
Нині ухвалення нового Закону України «Про зайнятість населення» є вкрай необхідним. Він був прийнятий у першому читанні майже без зауважень. Цей закон сприятиме працевлаштуванню людей, яким більше ніж 45 років, і тих, хто тільки розпочинає трудовий шлях.
Олег Прутенко,
заступник директора департаменту ринку праці та зайнятості Мінсоцполітики:
– У цьому законі багато норм, які можна назвати інноваційними. Розробляли їх за сприяння спеціалістів Міжнародної організації праці, та зараз в Україні діятимуть ті ж норми, що й у країнах Євросоюзу. Ми зібрали фактично найкращий світовий досвід.
Дійсним посиланням на світовий досвід є прописана у законі норма, що забороняє в оголошеннях про вакансії вказувати обмеження за віком і статтю кандидатів, а також вимагати від осіб, котрі працевлаштовуються, дані про особисте життя. Крім того, забороняється вказувати вимоги, за якими віддають перевагу: представникам певної раси, кольору шкіри, за політичними, релігійними та іншими переконаннями, членством у професійних спілках або інших об’єднаннях громадян, етнічним та соціальним походженням, майновим станом, місцем проживання, мовними або іншими ознаками. Це, безумовно, інноваційна частина, але не головна. Метою цього закону є збільшення кількості робочих місць і підвищення зарплат.
Відповідно до норм закону, для роботодавців зменшується єдиний соціальний внесок на 50% за умови забезпечення місця та зарплати у розмірі не менш ніж три мінімальні (з 2013 року – 3402 грн). Така пільга діятиме протягом першого року їхньої роботи.
А роботодавцям, котрі працевлаштували людину, що не може рівноправно конкурувати на ринку праці (ті, кому до пенсії за віком залишилося менш як 10 років, молодь на перше робоче місце, сироти, інваліди, батьки з дітьми до 6 років та дітьми-інвалідами, особи, що відбували покарання), повинна здійснюватися 100-відсоткова компенсація єдиного соціального внеску.
Ще одна пільга передбачена для підприємців. Якщо вони беруть на роботу на термін не менш ніж два роки безробітних на нові робочі місця в пріоритетних галузях, то звільняються від сплати ЄСВ за цих осіб протягом першого року від дня їхнього працевлаштування.
Сергій Тігіпко,
віце-прем’єр, міністр соціальної політики:
– Ми знаємо про те, що існує обмеження пошукачів за віковим чинником з боку роботодавців. Передусім це стосується молодих людей без досвіду роботи та осіб старшого віку. Зараз роботодавцеві буде вигідно їх працевлаштовувати. Це для нього є головним аргументом. Свого часу я брав на роботу багатьох людей і можу сказати, що молодь цікава своєю завзятістю та нестандартним мисленням, а особи старшого віку є цінними тим, що мають досвід.
Закон дозволяє вирішити проблему працевлаштування молодих спеціалістів – відсутність досвіду роботи. Зараз молода людина може пройти стажування терміном до півроку, залишаючись студентом ВНЗ або ж ПТУ. Незважаючи на те, що їй можуть за це не платити зарплату, інформація про стажування студента вноситиметься до трудової книжки як стаж. Тобто студенти випускних курсів вищих навчальних закладів у випадку укладання договорів з роботодавцями про працевлаштування мають право переходити на навчання за індивідуальними планами.
Якщо ж випускникові так і не вдається знайти роботу, він зможе найнятися на три роки на роботу у сільську місцевість за держзамовленням. За умови укладання контракту йому виплатять десять прожиткових мінімумів (з 2013 року – 10670 грн).
Проте вчитися доводиться не лише студентам. Технології нестримно змінюються, і необхідність у перекваліфікації виникає в осіб старшого віку. Новий закон піклується і про них, передбачаючи, що люди, яким більш ніж 45 років, страховий стаж котрих становить не менш як 15 років, мають право на здобуття ваучера для підтримки своєї конкурентоспроможності шляхом здобуття нової освіти, перепідготовки, спеціалізації, підвищення кваліфікації за професіями і спеціальностями для пріоритетних видів економічної діяльності. Вартість ваучера встановлюватиметься в межах вартості навчання, але не може перевищувати десятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 2013 року – 12 000 грн).
Елла Лібанова,
директор Інституту демографії
і соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України:
– Ухвалений закон про зайнятість, безумовно, є кращим за попередній. Позитивне нововведення у документі – те, що держава бере на себе забов’язання забезпечити перекваліфікацію людей передпенсійного віку. Багато років це було великою проблемою як для самих громадян, так і для влади.
Окрім того, претендентам, що стали на облік у центрі зайнятості, пропонується допомога в організації власної справи: після написання бізнес-плану і вивчення основ підприємництва учасник програми зможе отримати матеріальну допомогу.
А тим, кому всупереч зусиллям влади та підприємців не вдається знайти гідної роботи, виплачуватиметься допомога з безробіття. До ухвалення нового закону розмір допомоги тим, хто втратив роботу, розраховувався, виходячи зі стажу: до 2 років – 50% середньої зарплати, більш як 10 років – 70%. Хоча і не більше від середньої зарплати у регіоні. У новому документі порядок і розміри виплати визначають, виходячи із середньої зарплати за 12 місяців, коефіцієнтів загального страхового стажу і сплати внесків.
Тобто зараз ті, що втратили роботу, отримуватимуть приблизно на 15% більше. Крім того, статусу безробітного можна буде набути з першого дня реєстрації у Держслужбі зайнятості (а не з сьомого дня, як тепер). Допомога нараховуватиметься з восьмого від реєстрації дня і, що дуже важливо, без прив’язки до регіону.