Село за європейським зразком

Уряд поступово повертає українське село до життя з допомогою кооперативного руху, підтримки дрібного виробника та розбудови соціальної інфраструктури

Уряд поступово повертає українське село до життя з допомогою кооперативного руху, підтримки дрібного виробника та розбудови соціальної інфраструктури

2012-й проголошений ООН Роком розвитку кооперації. Кооперативне сільське господарство є загальновизнаним прогресивним способом обробітку землі і виробництва аграрної продукції. У кооперативі легше отримати прибуток, збути свою продукцію, а сама продукція виходить якіснішою та дешевшою для споживача. Наприклад, у Ірландії і Данії майже всі молочні продукти виробляють кооперативи. В Бельгії кооперативи постачають 80% усіх овочів на ринки. Для порівняння: в Україні 70% овочів постачають дрібні господарства.

Проте успіх роботи кооперативів залежить від багатьох чинників, в тому числі й від наявності інших видів бізнесу на селі, окрім сільського господарства, від соціальної інфраструктури і передусім від законодавчих норм, які долучать кооперативи до числа неприбуткових організацій.

Кооперація на селі

“Щоб заохотити селян утворювати сільськогосподарські кооперативи, держава повинна створити для них вигідні умови. Тому уряд запропонував ряд змін, якими планується віднести сільськогосподарські обслуговувальні кооперативи до некомерційних суб’єктів господарювання, та, відповідно, – до непідприємницьких товариств”, – повідомив міністр аграрної політики Микола Присяжнюк. Він стверджує, що це дасть змогу звільнити сільськогосподарські кооперативи від необґрунтованого податкового навантаження, зменшити витрати і збільшити доходи їх членів.

“Ми врахували в законопроекті світовий досвід. Тож його прийняття значно покращить умови діяльності сільгоспкооперативів. Крім того, це дасть змогу виробникові впливати на ринкову ситуацію і працювати без посередників, що приведе до зниження цін”, – зазначив Микола Присяжнюк.

Сьогодні в Україні працюють 1011 сільськогосподарських виробничих кооперативів та 801 сільськогосподарський обслуговувальний кооператив. У 2012 році для сприяння розвитку сільськогосподарських кооперативів вже виділено 5 млн грн, а на майбутній рік Міністерство агрополітики планує виділити 100 млн грн. За рахунок цього можна сформувати до 1500 нових кооперативів, забезпечити їх необхідним обладнанням, вирішити організаційні питання. 

Понад те, Уряд Миколи Азарова залучив до інвестування в українське село міжнародних партнерів. З 2013 року на Херсонщині, Миколаївщині та в Криму стартує програма розвитку Організації Об’єднаних Націй, яка передбачає виділення додаткових 6 млн доларів на розвиток українського сільського господарства.

Повернення до життя

Для України 2012-й став роком розвитку не лише сільських кооперативів, але й села в цілому. Курс на відродження сільських територій проголошений Президентом Віктором Януковичем, а зміни спрямовані перш за все на дрібного виробника. Партія регіонів зробила план реформування села одним із пріоритетних напрямків своєї діяльності.

Удвічі підвищили нормативну оцінку землі – з 11,9 до 20,9 тис. грн за гектар, в результаті чого селяни почали отримувати у середньому по 443 грн за оренду гектара.

Нові оптові ринки – “Шувар” у Львові, “Столичний” у Києві та “Господар” у Донецьку – створюють нові можливості для зручного і вигідного збуту селянами своєї продукції за доступними для споживачів цінами. Найближчим часом аналогічні ринки будуть у Запоріжжі, Харкові, Одесі та Херсоні. А в подальшому з’являться у кожному регіоні країни.

Тимчасовим заходом підтримки фермерів-одноосібників є розпорядження уряду Миколи Азарова підвищити з 1 вересня мінімальні ціни на закупівлю молока у населення – до 2,2 грн за літр (без урахування ПДВ). Стежитиме за його дотриманням Держ­інспекція з контролю за цінами спільно з регіональною владою. Завдяки цьому рішенню, а також підвищенню дотацій на утримання великої рогатої худоби (сьогодні максимум становить 1000 грн) очікується значне зростання поголів’я худоби, збільшення обсягів м’ясо-молочної продукції на ринку та її здешевлення. Нововведення цього року вже дали результати: вперше за роки незалежності України почався приріст поголів’я худоби – за 8 місяців він перевищив 450 тисяч голів.

Крім того, урядовці активно взялися за розвиток соціальної інфраструктури. Створюють амбулаторії, щоб жителі віддалених сіл могли отримувати якісні медичні послуги, виділяють кошти на газифікацію сіл і ремонт доріг місцевого значення.

Уперше за багато років робляться певні кроки для заохочення молодих спеціалістів приїздити працювати у села. Кожен такий фахівець, починаючи трудовий шлях у селі, отримає стартову премію в розмірі 10 мінімальних зарплат.

Протягом літа кожна область одержала ключі від десятків шкільних автобусів. Сумарно ціла тисяча нових машин щоранку возитиме до школи дітей, які живуть у віддалених селах і селищах. Хоча програма “Шкільний автобус” стартувала ще в 2003 році, з наявних тисячі машин 430 придбані у 2010 і 2011 роках. В 2013-му уряд повністю виконає план “Шкільного автобуса”.

Розвиток кооперативного руху, створення вигідних умов для збуту сільгосппродукції та розбудова соціальної інфраструктури – все це дає нове життя селу вже зараз. Але щоб ці реформи були успішно впроваджені, потрібно, щоб нинішній уряд, сформований Партією регіонів, мав змогу закінчити розпочате. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4006 / 1.59MB / SQL:{query_count}