Українська мова потрапила чи не у найпарадоксальніший з можливих варіантів розвитку будь-якого мовного середовища. У країні, де вона є національною мовою автохтонного населення, на державному рівні відбувається цілеспрямоване знищення, натомість за кордоном кількість носіїв української сягає мільйонів. Відбувається процес активного поширення однієї із найпопулярніших слов’янських мов світовими теренами. Носіями української мови стають не лише громадяни інших країн українського походження, а й корінні жителі різних регіонів світу.
Черговим свідченням росту популярності української є численні мовознавчі школи, що діють при вітчизняних університетах. У останні роки вони набувають все більшої популярності. Цього тижня у Львівському національному університеті імені Івана Франка саме розпочалося навчання у одній із них – Міжнародній літній школі з української мови та українознавства. Навчання іноземців триватиме до середини серпня. Доти близько чотирьом десяткам іноземців допомагатимуть оволодіти української мовою та пізнати українську культуру. “Дуже приємно, що для вивчення ви обрали саме українську мову, – звернувся до іноземних гостей декан філологічного факультету Ярослав Гарасим. – Мову, яка має давню історію і культуру… Парадоксально, що сьогодні молодь та інтелігенція повинні голодувати, щоб відстояти українську мову в Україні”.
Цього року бажання пізнавати непросту культуру України та нашу мову висловили представники 12 країн світу: Німеччини, Італії, Греції, Австрії, Кіпру, Канади, Угорщини, Південної Кореї, Росії, Ірану, Японії та Анголи. Віковий та освітній контингент охочих пізнавати Україну доволі різноманітний: від політологів, істориків та громадських активістів до пересічних студентів. Своє зацікавлення Україною іноземці пояснюють, як професійним інтересом, так і суто гносеологічним зацікавленням. Політолог за освітою німець Ян-Філіп Ніц розповів “Пошті”, що захопився Україною ще минулого року, а зараз планує довершити своє знання нашої мови та культури: “Я приїхав в Україну для того, щоб краще вивчити вашу мову, культуру та історію. Мене дуже цікавить українське життя. В майбутньому планую пов’язати свою діяльність із Україною і працювати там, де знання української буде потрібним для мене – це як обміни так і практичні дослідження”.
Представниця Анголи Жозеана Мілагре мріє навчатися у Львові і планує повноцінно оволодіти українською мовою. “До цього я вивчала португальську та англійську, а тепер хочу повноцінно оволодіти саме українською”, – зазначила Жозеана. Українську мову на базі Львівського національного університету щороку вивчають близько сотні іноземних громадян (окрім центру україністики в університеті функціонує підготовче відділення). Схожі літні школи існують й у інших вишах країни.
Усупереч пропаганді чинної влади, спрямованої на обмеження вжитку української мови, “солов’їна” є другою за кількістю носіїв слов’янською мовою. Прикметно, що значна частина людей, які володіють українською перебувають за межами країни. Так за різними оцінками українською у світі розмовляють від 43 до 47 мільйонів людей. Близько трьох мільйонів носіїв нашої мови перебувають за межами країни. В останні кілька років поширилась тенденція до вивчення української мови іноземцями, які до того не мали стосунку до України. Найактивніше українську вивчають представники африканських, азійських країн та європейці.