Сьогодні парламентарі візьмуться за законопроект про наклеп. Пробуватимуть скасувати голосування за прийняття творіння Віталія Журавського. Швидше за все, їм це вдасться, але чи стане це кінцем історії – ще питання. Адже ж депутати не готові ось так просто зарубати ініціативу колеги. Як же ж без висновків міжнародних організацій? Може, проект і не досконалий, може, суперечить міжнародній практиці, але хай це скажуть самі експерти. Тому цілком можливо, що депутати голосуватимуть ще й за те, аби відправити цей законопроект на експертизу до Венеціанської комісії – хай аналізують.
Учора незалежно один від одного про таку можливість заявили і спікер Верховної Ради, і голова фракції “регіоналів”. “Я підтримую, щоб цей законопроект зараз зупинити і, якщо буде така воля парламенту, направити його як проект до Венеціанської комісії. Якщо фахівці з Венеціанської комісії вкажуть на те, що в цьому документі є серйозні розходження з європейським законодавством, до цього треба прислухатись”, – заявив після засідання погоджувальної ради “регіонал” Олександр Єфремов. Але на той час Партія регіонів ще не виробила власної колективної позиції, тому сьогодні можливі сюрпризи. Словом – як Чечетов махне.
Після погоджувальної ради спікер парламенту Володимир Литвин запевнив, що питання про скасування прийняття законопроекту Журавського поставить на самісінький початок засідання. Депутати зареєструються – і до діла. Литвин запевнює, що для скасування голосів достатньо: на погоджувальній раді він “провів опитування шляхом записок” і присутні дружньо висловили згоду кивком голови…
У той же час до протестів проти повернення до Кримінального кодексу статті за наклеп приєднуються нові учасники. Учора вранці під парламентом зібралися й кілька сотень журналістів із білими транспарантами, які теж протестували проти криміналізації покарання за наклеп. А першого жовтня опівночі до акції приєднався й україномовний розділ Вікіпедії. Редактори веб-енциклопедії нагадують, що подібна законодавча норма існувала в Кримінальному кодексі УРСР від 1960 року (стаття 125-та). При прийнятті нового Кримінального кодексу України в 2001 році норму виключили. “Стурбованість ресурсу викликає те, що в разі його прийняття в статтях Вікіпедії не можна буде використовувати публікації зі ЗМІ, оскільки неможливо визначити, яка саме інформація є наклепом. Таким чином, буде існувати можливість використання виключно офіційних біографій осіб. Це прямо суперечить одній з найважливіших основ Вікіпедії, згідно з якою слід подавати всі можливі точки зору на предмет статті”, – заявляють редактори онлайн-енциклопедії.
Уже сьогодні вранці побачимо, чого добиваються депутати насправді.
Проти криміналізації покарання за наклеп висловився і кардинал Любомир Гузар. Про це повідомляє прес-служба ініціативної групи “Першого грудня”. Він процитував слова президента США Барака Обами: “Коли ти президент або балотуєшся у президенти, то якщо тебе легко образити – тоді тобі треба обирати іншу професію”. “Більшість народних депутатів Верховної Ради бажають, щоб ті, хто на них робить наклеп, були кримінально покарані. Ніхто в світі не любить, коли його негативно критикують або на нього роблять наклеп. Наклеп сам у собі є негативним, бо не завжди відповідає дійсності, є неправдою. Але з наклепом треба вміти собі дати раду”, — сказав кардинал Гузар. Він додав, що для досвідчених політиків наклеп може бути нагодою спростувати, пояснити або зрозуміти свою помилку. “Закликаю не ховатися за подібні закони від людського осуду, бо не це є способом зберегти добре ім’я. Добре ім’я залежить від доброї поведінки та сильної волі працювати в інтересах громади та країни”, – підсумував ЛюбомирГузар.