Всесвітня митна організація (ВМО) днями оприлюднила свій щорічний звіт Customs and Tobacco Report 2011. Експерти організації підрахували, що за останні шість років затримали 1756 великих партій (понад 100 тисяч штук) українських цигарок. Як повідомляє УНН, аналогічний показник для Росії, Молдови та Білорусі разом узятих становить лише 734.
За минулий рік конфісковано 115 партій українських цигарок. Друге місце зайняла Росія із 63 партіями. За даними ВМО протягом 2006-2011 років Україна вже уп’яте очолює список країн-постачальників контрабандних цигарок. Раніше повідомлялося, що у 2012 році вперше за часів незалежності України у країну намагалися увезти більше контрабандних сигарет, аніж вивезти. Це підтверджують і свіжі дані Держмитслужби. Учора прес-служба митниці повідомила, що за півроку із країни намагалися вивезти 14 млн шт. тютюнових виробів, увезти ж спробували 21 млн шт. При цьому найчастіше цигарки везуть із Молдови (65% випадків контрабанди), Росії (13%) та Білорусії (12%). Вивозять – до Румунії (43,9% випадків), Польщі (35,6%) та Угорщини (6,8%).
Серед основних причин зростання “тютюнового криміналу” передусім виділяють різницю у цінах. В Україні сигарети в середньому коштують майже 1 євро, у той час, як в Росії – 0,6 євро, в Білорусі – 0,46 євро, у Молдові – 0,4 євро. А ще, нагадаємо, не так давно парламент декриміналізував низку злочинів, зокрема контрабанду та нелегальне виробництво цигарок. Тепер ці порушення караються порівняно невисокими штрафами, частіше за все – на рівні 1700 гривень. Вигода від нелегальної контрабанди суттєво перевищує таке покарання.
До речі, на одного українця в місяць припадає більше 170 цигарок, виготовлених у межах держави. За півроку – більше тисячі. У середньому за місяць вітчизняні підприємства виробляють близько 7,8 млрд сигарет. В останні роки ця кількість поступово зменшується. Так само, як і зменшується кількість курців всередині держави. Наразі ж вітчизняні виробники сигарет є одними із найплідніших у світі: країна посідає восьме місце за чисельністю сигарет у розрахунку на одного жителя країни.