Стримайте язики!

“Регіонали” проштовхнули законопроект про наклеп. Поки лише у першому читанні 

“Регіонали” проштовхнули законопроект про наклеп. Поки лише у першому читанні 

Верховна Рада таки вирішила відновити кримінальну відповідальність за наклепи. У вівторок депутати проголосували  (поки тільки у першому читанні) за зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів, що стосуються “посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини”. “Пошта” вже писала про цей законопроект “регіонала” Віталія Журавського. Нагадаємо його головні положення.

Покарання стосуватиметься не лише журналістів. Якщо виникне бажання, подати до суду за наклеп можна на будь-кого і на будь-якій підставі. Через запис у соціальних мережах, виступ на телебаченні, приватну словесну сварку, статтю... Трактування наклепу у варіанті Журавського достатньо широке – поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її репутацію. Каратиметься такий проступок штрафом у 500-1000 неоподаткованих мінімумів (тобто від 850 до 17 000 грн). 

Щоправда, наклеп під час публічного виступу “заважить” на 1000-1500 неоподаткованих мінімумів (17-255 тисяч грн). Хто не матиме грошей, може відбутися роком-двома виправних робіт. Узагалі градація санкції за посягання на честь і гідність достатньо довга, є там і позбавлення волі на три роки, і втрата права займати державні посади. Варіанти передбачили різноманітні.

Дивно, що цей проект пройшов, отримавши голоси 244 депутатів. Після стількох зауважень і відкритих побажань з боку міжнародних партнерів та організацій парламент повертає норму, якої позбавилися ще близько десяти років тому як неадекватної, репресивної. На витівку Верховної Ради вже відреагували не тільки опозиціонери (вони, як і журналісти, перші в зоні удару). 

“Україна повернеться на 11 років назад, якщо повторне включення наклепу до кримінального кодексу буде схвалено. Це йде врозріз із загальносвітовою тенденцією і буде явним порушенням міжнародних конвенцій, які Україна ратифікувала”, – йдеться у заяві міжнародної організації “Репортери без кордонів”. 

Вони також закликають єврокомісара з розширення та політики сусідства Штефана Фюле роз’яснити українському уряду, що прийняття цього законопроекту було б несумісним із тіснішою асоціацією з Європейським Союзом.

Є ще зауваження до цього законопроекту і в самих депутатів. “Регіонали” запевняють, що документ обов’язково приймуть, можливо, зменшать тяжкість покарань, але приймуть. При цьому, прийнявши проект, парламентарі вкотре порушили закон, оскільки творіння Журавського не розглядалося у профільному комітеті, відтак не могло виноситися на обговорення у сесійній залі. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4749 / 1.55MB / SQL:{query_count}