Наприкінці минулого тижня ЦВК визначила членів окружних виборчих комісій (ОВК), давши таким чином неабияку підставу для сумнівів як щодо прозорості перебігу виборчої кампанії, так і щодо підбиття підсумків голосування. Окрім п’яти парламентських партій, в окружних комісіях будуть представники ще 19-ти політсил, більшість з яких є доволі маргінальними утвореннями. Зазначимо: у виборах беруть участь майже дев’ять десятків партій, між котрими поділили 4050 місць у ОВК (більш ніж чверть яких, за законом, припадає на частку парламентських партій).
Поділили, треба сказати, дуже цікаво. Партії “Молодь до ВЛАДИ”, “Русь єдина”, “Народно-трудовий союз України”, “Братство” та “Зелена планета” отримали по одному представникові у кожній з 225 ОВК. Не менш популярні політики із партій “Україна – вперед!”, “Союз анархістів України”, “Єдина родина”, “Ліберальна партія України”, “Руська єдність” та “Руський блок” отримали представників у більш ніж 220 окружних дільницях. Разом ці 11 партій закрили більш як 60% членів ОВК. Ще 27% – квота парламентських сил (“регіонали”, КПУ, БЮТ, НУНС та Народна партія). Більшість із 87 партій, що прагнуть потрапити до ВР, залишилися поза представництвом, а відтак – поза можливістю впливу на процес перебігу кампанії.
Є й показові особливості. Наприклад, партія “Сам за себе” подала лиш одну кандидатуру до ОВК, і ця ставка зіграла! Питання: навіщо допускати до процесу розподілу представників тих партій, які висунули одного-двох мажоритарників? Ще одна показова особливість: у жодній окружній виборчій комісії немає ні представника “УДАРу” (який за всіма соцопитуваннями долає бар’єр 5%), ні представників “Свободи” (яка от-от пройде до парламенту). Більшість із тих 19 партій, що взяли участь у розподілі “окружних представників” не те що бар’єра не долають, а й до статистичної похибки не дотягують.
Деякі з повноважень окружної виборчої комісії
1) Забезпечує підготовку та проведення виборів депутатів у певному окрузі.
2) Контролює дотримання і однаковість застосування виборчого законодавства самими виборцями, дільничними виборчими комісіями (ДВК), органами державної влади, місцевого самоврядування, кандидатами у депутати, партіями, їх представниками та уповноваженими особами.
3) Надає правову, організаційно-методичну, технічну допомогу дільничним виборчим комісіям, організовує навчання членів цих комісій з питань організації виборчого процесу.
4) Реєструє довірених осіб кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатному окрузі.
5) Утворює дільничні виборчі комісії (ДВК).
6) Вирішує питання використання бюджетних коштів, виділених на проведення виборів.
7) Контролює діяльність місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо забезпечення приміщеннями для голосування, транспортом, засобами зв’язку, обладнанням.
8) Передає ДВК виборчі бюлетені, бланки іншої документації, забезпечує контроль за обліком виборчих бюлетенів у межах одномандатного округу.
9) Забезпечує виготовлення інформаційних плакатів, плакатів, що роз’яснюють порядок голосування і відповідальність за порушення законодавства про вибори депутатів, печаток дільничних виборчих комісій та передає їх дільничним виборчим комісіям, а також забезпечує виготовлення іншої виборчої документації.
10) Розглядає заяви і скарги на рішення, дії або бездіяльність дільничних виборчих комісій і ухвалює рішення щодо цих питань.
11) Підводить підсумки голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, складає протоколи про підсумки голосування, передає протоколи та іншу виборчу документацію ЦВК.
12) Визнає голосування на виборчій дільниці недійсним у випадках, передбачених законом.
КОМЕНТАРІ | |
Оксана Дащаківська, виконавчий директор ЛОГО "Комітет виборців України": |
Олександр Неберикут, член координаційної ради громадянської мережі "ОПОРА": |
- Можемо говорити про те, що рівного представництва суб'єктів виборчого процесу в окружних виборчих комісіях сьогодні немає. Ці партії не мають стосунку до Львівщини, не мають тут навіть кандидатів-мажоритарників. Попри те, вони визначатимуть, підбиватимуть підсумки голосування в наших окружних комісіях і матимуть більшість у ОВК. Як це вплине на результати виборів? Ми попередньо переглянули списки людей, які працюватимуть у місцевих окружних комісіях. Вони не живуть тут, це люди з Криму, з Луганська.Виглядає так, що насправді ці партії, грубо кажучи, отримавши політичне замовлення подати списки кандидатів, подали тих, кого знайшли. Думаю, невдовзі розпочнеться досить напружений період роботи ЦВК - заміна членів ОВК. Партії, що стали суб'єктами формування ОВК, відкликатимуть людей і пропонуватимуть замість них інших. Такий процес заміни членів окружних комісій дає нам підстави стверджувати, що ОВК не зможуть вчасно розпочати свою роботу, належно здійснювати організацію виборчого процесу. |
- Я подивився на вік членів окружних комісій. Середній вік членів ОВК від партії "Братство" - 22 роки, від всеукраїнського об'єднання "Єдина родина" - 20 років. Останні парламентські вибори відбулися в 2007-му - п'ять років тому. Тоді цим представникам було по 15, 17 років. Який же в них може бути досвід і що вони робитимуть, важко сказати... Не думаю, що ці люди фальсифікуватимуть результати виборів. Найгіршим наслідком, окрім затримки роботи ОВК, буде хаос: хтось не буде знати, що робити, хтось робитиме вигляд, що знає, хтось свідомо саботуватиме роботу. Очевидно, такі недосвідчені представники окружних виборчих комісій, що не до кінця здатні відстоювати позицію своєї партії, можуть стати легким ресурсом для адмінресурсу. Ними буде легко маніпулювати для досягнення певних цілей, адже ОВК мають співпрацювати з органами місцевого самоврядування. |