Як і прогнозувалося, зустріч Віктора Януковича з українською інтелігенцією в Криму не змогла змінити способу мислення гаранта. Її представники покинули резиденцію президента, так і не зрозумівши, що він робитиме із законопроектом “Про принципи державної мовної політики”. Сам Янукович, найімовірніше, використає жменьку української культурної еліти для імітації громадського обговорення і ухвалення того рішення, яке вже обрала Верховна Рада.
Ця зустріч стала своєрідним останнім бар’єром на шляху до легітимізації русифікації України. Без видимості громадських обговорень підписання скандального законопроекту викликало б нерозуміння в нашій державі та світі. Саме тому вони відбулися. До Криму прибули екс-президент Леонід Кравчук, поет Іван Драч, голова Всеукраїнського товариства “Просвіта” Павло Мовчан, академік, директор Інституту літератури ім. Т. Шевченка Микола Жулинський, архітектор Лариса Скорик, письменниця Марія Влад та інші.
Про те, що на цю зустріч не варто було покладати особливих надій, стало зрозуміло вже за день до її початку. Радник президента Ганна Герман, яка до того вперто переконувала, що Янукович “нікого не образить” у мовному протистоянні, дещо змінила риторику, перетворивши найвищу особу в країні на примітивного заручника обставин. “Я не знаю, яке він прийме рішення. Хоча те, що Литвин легітимізував цей закон, практично забирає в президента основний козир”, – зазначила вона.
Учасники зустрічі казали, що хочуть пояснити президентові усю серйозність та небезпеку, яку несе для України запровадження другої державної мови, тож вимагатимуть накласти вето на “мовний” законопроект.
“А на кого ще можна впливати? Вже нема до кого звертатися, треба спробувати вплинути на президента. Розумію, що ухвалення цього закону – виборчий хід Партії регіонів, тому будемо говорити, що може в цій ситуації зробити почесний голова цієї партії. Президент може посісти свою власну позицію”, – висловив думку один із учасників зустрічі Іван Драч.
Директор Інституту літератури ім. Т. Шевченка Микола Жулинський був певен, що “оскільки президент хоче зустрітися із якоюсь частиною інтелігенції, то це вже дає підстави думати, що він і справді шукає аргументів чи юридичних підстав для того, щоб заветувати цей закон”.
Утім були в Януковича й інші підстави для побачення з інтелігенцією. Закрита зустріч під час робочої відпустки президента є радше “відчіпним” варіантом реального громадського обговорення проблеми, яка знову розділяє країну. Янукович у цьому питанні обрав роль мудрого правителя, що ухвалить соломонове рішення. “Зазвичай президент сам вивчає, аналізує ситуацію, слухає різні сторони і лише тоді приймає рішення. Сподіваюся, так буде і цього разу”, – переконувала Ганна Герман. Проте це тільки картинка, яку має сприйняти громадськість. Президент відразу ж почав відступати, і обговорення нічого позитивного не принесло.
Як зазначив після зустрічі один із її учасників – письменник Дмитро Стус, Янукович пообіцяв: закон або спершу доопрацюють, а відтак підпишуть у вересні, або ж підпишуть зараз, а у вересні внесуть необхідні зміни. Тобто жодного сумніву щодо підписання законопроекту в гаранта не виникало і не могло виникнути. Крім цього, Дмитро Стус сказав, що остаточне рішення Віктор Янукович ухвалить після консультації з юристами.
Цікаво, що від Віктора Януковича ніяких звернень до громадськості не було – замість нього говорила одна із небагатьох україномовних у колі президента Ганна Герман. З її слів, гарант поділяє думку про те, що “мовний” закон, прийнятий у теперішній редакції, розколюватиме суспільство.
Саме тому нинішню редакцію законопроекту перетворять на “завтрашню”. Якраз у цьому й криється найбільша небезпека “соломонового” рішення Януковича. Очевидним є те, що він не стане на перешкоді перетворенню законопроекту на закон і робитиме вигляд, що щось змінює.
Зі слів Ганни Герман, президент запропонував до закону дуже суттєві зміни і державну цільову програму розвитку української мови як державної. А ще висунув пропозицію, щоби всі учасники зустрічі увійшли до робочої групи, яка працюватиме над цією програмою і вдосконалюватиме її.
Крім цього, Янукович запропонував створити наглядову раду, яка “пильнуватиме питання розвитку української мови як державної”. Парадоксально, але до цієї ради повинні увійти… Ківалов і Колесніченко.
Попри розіграні ролі, образ мудрого правителя і його компромісні рішення, фактом залишається те, що законопроект буде підписаний.
P.S. Віктор Янукович учора ввечері таки підписав закон Ківалова-Колесніченка(!) і розпорядився створити робочу групу з удосконалення законодавства про порядок застосування мов в Україні. Склад групи до 13 серпня має визначити Кабінет Міністрів. “Робоча група повинна бути створена із залученням громадськості, відомих діячів освіти, науки і мистецтва, що спеціалізуються на мовних питаннях”, – йдеться в дорученні президента. До
27 серпня ця ж робоча група має створити і затвердити Державну програму всебічного розвитку і функціонування української мови.