ДАІ – поза кадром

Державтоінспекція радить не фотографувати і не знімати на відео її працівників

Державтоінспекція радить не фотографувати і не знімати на відео її працівників 

Працівники ДАІ не хочуть, аби їх фотографували чи знімали на відео. І не просто не хочуть, а кажуть, що за це, звісно ж, у гіршому випадку, можна потрапити за ґрати на 15 діб. Багато, як за допитливість!.. 
На початку тижня на сайті видання “Дорожній контроль” опублікували ці­каву відповідь керівництва ДАІ на інформаційний запит. Журналісти з’ясовували, чи мають право громадяни фотографувати, записувати на диктофон або ж  знімати на відео дії співробітників ДАІ при виконанні ними обов’язків. Відповіли так: загалом можуть, але таке право обме­жується задля інтересів дер­жави, громадського порядку, здоров’я громадян, для підтримання авторитету, неупередженості правосуддя і т.д. Крім цього, у листі, підписаному заступником начальника управління ДАІ МВС Володимиром Рєзніковим, йдеться про те, що у “працівника міліції, в тому числі Державтоінспекції, як у громадянина України є необмежене законом право, передбачене статтею 307 Цивільного кодексу України, забороняти знімання його на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку”. Але це ще не найцікавіша частина листа! У підсумку все зводиться до права працівника міліції “вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню повноважень міліції”. За невиконання цієї вимоги можна отримати штраф від 136 до 255 грн або ж 15 діб арешту. Кількома днями пізніше той самий Володимир Рєзніков, відповідаючи по суті на те ж запитання, про штрафи та арешти уже не говорив, але нагадав: працівники міліції мають повне право заборонити будь-яку зйомку.
Питання, можна їх фотографувати чи ні, на перший погляд, цікавить вузьке коло людей. Так було б і надалі, якби змах жезлом не сприймали як натяк на хабар, а сама Державтоінспекція мала б хоч трохи більше довіри серед водіїв. Та поки що до цього далеко. Відеокамери і диктофони при зустрічі з автоінспекторами додають водіям упевненості та віри в те, що все відбуватиметься за законом.
 
КОМЕНТАРІ
Олег Мартиненко, правозахисник, голова правління Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів: Богдан Мицак, начальник відділу ДАІ міста Львова:
- Заступник начальника ДАІ Володимир Рєзніков посилається на 307-му статтю Цивільного кодексу, в якій іде мова про фізичних осіб. А міліціонер при виконанні своїх службових обов'язків є не фізичною, а посадовою особою. Це докорінно змінює сам підхід. У позаслужбовий час, коли він - звичайна фізична особа, я зобов'язаний запитати, чи можу фотографувати його або знімати на відео, і лише після згоди маю право це робити. Коли ж він на службі, особливо на публічній, на дорозі, на вулиці, він не є фізичною особою - тоді він посадовець і представляє державу. Відтак ця стаття Цивільного кодексу не має до працівників міліції жодного стосунку. Це по-перше. По-друге, порушення норм Цивільного кодексу вирішується у порядку цивільного судочинства, і юрисдикція міліції на це не поширюється. Так само, як, до прикладу, на претензії щодо поділу майна при розлученні. Якщо міліціонер не задоволений тим, що я, незважаючи на його заборону, і далі знімаю його у формі біля патрульного авто, він має повне право після роботи піти в суд і написати позовну заяву. І хай суд з'ясовує, чи порушив я норму Цивільного кодексу, чи не порушив. Але застосовувати свої повноваження за порушення статті Цивільного кодексу він не має права - це буде перевищення службових повноважень. Загалом, не існує жодних обмежень знімання громадянами представників публічних служб: міліції, ДАІ, дільничних. Єдиний, суто теоретичний момент, коли до мене може підійти працівник міліції і сказати: "Я забороняю вам зйомку, тому що там працюють кілька оперативних співробітників під прикриттям і їх обличчя наразі фіксувати не можна". Це буде аргументована відповідь, відтак я повинен припинити зйомку. Але, як правило, таких ситуацій не буває. - Треба уважніше читати закони, аби знати, можна чи не можна знімати співробітників ДАІ. А коментарі не зовсім доречні. Активісти "Дорожнього контролю" - це пройдисвіти. Інших слів я не знаходжу. Скільки разів ми зверталися до них і казали: якщо хочете допомагати, давайте діяти спільно -приходьте до нас, будете разом із інспекторами нести службу, підказуватимете їм, якщо вони неправильно щось робитимуть. А знімати з-за кущів інспектора, що зупинив автомобіль, думаю, не варто. Якщо хочеш зробити щось добре - прийди, сядь, дійдемо консенсусу. Я готовий зібрати людей, аби ти прийшов, розказав, навчив їх чогось, якщо думаєш, що тут люди нічого не знають. А просто ходити і компрометувати інспекторів, то, знаєте... Навіть нема про що говорити. Думаю, інспектора ДАІ при виконанні обов'язків знімати не можна, тому що він перш за все - людина. Інша річ, якщо прийшов журналіст і каже, що хоче зняти те і те, - питань нема. Він має поінформувати керівництво, щоб його акредитували, дали можливість взяти коментарі, а ходити по кущах і знімати - це неправильно.
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4246 / 1.59MB / SQL:{query_count}