Табу на побутову хімію?

Уряд ініціює відмову від мийних засобів, що містять фосфати  – шкідливі для водоймищ сполуки

Уряд ініціює відмову від мийних засобів, що містять фосфати  – шкідливі для водоймищ сполуки

В Україні планують поступово відмовитися від фосфатів і перейти на побутову хімію, яка не шкодить довкіллю. Міністерство економічного розвитку і торгівлі опублікувало текст проекту закону “Про державне регулювання синтетичних миючих засобів та товарів побутової хімії”. Згідно з цим документом, фосфати мають повністю зникнути до 2020 року. Тих, хто не встигатиме чи не зважатиме на норми уряду, штрафуватимуть або й садитимуть до в’язниці.

З початку наступного року на території країни дозволять продавати лише ті мийні засоби, що матимуть не більш як 17% фосфатів (як зазначається у тексті проекту – в перерахунку на P2O5). З першого січня 2015 року допустимий вміст фосфатів становитиме 10%, ще через три роки – 5%, а вже з початку 2020-го порошки та інші засоби для миття мають бути зовсім “чистими” і безпечними для природного середовища.

Передбачена проектом закону й відповідальність за порушення норм – цивільна, адміністративна, навіть кримінальна. Каратимуть тих, хто не дотримуватиметься пропорцій; приховуватиме або надаватиме недостовірну інформацію про вміст фосфатів у своїх товарах; не додержуватиме санітарних норм і правил виробництва, використання і транспортування синтетичних мийних засобів; не виконуватиме вимог посадовців, які здійснюватимуть державний нагляд і контроль.

КОМЕНТАР
Іван Русєв, еколог, кандидат біологічних наук:
- Фосфати зазвичай використовують у побуті, оскільки вони входять до складу пральних порошків. Коли такі речовини потрапляють у водоймища, то призводять до масового цвітіння водоростей. Рослини поглинають більше кисню, і утворюється "замур" водойми. Звичайно, є  й замінники - пральні засоби, що не містять цих речовин. Наприклад, моя дружина купує пральний порошок фірми, що не використовує фосфатів. На нашому ринку є кілька виробників, які пропонують такі порошки. Втім необхідно створити конкурентне середовище, аби таких товарів було більше. Що ж до того, чи краще раз і назавжди відмовитися від засобів, які містять фосфати, чи поступово, як пропонують у Мінекономрозвитку, скажу: що стосується цвітіння водоймищ, то краще, звичайно, було б одразу. Але тут, імовірно, існує підхід з економічної точки зору: на ринку не так багато замінників, а ще люди звикли купувати "свої" товари. Пральні порошки без фосфатів не дорожчі від звичайних. Там просто інший принцип. Вони не менш ефективні. Якщо взяти співвідношення ціни та якості, то ці засоби для прання не поступаються виготовленим на основі фосфатів.

Наразі текст законопроекту розмістили на сайті Мін­економрозвитку. Упродовж місяця документ проходитиме громадське обговорення, після цього потрапить на розгляд уряду, а відтак – парламенту.

Фосфати додають у пральні порошки, зокрема, для того, аби зробити м’якшою воду. У такій воді краще відпираються речі. Щоправда, згодом вона у вигляді стічних вод потрапляє в природні водойми, спричиняючи цвітіння водоростей. 

Уже повністю відмовилися від використання фосфатів у побуті Італія, Австрія, Голландія, Німеччина, Канада і США. Ще низка країн (наприклад, Франція, Великобританія, Латвія) встановили максимально допустимий рівень вмісту цих сполук у мийних засобах. До речі, Україна в цьому питанні йде шляхом країн Митного союзу: Росія, Білорусія і Казахстан раніше також оголосили про свій намір відмовитися від використання фосфатів до 2020 року. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.7417 / 1.57MB / SQL:{query_count}