Тарифна реформа в Україні може призвести до того, що споживачі додатково платитимуть за модернізацію тепломереж і водогонів. Такі результати моніторингу тарифної реформи житлово-комунального господарства на національному та місцевому рівнях, зокрема, на тарифних ставках таких послуг, як холодне і гаряче водопостачання, центральне опалення та водовідведення. Це дослідження проводили у рамках проекту “Національний моніторинг тарифної реформи в Україні”.
Як зазначають керівники проекту, основним стрижнем тарифної реформи України є передача функцій регулювання тарифів на послуги ЖКГ на центральний рівень, тобто фактично органи місцевого самоврядування втратили можливість встановлювати тарифи на комунальні послуги.
“Державна реформа зайшла в глухий кут. Аналізуючи її, можна сказати, що на українського споживача ляжуть додаткові платежі за модернізацію тепломереж і водопроводів. До того ж водоканали і теплоенерго можуть опинитися в приватних руках. Щоб виправити ситуацію, потрібно, аби кошти, сплачені споживачами за комунальні послуги, вкладали в модернізацію водоканалів і теплоенерго, зменшуючи таким чином собівартість одиниці певної послуги”, – розповів “Пошті” Михайло Васюта, керівник проекту.
Крім того, керівники цього проекту наголошують, що реформа проводиться не прозоро, відстає від задекларованих графіків на 6 – 9 місяців. Унаслідок тарифної реформи підприємства водо- і теплопостачання не мають інформації про структуру своїх же тарифів, бо держава затверджує єдину цифру тарифу, не пояснюючи, що до неї входить. У рамках дослідження моніторили Львівську, Вінницьку та Луганську області.
До слова, ВРУ прийняла Загальнодержавну програму реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009 – 2014 роки. Крім того, у 2010 році прийняли Програму економічних реформ Президента України, де в окремому розділі є реформа житлово-комунального господарства.