Такі висновки зробили правозахисники із Freedom House, які учора оприлюднили свіжий звіт про свободу мережі. Вони визначали, наскільки активно влада тієї чи іншої країни використовує певний набір тактик для того, щоб керувати вільним потоком інформації в інтернеті. Передусім мова йде про блокування і фільтрацію інформації. Також до таких тактик належить прийняття нечітких законів, які забороняють певні типи контенту, активні маніпуляції, фізичні атаки проти блогерів та інших користувачів інтернету, а також політично вмотивоване стеження.
Згідно із результатами і рівнем використання цих тактик країни (аналізували ситуацію в 47 державах) розділено на три групи: вільні, частково вільні і невільні. Україна разом із Грузією, Аргентиною, Італією, Угорщиною, Німеччиною та США увійшла до групи вільних країн. Найбільш вільною від цензури і втручання влади у функціонування он-лайн ЗМІ визнана Естонія. Частково вільними Freedom House визначив Казахстан, Росію, Індію, Росію, Азербайджан, а невільними – Білорусь, Узбекистан, Іран, Кубу, Китай, В’єтнам.
Утім, експерти відзначають низку негативних тенденцій в Україні. Вони нагадують, що ще від 2011 року триває обговорення кількох сумнівних законопроектів, якими прагнуть обмежити доступ до інтернету. Окрім того відомо кілька випадків “зацікавлення” прокуратурою діяльністю декількох сайтів ЗМІ. Разом із цим наша країна входить в перелік лідерів за кількістю проплачених коментаторів на інтернет-порталах. Що теж викликає занепокоєння, оскільки мережа в нашій країні усе частіше стає запасним варіантом публікації для новин чи розслідувань.
“Інтернет часто слугує резервним виходом для новин та контенту, який не пропускають в ефір чи не публікують в традиційних медіа. Так було із відео, на якому підірваний вітром вінок впав на голову президента України Віктора Януковича. Зафіксована подія не потрапила у вечірні новини… Попри це відео просочилося на YouTube і швидко стало інтернет-сенсацією, набравши 700000 переглядів упродовж перших 18 годин”, – йдеться у доповіді Freedom House.