Як заробити мільярд на старих боєприпасах

Німці навчать українських військових безвитратно утилізувати стару техніку та ще й отримати з цього прибуток

Німці навчать українських військових безвитратно утилізувати стару техніку та ще й отримати з цього прибуток

У рамках реформування українських Збройних Сил наша країна до 2015 року має утилізувати близько 600 тисяч тонн військової техніки та боєприпасів. Чиновники Міністерства  оборони прогнозують, що масову утилізацію почнуть уже з наступного року – перш за все візьмуться за літаки, кораблі і танки. Проте експерти вважають, що із переробкою військової техніки Україна могла б справитися самотужки, натомість нам вкрай необхідна допомога із утилізацією боєприпасів. 

Українські реалії

Наразі на території нашої країни утилізація відбувається двома способами: безпосередньо у військових частинах та на спеціальних підприємствах, уповноважених Кабінетом Міністрів.  І якщо перший спосіб завдає державі значних  збитків, то завдяки другому можна й заробити. Принаймні так вважає  глава департаменту РНБО з військової безпеки Володимир Омельянчук. “Україні необхідно утилізувати 32 тис. одиниць озброєння і військової техніки, а також 180 тис. тонн військового майна, – каже він. – Якщо ми це зробимо, то у кінцевому результаті залишиться  чимало металобрухту, вартість якого навіть за попередніми оцінками перевищує мільярд гривень.” 

Проте є одне велике але – брак фінансування. Саме тому, за словами представника РНБО, Україні не вдається впоратися із застарілою технікою.

“Враховуючи обсяги фінансування, потрібно щонайменше 50 років аби справитися із застарілими боєприпасами, – говорить військовий експерт, директор наукових програм Центру досліджень армії, конверсії та озброєння Сергій Згурець. – Проблема їх утилізації спричиняє ризики, пов’язані з вибухами та екологічними наслідками.”

Допомога з-за кордону

Аби вирішити цю проблему українці вирішили звернутися до німецьких спеціалістів за допомогою.  Відтак державне підприємство “Укроборонсервіс” спільно з компанією Battle Tank Dismantling GmbH Koch взялися до створення спільного підприємства, яке у майбутньому мало б утилізувати українську військову техніку. “Ми беремо на себе питання стартового капіталу, а також хочемо передати Україні свою сучасну технологію для утилізації військової техніки. Тож вже наступного року готові розпочати працювати в Україні,” – пояснив колишній федеральний міністр транспорту ФРН Ґюнтер Краузе на минулому тижні під час зустрічі із представниками РНБО. Бізнес-концепція німецької компанії полягає в тому, що вона купує у держави непридатну військову техніку і заробляє від продажу продуктів утилізації на внутрішньому ринку. Таким чином вищезгадане українсько-німецьке СП мало би утилізувати застарілу військову техніку і майно, а отримані внаслідок цього кошти скеровувались би до держбюджету.

Проте для створення спільного підприємства необхідно чітко знати перелік усієї військової техніки в Україні, яка підлягає утилізації. Тож доки він узгоджується, Міністерство оборони України вже розробило Державну програму утилізації озброєння та військової техніки, яка зараз проходить  узгодження з Кабінетом Міністрів. У РНБО вважають, що всі підготовчі роботи можуть завершити до кінця цього року, щоб з нового бюджетного року почати утилізацію.

” Що ж, якщо українсько-німецька структура допомагатиме в утилізації боєприпасів – це позитивний крок, – резюмує результати зустрічі військовий експерт Сергій Згурець. – Якщо ж йдеться просто про різання на метал літаків і танків, то українська сторона спроможна справитися і власними силами”. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4042 / 1.56MB / SQL:{query_count}