Українці припинили цікавитися змінами у політичному та законодавчому житті країни. Значна частина населення абсолютно не поінформована про те, у який спосіб вже наступного місяця відбуватимуться вибори. Загалом суспільна дезорієнтація торкається більше, аніж половини населення країни і свідчить не лише про спотвореність та неповноту інформації, що потрапляє до суспільства, а й про те, що жовтневі вибори не репрезентуватимуть повноцінно громадянської позиції українців.
Про загрозу сліпого вибору, що може постати перед українцями свідчать результати дослідження фонду Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва, проведені спільно з соціологічною службою ім. Разумкова, які днями представила директор фонду Ірина Бекешкіна. Згідно із даними фонду Демініціативи, 23% українців не знають, що половина депутатів до парламенту будуть обиратися за мажоритарними округами.
Проте, вражаючою чвертю громадської непоінформованості несподіванки для соціологів не закінчилися: ще 29% респондентів сказали, що “щось про це чули”. Тобто, в сумі, менше половини українців знають, який бюлетень отримають у день голосування. При цьому необізнаність не свідчить про аполітичність чи байдужість виборців. Так серед тих, хто планує взяти участь у голосуванні, лише 52% громадян володіють інформацією про нову виборчу систему.
Якщо проаналізувати результати опитування крізь призму політичних уподобань, то найбільш поінформованими виступають прихильники чітко опозиційних сил. Тільки 6% респондентів, що голосуватимуть за ВО “Батьківщина” та ВО “Свобода” не знають про існування у виборчих списках мажоритарників.
Ще одні опозиціонери – прихильники партії УДАР – виявилися найменш поінформованими (нічого не чули про нову виборчу систему 27% виборців). Також відірваність від законодавчих змін демонструють виборці КПУ (24%), Партії регіонів (22%), “Україна-Вперед” (22%).
Тим не менше, обізнаність із нововведеннями не означає зміну вибору. Так, згідно з дослідженням, 34% респондентів голосуватимуть в мажоритарному окрузі за того кандидата, який представлятиме обрану ними партію, не залежно від постаті самого кандидата. Ще 24% ураховуватимуть партійну приналежність, але таки зважатимуть на постать самого мажоритарника. Тільки 20% опитаних чітко розмежовуватимуть голосування за партії і за персоналії.
При цьому найбільш узалежнюють свій вибір від партійної приналежності виборці “Батьківщини” – 53%. Серед прихильників “регіоналів” – 49%, “Свободи” – 48%, КПУ – 43%, УДАРу та партії “Україна-Вперед” – по 36%.
У той же час при голосуванні за мажоритарників респонденти здебільшого будуть керуватися тим, що може запропонувати кандидат для їхнього населеного пункту (47%). Досвід попередньої діяльності стане визначальним для 32% виборців. При цьому лише для 31% респондентів важливим є непричетність кандидата до корупції…