Відучора в україномовному розділі онлайн-енциклопедії розпочався «Місяць українського села». «В Україні нараховується 28 450 сіл і про кожне з них є окрема стаття в україномовному розділі Вікіпедії. Проте багато таких статей містить вкрай мало інформації. До того ж в Україні зникло величезне число сіл – вони були приєднані до крупніших поселень, були знищені під час воєн і не були відновлені», – повідомляє сайт ГО «Вікімедіа Україна».
ДО ТЕМИ На сьогодні за кількістю статей українська Вікіпедія займає 14-те місце серед 284 мовних розділів енциклопедії. Маємо 396 тисяч статей, а кількість зареєстрованих користувачів, які упродовж останнього місяця зробили щонайменше одне редагування, перевищує 1800 осіб. |
Відтак до Дня Незалежності дописувачів ресурсу та й усіх охочих закликають долучитися до покращення та створення статей про села. «Українські вікіпедисти звертаються до істориків, краєзнавців, всіх небайдужих із закликом – долучитися до «Місяця українського села», який розпочався сьогодні, 20 серпня, і проходитиме до 17 вересня цього року», – зазначають у прес-релізі.
Аби це зробити, слід зареєструватися на порталі, тоді перейти на сторінку місячника, на якій можна включити себе до списку учасників, переглянути статті, які вже покращені, та побачити, як це робиться. Окрім того, зазначають у ГО «Вікімедіа Україна», кожен може завантажити зроблені ним фотографії до Вікіcховища і у такий спосіб допомогти із ілюстраціями до статей про села. На порталі можна знайти перелік редакторів, які готові допомогти новачкам, а також посібник із редагування Вікіпедії.
Юрій Пероганич, виконавчий директор ГО «Вікімедіа Україна», про місячник села та конкурси україномовної Вікіпедії
«Пошта» ж звернулася до виконавчого директора ГО «Вікімедіа Україна» Юрія Пероганича (на фото), аби він детальніше розповів про цю акцію, а також про подібні ініціативи редакторів Вікіпедії.
– Ключова ідея полягає у тому, аби сприяти наповненню Вікіпедії додатковим вмістом. На сьогодні це найбільший енциклопедичний ресурс в Україні. Ми регулярно проводимо певні «тижні», «місячники». Скажімо, недавно розпочали місячник статей про Волинь, власне, він триває і досі. Такі акції – можливість для спільноти редакторів Вікіпедії попрацювати гуртом над якоюсь конкретною тематикою. Конкурси проводяться регулярно. Ініціатором певної теми може виступити будь-хто із редакторів. Це повністю волонтерська робота, ніхто грошей за це не платить.
– Безперечно, кількість статей зростає. Залежить від тематики – наскільки вона цікавить людей. Ніхто ж нікого не примушує працювати. Якщо це цікаво людям, то відповідно число статей збільшується, залучаються нові редактори, покращуються існуючі статті.
Створити статтю чи покращити її може кожен, хто має доступ до інтернету. Окрім таких акцій покращення певної тематики, які ми проводимо регулярно, мали також практику проведення конкурсів. Це вже не просто довільна робота з написання статей: там є і журі, і призи, і усе це має більш формалізований характер.
От, наприклад, наступного місяця, у вересні, проводимо конкурс у рамках всесвітньої акції «Вікі любить пам’ятки». Завантажуватимемо фотографії до Вікісховища, які використовуватимуться для ілюстрування статей. Там уже будуть серйозні призи. Раніше ми проводили конкурс «Пишемо про благодійність» (створювали статті про благодійників, організації), а ще перед тим був конкурс «Французька осінь». Ми тоді писали про все, що стосується Франції, а французи в своїй Вікіпедії – про все, що стосується України. Тоді було залучено більше 500 учасників і приблизно стільки ж статей написали в межах того конкурсу.
– Це, як і будь-яка інша, універсальна енциклопедія. Писати і покращувати статті можна із будь-якої тематики. Можна, скажімо, перекладати статті. Це, щоправда, не рекомендується робити зі статтями, які стосуються історичної тематики – адже ж кожен народ має сам писати власну історію.
Що ж стосується технічних наук, то можна перекладати статті із тих Вікіпедій, у яких певні речі краще описані. Українська Вікіпедія має без кількох тисяч 400 тисяч статей. Це уже в чотири рази більше, аніж у Великій радянській енциклопедії. Але якщо рівнятися на найбільший іноземний розділ Вікіпедії – англійську версію, то там у 10 разів більше – уже є чотири мільйони статей.
Відтак писати можна багато про що. Про що бачите, про те і пишете. Наразі багато робимо для того, щоб прикрити «білі плями» в історії, про діячів, які були замовчувані, про письменників, про людей, які є значимі для Вікіпедії – для цього є певні критерії. У будь-якому разі слід писати, опираючись на джерела. А воно може бути будь-яким – наприклад, статтею у районній газеті. У Вікіпедії є поняття верифікованості інформації, тобто можливість її перевірки. Це один із ключових параметрів. Коли в інформації зазначено джерело, тоді читач вирішує, вірити їй чи ні.