Захисти своє право знати, скажи НІ закону про наклеп

Ми вийшли з порожньою першою шпальтою,  бо нам намагаються заткнути рота,  а у вас відбирають право знати правду

Ми вийшли з порожньою першою шпальтою,  бо нам намагаються заткнути рота,  а у вас відбирають право знати правду


У вівторок українські журналісти розпочали акцію протесту проти відновлення кримінальної відповідальності за наклеп. 
Сьогодні “Львівська Пошта” “Високий Замок”, “ZIK”, “Львівська газета”, “Ратуша”, а завт­ра і “Новий погляд” виходять із білою першою шпальтою. 
На нашому сайті (www.lvivpost.net), як і на порталах значної частини ЗМІ країни, ви можете знайти емейли, телефони, фейсбук-сторінки депутатів, які проголосували за прийняття у першому читанні законопроекту про наклеп…
Законопроект Віталія Журавського стосується кожного. Не лише тому, що у випадку його прийняття щодо більшості ЗМІ розпочнуться розслідування, не лише тому, що тоді перед публікацією критичних статей про владу редактори довго зважуватимуть ризики. Якщо проект ухвалять, під удар зможе потрапити кожен критично мислячий або кожен, кому захочуть додати проблем! Це може бути і той, хто на Facebook під словами Азарова про зростання тиражів україномовної літератури напише, що це брехня; або ж той, кого сусід звинуватить у наклепництві й потягне до суду. 
Визначення наклепу настільки широке й ефемерне, що його можна застосувати до багатьох життєвих ситуацій: суперечка це про курей і потоптані городи, про несвіжі продукти чи про успішність дітей у школі...
За образу, озвучену публічно, можна отримати від трьох до п’яти  років позбавлення волі. Для цього не обов’язково іти на телеканал чи друкуватися в газеті. Можна висловитися на зупинці громадського транспорту, можна написати у соцмережах. Зважаючи на те, наскільки ви довіряєте вітчизняним судам, можете оцінити свої шанси захиститися. Особливо у тих ситуаціях, коли позивачем буде більш-менш впливовий політик.
Нам відомо, що сам Журавський у вівторок ввечері оприлюднив заяву, у якій запевнив, що відкликає свій проект. Нам також відомо, що зробити це тепер неможливо. Так, згідно зі 105 статтею регламенту Верховної Ради, законопроект можна відкликати лише поки за нього проголосують у першому читанні. За проект “регіонала” парламент уже проголосував 18 вересня. І цього достатньо, аби за документ взялися депутати наступного складу Ради. Якби проект не встигли розглянути у першому читанні до виборів, його б виключили.
Ймовірно, якби не вибори, заяви про відкликання не було б. Демарш журналістів провідних ЗМІ країни (до протесту приєдналися “Корреспондент”, “Українська правда”, “Дзеркало тижня”, УНІАН, “Сегодня”, “Левый берег”, Телекритика, ТВі…) може вплинути на голосування 28 жовтня. Та й висновки міжнародних організацій були б різкішими, якби напередодні виборів Рада таки відновила кримінальну відповідальність за наклеп.
“Виходячи із державних інтересів, я прийняв рішення відкликати свій законопроект. Я розумію, що напередодні виборів до Верховної Ради будь-яка ініціатива сприймається як мінімум із недовірою. Я вирішив зняти це питання юридично, а не політично. Залишаюся при тих же політичних поглядах: у суспільстві давно назріла необхідність посилення відповідальності за посягання на честь кожної людини, а не лише політика”, – написав Журавський у своїй заяві. За “визнану помилку” депутата похвалив навіть президент, без якого у нашій країні такі законопроекти не отримують 244 голосів.
Якщо проект Журавського ухвалять, про вільну пресу можна буде остаточно забути. Усі попередні утиски були поодинокими і стосувалися окремих видань чи ситуацій. 
Вочевидь, “регіонали” вирішили узагальнити практику, а кращого способу, ніж відновити кримінальну відповідальність за “образи” чи вислови, годі й придумати.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4343 / 1.57MB / SQL:{query_count}