лікарського засобу?”
Оксана Замрук, м. Львів
Леся Магоцька, заступник головного лікаря з охорони материнства і дитинства 2-ї міської поліклініки Львова:
– Для профілактики медикаментозних отруєнь дітей необхідно всі ліки зберігати у недоступному для них місці, бажано під замком. Не варто тримати препарати без етикеток, в іншому упакованні або посуді з-під напоїв. У домашній аптечці повинні бути лише засоби для подання першої допомоги та ліки, призначені для подолання хвороб. Зберігати їх належить в упакованні виробника, щоби будь-коли можна було подивитися на дату випуску і прочитати інструкцію.
При отруєнні лікарськими засобами настає сонливість, дитина може навіть знепритомніти. Тоді треба негайно викликати бригаду швидкої медичної допомоги. До її приїзду малюкові варто давати багато пити і в жодному випадку нічим не годувати. Коли дитина старша, дайте їй сорбенти, промийте шлунок, щоби викликати блювання.
“Через кілька тижнів у мене весілля. І, звичайно, хочеться виглядати на ньому якнайкраще. Тому вирішила відбілити зуби. Підкажіть, як це можна зробити в домашніх умовах?”
Марія Гринів, м. Броди
Вікторія Файчак, стоматолог:
– Усупереч поширеній думці білосніжна усмішка – не ознака підвищеного вмісту кальцію та здоров’я зубів, а генетична схильність. Найміцніша та найбагатша на кальцій емаль насправді має жовтуватий відтінок. У такому випадку найкраще звернутися до стоматолога і відбілити зуби з допомогою спеціальної капи чи гелю.
Домогтися білизни зубів можна і завдяки регулярному застосуванню відбілювальних паст. Це найпростіший і недорогий метод. Та, на жаль, найменш ефективний, тому що при використанні спеціальної пасти знімається тільки наліт – сама ж емаль кольору не змінює. Таку процедуру ліпше обмежити терміном один місяць, тому що при подальшому використанні пасти можна пошкодити емаль.
Існують способи відбілювання зубів у хатніх умовах, проте варто пам’ятати, що після цього зуби можуть стати надто чутливими. Ось один із них: звичайну білу зубну пасту вимішати з чотирма пігулками активованого вугілля, розтертими на порошок. Цією сумішшю потрібно чистити зуби, і за тиждень-два результат мав би бути помітний. Цей метод досить безпечний для зубної емалі. Натомість використання лимона чи соди може призвести до підвищеної чутливості зубів і запалення ясен.
“Мені лише 26 років, а на голові вже почали з’являтися залисини. Скажіть, будь ласка, у чому причина такого раннього випадіння волосся у чоловіків і чи можна цьому якось запобігти?”
Андрій Бокало, м. Львів
Марта Гальцева, лікар-косметолог:
– Передчасне випадіння волосся у чоловіків – проблема поширена. Зазвичай воно починає випадати між 20-ма і 30 роками. Спочатку поступово виділяється лінія росту волосся, з’являються залисини з боків. Згодом починає випадати волосся на маківці. Далі дві залисини об’єднуються, утворюючи U-подібну ділянку на шкірі голови, де майже немає волосся. Іноді на цих ділянках залишається пушок з дуже тонкого волосся, що повільно росте.
Причин випадіння може бути кілька. Найголовніші – стрес, погана екологія, неправильне харчування, певне захворювання або ж неконтрольований прийом лікарських препаратів.
Запобігти випадінню волосся у чоловіків можна. Насамперед варто дотримуватися здорової дієти. Покращать живлення і структуру волосся такі продукти, як мигдаль, апельсини, яйця, молоко, яловичина, риба-меч.
Впоратися зі стресом, а відтак – із випадінням волосся, допоможуть регулярні фізичні навантаження, йога, медитації та дихальні вправи.
Бажано без крайньої потреби не користуватися феном і захищати волосся від прямих сонячних променів. Бо від цього воно стає ламким, тьмяним і сухим. Шкіру голови можна стимулювати легким масажем пальцями рук або ж застосовувати спеціальні гелі чи кондиціонери. Після миття голови волосся варто ополіскувати відварами кропиви, ромашки і календули. Таку процедуру треба робити хоча б двічі на тиждень. Допоможуть і маски, що живлять корені волосся. Купити їх можна в аптеках.