Парламентський будень

Депутати мусують питання мови, тримають Литвина та голосують двома-трьома картками 

Депутати мусують питання мови, тримають Литвина та голосують двома-трьома картками 

Парламент відмовився відправляти спікера у відставку, а мовний проект “регіоналів” вирішили не удосконалювати. І вже тим більшe – попри процедурні порушення – не переголосовувати. Такі головні підсумки учорашнього позачергового засідання Верховної Ради.

Парламенту потрібен Литвин

Першим у порядку денному засідання стояло питання про відставку Володимира Литвина. Депутатська більшість вирішила, що той ще згодиться, і не відпустила такого потрібного депутата у вільне плавання. Раніше КСУ спростив процедуру обрання голови ВРУ, зробивши тим самим його більш ручним. Свою заяву про відставку Володимир Михайлович (як і віце-спікер Микола Томенко, прохання якого чомусь розглядатимуть на вересневій сесії законодавчого органу) написав після прийняття засад мовної політики у другому читанні. Написав і пішов у відпустку. Тоді Литвин запевняв, що за жодних умов не підпише мовний документ. А бути чи не бути йому спікером, залежить саме від долі цього проекту. Так він і казав. Із часом Литвин зм’як. Або ж аби “зберегти обличчя”, або ж через домовленості із більшістю він написав проект закону, яким пропонував підкоригувати витвір Ківалова-Колесніченка. Спікер зазначив, якщо б депутати підтримали його поправки, то “абсолютну більшість проблем, які викликають нарікання і складну суспільну реакцію, було б знято”.

Згідно регламенту Верховної Ради, голова парламенту має право запропонувати корективи до певного законопроекту. Тоді він може відтягнути момент підписання або й змінити текст майбутнього закону – якщо депутати підтримають. Якщо ж уточнення не розглядатимуть, спікер отримає повне право документ не підписувати. Пропозиції Литвина депутати розглянули й вирішили не приймати. За поправки проголосували всього два десятки обранців, більшість із яких є членами Народної партії. Цікаво, що головуючий на тому засіданні Адам Мартинюк не сказав, чого саме стосуються зміни від Литвина. Та й сам документ із невідомих причин не оприлюднили на сайті ВР.

Володимир Михайлович тепер зобов’язаний підписати мовний закон. При цьому – як каже парламентський регламент – у той же день (тобто – понеділок). А вже опісля – робота президента. Що ж до відставки, то обурений Литвин, якщо вірити Олександру Єфремову, має повне право піти у неї самовільно. На 15-ий день після написання відповідної заяви. Цей день уже минув.

Не спікером єдиним…

Скидається на те, що позачергове засідання затіяли передусім для того, аби додати жару навколомовній ситуації і підштовхнути спікера до якихось дій. Із питаннями, винесеними на розгляд, депутати справилися вже до обіду. Після того, як опозиція вийшла із зали парламенту, пообіцявши не повертатися до виборів, близько сотні нардепів приймали зміни до бюджету, Митного кодексу та інших проектів щонайменше 230-ма голосами. Користуючись вдалим моментом, депутати врешті прийняли закон про ратифікацію зони вільної торгівлі із СНД. Парламентарям підіграв і Микола Азаров, який запевнив, що ця сама зона із СНД дозволить збільшити товарообіг України на 35%. Залагодивши усі питання, парламентарі повернулися на перерваний відпочинок. Наступного разу законописці зберуться 4 вересня. 

1058q_700x486.jpg
КОМЕНТАРІ

Віктор Небоженко, директор соціологічної служби "Український барометр":

Ігор Жданов, президент аналітичного центру "Відкрита політика":

- Литвину ж треба балотуватися по Житомирській області. А будучи головою Верховної Ради пройти там набагато легше. Тому його й залишають. Він у Верховній Раді стане ще й головою комітету із культури та науки. У Партії регіонів практично ж немає інтелектуальних багнетів, досвідчених професіоналів. Усі професіонали пішли або до Азарова, або будувати стадіони, застосовуючи корупційні схеми. Інше питання - що робити тепер із цим мовним законом, який є доволі суперечливим й викликав у суспільстві різноманітні дискусії. Тепер, залишаючи Литвина на своєму місці, парламентська більшість розраховує, що той таки підпише закон. Тоді "гаряча кулька" опиниться у руках Януковича, який завжди виступав стабілізатором. А тут йому слід підписувати документ, який дестабілізує політичну ситуацію в країні. Я думаю, коли Литвин писав заяву про відставку, то справді хотів піти. Він же досвідчений політик, розумів, що підписавши мовний закон, позбавить себе будь-яких натяків на українство. І тоді ніхто йому не повірить. Які б він не писав мемуари про те, як любить Україну, як плаче на рушники, які вишиванки носить. Йому було важливо змінити цей закон або ж зробити так, аби відбулося переголосування. Адже ж була порушена процедура прийняття закону. При зміні влади, цей документ перший зазнає змін. Думаю, вони якось домовилися із Адміністрацією президента - мовляв, підпише закон, направить його президенту, а Янукович поверне його на доопрацювання.  Оте, що відбувалося на позачерговому засіданні, я б назвав першим етапом передвиборного з'їзду Партії регіонів. А другий почнеться сьогодні (у понеділок - "Пошта") о 18 годині, й на ньому розкажуть, як було гарно на сесії, які гарні соціально-економічні закони наприймали і так далі. Що ж до Литвина, то я, якщо чесно, не розумію його позиції. Якщо ти вже написав заяву, то встань і просто піди. Тебе ж ніхто не змусить підписувати закони. Не треба питати у депутатів підтвердження твоїх повноважень. Треба ставити питання про відставку: або "за", або "проти". Навіть, якщо парламент проголосує "проти", регламент дає можливість голові Верховної Ради не виконувати повноважень, а умовно залишити кабінет і сказати: "Я написав заяву, а ви робіть як хочете". Була б воля. Я не розумію: він залишився чи пішов, буде підписувати чи відмовляється. Чи від того, що регламентний комітет сказав, що порушення не було, щось зміниться? Ми ж бачили, що цей законопроект не внесли до попереднього порядку денного, тоді незрозуміло що приймали, проголосували за три хвилини без обговорення, без поправок комітету. Думаю, Литвин таки підпише цей документ, а президент віддасть його групі чи комісії по доопрацюванню, яка й узгоджуватиме певні норми і робитиме якийсь компромісний текст.
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4075 / 1.61MB / SQL:{query_count}