Україна вкотре збільшила валовий зовнішній борг. Станом на перше липня 2012-го він сягнув 129 млрд доларів або 74% ВВП! Про це повідомив начальник управління методології, аналізу та прогнозування платіжного балансу Національного банку України Сергій Ніколайчук у відеозверненні, розміщеному на сайті НБУ.
З його слів, продовжується скорочення рівня боргу щодо ВВП, якщо порівнювати з його максимальним показником, зафіксованим наприкінці 2009-го (тоді борги сягнули майже 90%). Це відбувається через вищі темпи зростання доларового ВВП країни порівняно з борговими залученнями.
“У номінальному вимірі обсягів зовнішнього боргу спостерігаються тенденції скорочення заборгованості державного сектору та банків, тоді як реальний сектор економіки продовжує достатньо активно залучати зовнішні боргові ресурси”, – повідомив експерт. Підрахунки фахівців НБУ свідчать, що за перше півріччя зовнішній борг державного сектору скоротився на 3,1 млрд доларів і становить 30 млрд доларів.
Утім 74% – це вже критичний показник. У країнах Євросоюзу ситуація з економічною спроможністю держави вважається критичною тоді, коли борг наближається до показника у 60% ВВП. Якщо співвіднести рівень зовнішніх зобов’язань нашої країни та кількість населення, то вийде, що кожен українець винен різним банкам, фондам та організаціям приблизно 2830 доларів! А ще цікаво, що в останні місяці рівень боргу почав знову збільшуватися: перший стрибок – на 2,2%.