Польські журналісти стверджують, що президент Коморовскi отримав пропозицію стати посередником у перемовинах між таборами Тимошенко та Януковича. Проте, на думку очільника сусідньої держави, сьогодні це є недоцільним, адже сторони не готові до спілкування. Від ідеї примирювати українських політиків відмовився і польський уряд.
Залучення іноземних посередників до процесу вирішення політичної кризи в Україні – ідея не нова. Нагадаємо, що восени 2004 під час Помаранчевої революції екс-президент Литви Валдас Адамкус та екс-президент Польщі Алєксандр Кваснєвскі виступили посередниками в переговорах між кандидатами в президенти Віктором Ющенком та Віктором Януковичем за участі Леоніда Кучми. Тоді ситуація була надзвичайно напружена, навіть існувала ймовірність фізичного протистояння, і міжнародна спільнота, затамувавши подих, спостерігала за Україною.
КОМЕНТАР |
Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти |
Думаю, що Коморовскі мав на увазі, що, перш за все, сторона влади не готова до перемовин. Не можна бути модератором перемовин, якщо одна сторона цього хоче, а інша - не хоче і вважає цю тему табу. Потрібно на ситуацію дивитись у комплексі: Коморовскі вже робив спроби перемовин, зустрічався тет-а-тет як з опозицією, так із Януковичем, зустрічався з ними і в ширшому колі, брав участь в європейських делегаціях. Він розуміє ситуацію, а також, що його рішення, бути чи не бути перемовником, не змінить її.Також зауважу, що вибори насправді нічого не змінять. 226 депутатів проголосують за звільнення Тимошенко? Але ж ніхто сьогодні не може сказати Коморовскому, що таких депутатів буде саме 226 і більше. Особливо, якщо звернути увагу на те, що опозиціонери поборюють одне одного.Звільнення Тимошенко та інших політв'язнів залежитиме від рейтингу екс-прем'єра. Якщо її рейтинг впаде нижче, аніж інших лідерів опозиції, тоді Віктор Янукович звільнить Тимошенко, бо вже інші кандидати в президенти становитимуть більшу загрозу для нього. |
Сьогодні ж ситуація дещо відмінна, політичні табори зайняті виключно виборчою кампанією. Нагнітання слід очікувати вже ближче до виборів і саме тоді, ймовірно, потрібна буде допомога західних посередників. На результати волевиявлення українців очікує й Коморовскі.
“Слід приймати пропозиції, які реальні до втілення, а також ті, які, ймовірно, можуть бути успішними. Щоб у чомусь бути посередником, треба мати дві сторони схильні до розмов. А в Україні такого нема. У багатьох питаннях регулятором є осінні вибори”, – сказав Броніслав Коморовскі в інтерв’ю тижневику Wprost.
Взявши паузу до виборів, Польща все одно продовжує бути головним “адвокатом” України у Європі. Зауважимо, що Коморовскі традиційно дипломатично відзначив позитивні і негативні моменти відносин з Україною.
“Є значний поступ. Україна зміцнила свою суверенність і почуття національної свідомості. Нинішня влада завершила переговори в тому питанні, яке нещодавно виглядало мрією – угода про асоціацію з ЄС. Є очевидні перешкоди та слабкості, до них я відношу справу Тимошенко, але на майбутнє України я намагаюсь дивитись як на виклик геостратегічного значення”, – наголосив президент Польщі.
Нагадаємо, що він уже зустрічався з Віктором Януковичем та опозицією в Україні під час Євро-2012. Тоді Коморовскі саме намагався виконувати “миротворчу місію”, м’яко натякнувши українському гарантові про необхідність звільнення Тимошенко для продовження діалогу з Україною. Можливо, занадто м’яко …
Також нагадаємо, що в липні Броніслав Коморовскі назвав підтримку європейської інтеграції України одним з пріоритетних напрямків зовнішньої політики Польщі.
Та от тільки ця підтримка наших сусідів може зійти нанівець через необдумані дії політиків в Україні. Нинішня влада робить все для ізоляції держави від світу.
І ще одне: Україна вже надто довго покладається лише на допомогу інших держав. Доки українські політики не навчаться працювати самостійно, доти й мови не може бути про якісь поліпшення як усередині країни, так і на міжнародній арені.