Будівництво студентського містечка УКУ стало для Львова доволі знаковою подією, адже на відміну від інших великих будівництв, зокрема, які велися у Львові до Євро-2012, проводять його коштом меценатів. Та терміни і якість робіт вражають. Нагадаємо лише менше двох років тому, у вересні 2010 року, Патріарх Любомир Гузар разом з іншими владиками УГКЦ заклали капсулу під його фундамент, а вже 26 серпня відбудеться урочисте відкриття першої будівлі – колегіуму. Практично на очах виріс і другий корпус академічної будівлі, його відкриття заплановано на наступний рік.
Той, хто мав нагоду побувати на цій будові, безперечно був вражений, не лише термінами, а й якістю виконаних робіт, а найперше порядком, чистотою на об’єкті.
Тож у переддень Дня будівельника, який в Україні відзначатимуть завтра, у неділю 12 серпня, “Пошта” вітає усіх, хто займається цією нелегкою справою та спілкується із власником львівської будівельної компанії “Твій вишуканий дім”, що є генеральним підрядником на будівництві об’єктів УКУ першої черги, Мироном Кіндієм.
– Ми були однією із перших приватних будівельних фірм на Львівщині, офіційно вона запрацювала 1994-го, а фактично почали працювати вже з 1992 року.
– За освітою я інженер-будівельник, закінчив у 1986-му Львівський сільськогосподарський інститут, архітектурний факультет. Пройшов трохи радянську будову, яка мені категорично не сподобалася і пам’ятаю час перших поїздок за кордон. Мене дуже вразила будова в Німеччині. Тож там і почав вчитися будувати, а також у Австрії, Франції, привозив сюди технології, сам слідкував за їх дотриманням і сам навчав людей. Завдяки цьому з маленької фірми ми виросли у достатньо потужну будівельну компанію.
– Наша компанія славиться тим, що уміє будувати, адже ще на початку поставили собі за мету навчити українців правильно та охайно будувати. Та й замовник дуже любить чистоту і звертає увагу на будь-які погрішності, тож ми приділяємо особливу увагу порядку на об’єкті. Можливо це інколи і дратує наших людей, адже за цей час вони могли б зробити іншу роботу, дати більші обсяги, і заробити відповідно для нас більше грошей. Але, коли ми приїжджаємо до Німеччини на якийсь об’єкт, там видно господаря. Чому ми маємо відрізнятися від німців тільки тим, що неохайно будуємо.
– Не підводити замовника, вчасно виконувати роботу, адекватно і дуже швидко втілювати в життя те, що заплановано на сьогодні і на завтра та що не було зроблено вчора. А ще правильна співпраця з проектантами, із замовником, це дає той результат, який маємо нині.
– Все залежить від власника компанії і від того, які завдання він ставить перед собою. Наше завданння – будувати якісно. Оскільки ми навчені на будівництві дорогих елітних котеджів, цей досвід ми перенесли на будівництво багатоповерхового житла чи інших великих об’єктів. Наші люди потрапляючи на Захід (це не означає, що туди їдуть найкращі наші спеціалісти) мають бути готові вчитися. Наше завдання – навчити наших людей правильно і якісно будувати тут, в Україні.
– Основний критерій, щоб людина, яка приходить до нас не казала, що вона все вміє робити. Тобто людина має дуже добре виконувати якусь роботу – або мурувати, або класти плитку, або штукатурити тощо. Це мусять бути професіонали високої категорії, високорозрядні будівельники. Якщо людина проситься на роботу і каже, що вона вміє робити все, ми її не приймемо. Сьогодні у нас в компанії нульова плинність кадрів, люди працюють 14-17 років.
– Трудової дисципліни треба добиватися не один рік, а десятиліттями. Ми робимо це від самого початку. До певної міри нам вдалося – під час робочого дня у нас не буває випадків, щоб людина у нетверезому стані виконувала ту чи іншу роботу. Звичайно трапляються нюанси, але ми з ними боремося. Насамперед, треба достукатися до їхнього серця, аби сказати, що алкоголь значно збільшує шанси завчасного переходу у потойбіччя, бо будова – це вже небезпека. Дотримання усіх правил техніки безпеки є обов’язковим.
– Така проблема справді є. Однак, дякуючи керівнику охорони нашої компанії, охоронникам, які працюють на об’єкті, замовнику, який звертає на це увагу, а також майстрам і керівнику проекту ми звели ці речі до мінімуму. Категоричного злодійства на об’єкті немає. Траплялися дрібниці, але ми діяли відповідним чином, аби і це присікти. До того ж сьогодні, використовуються сучасні спеціалізовані матеріали, і у проекті вирахувані витрати. Замовник платить лише раз. Якщо ж у власника компанії крадуть його люди, то йому доведеться платити із власної кишені, тому за цим дуже чітко слідкуємо. Оскільки окрім капітального будівництва ми займаємося і добротним оздобленням, а ці матеріали у багато разів дорожчі, аніж матеріали для кпітального будівництва, то маємо відпрацьовану систему дослідження, за якої навіть наші працівники не знають, що людина, яка прийшла, їх перевіряє.
– В Україні реально будувати за доступними цінами і зразком є цей об’єкт. При цьому тут використані найкращі технології і одні з найкращих матеріалів. Де була можливість, зекономили – дали добрі матеріали замість найкращих і найдорожчих. Так, була можливість заощадити на кінцевих фарбах, покритті підлог, на підвіконниках. Але не економили на енергозберігаючих технологіях: вікнах, покритті даху, утепленні, на котельні та на комунікаціях, вентиляції і кліматизації. Економія завжди має бути правильною, не можна економити на тому, що є важливе.
– В Україні немає культури будівництва житла, культури, що давно вже існує на Заході, де викінчене житло, куди вже відразу можна завозити меблі і жити, коштує 1000-1200 євро/м2 в Україні це мало б обходитись у 1000-1200 доларів/м2 (собівартість + комерційна вигода замовника). Але це мав би бути будинок із правильною, викінченою сходовою кліткою, з під’їзними дорогами, комунікаціями, щоб ми могли тільки завезти меблі, підключити плиту та пральну машину. В Україні звикли купувати житло, яке здають у дуже “сирому” стані. Зібравши необхідну суму грошей, покупець задоволений купівлею, але розуміє скільки ще потрібно коштів і часу, щоб можна було жити.
– Умови диктує ринок. Люди готові купувати, те що їм пропонують. Оскільки щось інше можна знайти лише на вторинному ринку, але люди хочуть мати нове сучасне житло з хорошим плануванням.
– Насамперед дається взнаки криза, та й іпотека сьогодні не працює, а якщо працює, то є надто дорогою. Дуже багато будівельних компаній збанкрутували, бо були запрограмовані на будівництво житла, яке перестали кредитувати. А будувати якісно і цікаво, за новими технологіями вони не були готові.
– Насамперед все, що обіцяє замовник, він виконує, а особливо – часті та прискіпливі перевірки, ґрунтовний підхід до актів виконаних робіт і завжди вчасне фінансування. Це є світовий підхід до будівництва. Все, що тут можна побачити, збудоване в короткий термін, є насамперед заслуга УКУ, ректора, проректорів і всієї команди, яка керує цим будівництвом.
– Цей об’єкт є для нас знаковим, оскільки він є одним із найкращих проектів у Львові за часи незалежності України. Тут дружать з дотриманням трудових угод, контрактів тощо. На сьогодні важко знайти ще об’єкт, де так ідеально платять, можливо менше, ніж на ринку, але ідеально вчасно, і я гадаю, що всі задоволені: і субпідрядники, і працівники. Окрім того для нашої компанії ця будова є стратегічною, бо католицьких університетів у світі не так багато, в Україні – один, і ми маємо честь тут працювати. Сьогодні ми будуємо історію. Тут будуть жити студенти, професура, гості із Заходу. Сподіваюся вони будуть задоволені. Це значного важливіше. З часом зміниться на краще економіка, ми зможемо заробляти гроші, а заробити імідж компанії, яка вміє будувати, не так просто.