“Уже майже десять років живу у Львові, хоч і прописана в батьківській хаті у іншому місті. Нещодавно вийшла заміж і взяла прізвище чоловіка. Тепер протягом місяця потрібно поміняти паспорт громадянина України. Але поїхати на кілька днів додому, щоб навести лад із документами, не виходить, бо працюю п’ять днів на тиждень. Чи справді такий документ міняють лише за місцем прописки? Може, це вдасться зробити в обласному центрі?”
Галина Марійчак, м. Львів
Руслан Клапчук, завідувач сектора юридичного забезпечення головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області:
– Якщо громадянка України після одруження не збирається прописуватися за місцем проживання чоловіка, для того, щоби поміняти паспорт, їй все ж таки доведеться звернутися за місцем прописки, тобто у районний відділ Державної міграційної служби міста чи району, де вона прописана. Зі собою треба принести свідоцтво про шлюб. На його підставі їй видадуть інший паспорт, в якому буде зазначене нове прізвище.
“Наприкінці тижня усією сім’єю збираємося на дачній ділянці копати картоплю. Із телепрограм дізнався, що з початком сільськогосподарських робіт почастішали випадки зараження людей лептоспірозом. Скажіть, будь ласка, що це за хвороба і як її уникнути?”
Сергій Безрукий, м. Львів
Ірина Куліш, лікар-епідеміолог відділу особливо небезпечних інфекцій Львівської обласної СЕС:
– Лептоспіроз – це гостре інфекційне захворювання людей і тварин, що характеризується ураженням печінки, нирок, м’язів і супроводжується хвилеподібною гарячкою. Особливо небезпечною ця недуга є восени – пік захворюваності припадає на вересень, саме тоді, коли люди починають збирати врожай.
Джерелом зараження людей є хворі та перехворілі тварини: щури, польові миші, землерийки, що виділяють збудник (лептоспіру) із сечею, заражаючи навколишнє середовище. В організм людини він проникає через ушкоджену шкіру, слизові оболонки рота, очей, травного каналу.
Важливо знати, що в перші дні захворювання недуга нагадує грип – температура тіла підвищується до 39-40 градусів, виникає загальна слабкість, біль голови, біль у м’язах. В такому стані варто відразу ж звертатися по медичну допомогу. Госпіталізація хворих обов’язкова через можливі ускладнення з боку нирок і печінки, кровотечу, набряк мозку, пневмонію, недостатність кровообігу. Від людини до людини захворювання не передається!
Щоб не заразитися лептоспірозом, під час роботи на полях і городах варто одягати рукавиці, взувати ґумовці. Також не можна купатися у непристосованих водоймищах, не пити води з невідомого джерела, уникати контактів з хворими тваринами, зберігати картоплю, моркву, буряки в чистих льохах, а також дотримуватися правил особистої гігієни.
“Цього літа моєму 12-річному синові подарували велосипед. Нещодавно разом із дружиною вирішили й собі купити ровери, щоб на вихідні цілою родиною їздити парками Львова. Скажіть, будь ласка, яких правил повинен додержувати велосипедист на дорозі?”
Катерина Рісна, м. Львів
Людмила Ліб, речник ДАІ Львова:
– Справді, людям належить дотримуватися основних правил безпеки їзди велосипедами. Як для дорослих, так і для дітей на цьому виді транспорту повинні бути спеціальні помітки – світловідбивачі. Спереду – білого кольору, ззаду – червоного, а по обидва боки – жовтого. Крім того, якщо велосипедні прогулянки затягуються до вечора, варто мати на собі одяг з елементами, які відбивають світло. Це дозволить краще бачити вас на дорозі водіям. Також варто пам’ятати, що дітям дозволяється виїжджати на проїжджу частину лише після 14 років. Рухатися потрібно спеціально обладнаними велосипедними доріжками, а якщо їх немає, то триматися правого боку проїжджої частини. У жодному випадку не варто їздити тротуарами, адже велосипед – це такий самий транспортний засіб, як автомобіль.
“У нашому місті щораз частіше відкривають магазинчики, які торгують вживаним одягом. Пройшовшись ними, виявила, що речі там справді і дешевші, і якісніші. Але мене турбує інше питання: чи проходить одяг зі секонд-хенду санітарний контроль? Чи безпечний він узагалі?”
Ірина Драбик, м. Комарно
Олег Когут, заступник головного лікаря Львівської обласної санепідемстанції:
– Вживаний одяг повинен пройти дезінфекцію в тій країні, звідки привезений. Процедура його санітарної обробки у європейських державах обов’язкова. Відповідні документи мають бути у перевізників і безпосередньо у магазині, в якому ті речі реалізують.
Львівська обласна санстанція також періодично проводить санітарний контроль вживаного одягу. Наразі випадків погіршення здоров’я людей, які купують і носять такі речі, не було. Тому можна сказати, що одяг зі секонд-хенду безпечний.
У магазинах, що торгують вживаним одягом, покупці мають право вимагати документи, які засвідчують його якість і безпеку.
Купуючи речі зі секонд-хенду, кожна людина здатна убезпечити себе і свою родину. Перед тим, як одягти, їх варто випрати, випрасувати або ж здати в хімчистку. Якщо це білі речі, то їх можна на якийсь час залишити під променями сонця, адже відомо, що переважна більшість мікробів гине під дією сонячного світла.