В Україні прагнуть відновити кримінальну відповідальність за наклеп та образу. Депутат-”регіонал” Віталій Журавський вніс до парламенту законопроект, який мав би змусити українців думати ще до того, як вони промовляють. Принаймні, саме так він і пояснює необхідність удосконалення Кримінального кодексу.
Виходячи із того, що честь та гідність людини в Україні, згідно Основного закону, визнані найвищою цінністю, але ніяк не захищаються, Забарський вирішив заповнити прогалину у законодавстві. Тим більше, пише ініціатор у пояснювальній записці до проекту закону, Кримінальний кодекс попередньої редакції (ще часів СРСР) передбачав відповідальність за дифамацію. Додатковий аргумент на користь повернення статей за образу та наклеп – досвід Росії. Тиждень назад президент РФ Владімір Путін підписав відновлення у тамтешньому законодавстві кримінальної відповідальності за наклеп. Він пояснив це тим, що російському суспільству “поки не вистачає загальної культури”. Коли ж її буде достатньою, статтю заберуть.
Віталій Забарський наклепом пропонує вважати “поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її репутацію”, а образою – “приниження честі та гідності іншої особи, виражене у непристойній формі”. За перший проступок він пропонує стягувати штраф від 8,5 до 17 тисяч гривень. Публічний наклеп або такий, що демонструється у творах або ЗМІ, – потягне на 7-85 тисяч гривень (або на арешт терміном від трьох до шести місяців). За серйозніші варіанти наклепу (як-от поєднаний із обвинуваченням особи у вчинені злочину абощо) передбачені суворіші покарання. Найцікавіше – ув’язнення на 3-5 років (якщо чийсь вислів спричинив у адресата стійкий розлад здоров’я). Санкції за образу легші: штраф до 8500 грн (чи шість місяців виправних робіт) або ж, якщо ображають когось у публічному виступі, 17 тис. гривень, які можна замінити 12 місяцями виправних робіт.
Цікаво, що чимало “регіоналів” відхрещуються від ініціативи однопартійця. Кажуть, що партія до цього непричетна – це його особиста ініціатива. Втім, поки не кажуть, голосуватимуть за проект чи ні.
Вікторія Сюмар, виконавчий директор Інституту масової інформації:
Цей законопроект – дуже серйозна річ у контексті наступу на свободу слова. Його ухвалення напередодні виборів узагалі стане відступом від демократичних традицій. Це становить дуже серйозну загрозу для роботи журналістів, оскільки однозначно породжуватиме почуття страху. Адже наклеп можна трактувати достатньо вільно. І ґрати за наклеп – обмеження достатньо серйозне. Свого часу, коли Україна декриміналізувала дифамацію, це було дуже серйозним кроком для покращення свободи преси. А ось прийняття цієї ініціативи пана Журавського стане дуже серйозним кроком назад – у найгірші часи для свободи преси. Усі міжнародні організації закликають країни, які ще не декриміналізували дифамацію, негайно це зробити. Україна ж, яка була у цьому сенсі достатньо передовою, хоче повернути норму. Таке повернення і негативне застосування відповідальності за наклеп ми бачимо у Росії. Там за цією статтею активно карають не лише журналістів, а й блогерів. Фактично, наявність у кримінальному законодавстві статті за дифамацію є однією із ознак авторитарних режимів.