В Україні все більше поширюється традиція участі у політичному житті країни членів цілих родин, сімей, кланів. Оприлюднені виборчі списки лише підтверджують тенденцію долучення українських можновладців до політики, як до сімейної справи, а фактично, сімейного бізнесу. У той же час європейські аналітики зазначають, що саме “кумівство” української політики є чи не одним із найдратівливіших факторів життя країни. Принцип “кума-брата-свата” вже давно став одним із основних чинників регресу українського життя. Вкорінений від радянських часів, продовжений специфікою вседозволеного протягання “своїх” у дев’яностих, він не похитнувся ані в період “помаранчевої свободи”, ані у теперішніх умовах жорсткого політичного протистояння. Українське свояцтво не зупиняють ні загроза, перед якою постає держава, призначаючи людей на невідповідні їх досвіду посади, ні загроза втрати рейтингу через протягнення родичів до владних важелів.
Одну із перших помилок минулих років взялася повторювати опозиція. Так за прохідним округом Львова опозиція висуває молодшого брата екс-віце-прем’єра Івана Васюника. Окрім Васюника-молодшого до списку опозиції потрапила також дружина одного із політичних в’язнів чинного режиму – Ірина Луценко. Інший курйозний момент опозиційного списку включає спотворені напівродинні зв’язки влади із опозицією: до списку потрапила Тетяна Донець, яка була у близьких стосунках із “регіоналом” Василем Горбалем.
Наявність “своїх” у виборчому списку провладної партії також є очевидною. Але, окрім таких яскравих прикладів, як депутат Янукович-молодший, Партія регіонів оперує складнішими родинними зв’язками. На відміну від опозиції “регіонали” віддають перевагу клановим зв’язкам, які часто є простим замінником зв’язків родинних. Найбільш яскраво проявило себе сімейство Віктора Балоги, яке майже всім складом намірилось захопити коридори українського парламенту. Так на партійному зібранні лідер “Єдиного центру” Віктор Балога підкреслив, що партія бере участь у парламентських виборах шляхом висування своїх кандидатів в одномандатних округах. Від Закарпатської області до Ради намагатимуться потрапити відразу три Балоги – Віктор, Іван та Павло. Водночас європейські аналітики відверто почали заявляти про несприйняття Заходом саме родинних зв’язків української псевдодемократії. Так в останньому номері німецька “Die Welt”, проаналізувавши владу олігархії у пострадянських країнах, зазначила, що “Україна, яку колись любив ЄС, зараз родинними зв’язками, заснованими на силових структурах, дратує Європу, а президент Янукович не хоче цього визнавати”.
Втім роздратування Європи не матиме жодного реального значення до того моменту, доки не проявиться справжнє суспільне несприйняття українців. Наразі виборці готові сприймати те, що їм пропонують…