Прірва курсів

Валерій Литвицький, керівник групи радників НБУ,  про фінансову кризу, шляхи виходу з неї  та перспективу національної валюти

dyadya.jpgФінансова криза, - і в світі, і в Україні, - набирає обертів. Провідні гравці домовилися, було, про консолідовані кроки, аби не те, що подолати, а бодай мінімізувати наслідки катастрофічного падіння котирувань, але наразі ця гарячковість не дала бажаних результатів. В Україні НБУ вдався до доларових інтервенцій, однак політична криза, а ще - приклад перших банків-невдах, зумушують пересічного громадянина замислитися над долею власних заощаджень, а підприємців - над перспективою своїх біз­несів.

- Валерію Олексійовичу, перші інтервенції НБУ минулого тижня - 300 млн доларів нічого не дали. Щобільше, курс долара в окремих обмінних пунктах Києва перескочив позначку 6-ти гривень...

- Можна сказати упевнено: ситуація під контролем. По-друге, орієнтація на гнучкішу курсову політику не ревізується, вона залишається. По-третє,  Національний банк втручатиметься у ситуацію і з офіційним, і з ринковим та готівковим курсами. По-четверте, події не розвиватимуться в тому напрямі, який буде небезпечним для бізнесу, уряду чи громадян.

- Інтервенції були замалі. Бізнес чекає на нові гроші з валютних резервів головного банку країни...

- Національний банк ви­йде з інтервенціями. І не лише на продаж, але й на купівлю. Коли це буде - залежить від розвитку подій. Від того, які фундаментальні фактори діятимуть на ринку, а які ситуативні. Фундаментальні пов'язані з експортом, з надходженням виручки, зі співвідношенням пари євро-долар, що відбуватиметься з притоком зовнішніх запозичень. Ситуативні залежатимуть від поведінки нерезидентів, які прийшли сюди із "гарячими" коштами, від ліквідності банківської системи. Покладаюся на розуміння Міністерства фінансів. Центральний банк своєю рукою впливає на по­ліпшення ситуації на валютному ринку, тож і уряд мав би скеровувати рух грошей у тому ж напрямі. Якщо ми за­спокоїмо курсовий ринок, дуже важливо не напомповувати його надмірною накачкою ліквідності.

-  Зараз між ринковим та офіційним курсом, попри те, що НБУ відкоригував валютний коридор, прірва. Це небезпечно?

- Ринковий та офіційний курс не розійдуться небезпечно. Для цього ми будемо використовувати не тільки валютні інтервенції, але й механізми впливу на ліквідність. Щодо офіційного курсу - він буде консервативніший. Новий прогнозний коридор (або діапазон коливань) означає, що центральний банк і прав­ління - тут ми єдині з Радою банку - діятиме у такий спосіб, щоби курс розвивався не вище, ніж зазначено, але й не нижче. Всі прогнози - це функція часу. Коли прогнозували у травні, ніхто не знав про світові події на фінансових ринках, ніхто не думав про глобальне уповільнення економіки, ніхто не передбачив послаблення долара. І бізнес, і уряд мають розраховувати на те, що середнього курсу, який закладали на цей рік - 5,1 гривні, досягнемо за результатами року. Ще тільки жовтень. Буде листопад і грудень. Будуть хвилі більшої чи меншої пропозиції долара. Українцям не треба забувати, що центральний банк не дозволить розвиватися подіям таким чином, щоб вони зачепили фінансову стабільність країни, але їм треба звикати до того, що орієнтація на модернізацію курсової політики і прагматичну, помірковану рухливість курсу продовжуватиметься.

-  То все-таки, коли НБУ вийде на ринок з новими інтервенціями?

- Цього сказати не можу. Це залежатиме від того, як той чи інший рух курсу зачіпає інтереси, наприклад, імпорту. Ми не можемо допустити такого розвитку подій, коли, наприклад, інтереси імпорту енергоносіїв опиняться під знаком запитання. Там поки що - з прибутками. Ми вийдемо, залежно від того, яка буде ліквідність банківської системи. Тому що, коли виходимо, вилучаємо цю лік­відність, продаючи валюту. А ми зацікавлені не лише в ціновій стабільності, але і в економічному підйомі. Головне, ми будемо виходити, залежно від того, як та чи інша ситуація на курсовому ринку сприяє нашій політиці виконання найважливішого завдання - приборкання інфля­ції, забезпечення високої купівельної спроможності національної одиниці. Ми зацікавлені у стабільності обміну гривні не так на долар, як на товари і послуги.

Розмовляв Олег Гулик, Київ

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4556 / 1.57MB / SQL:{query_count}