Україні варто вжити термінових заходів, аби уникнути в майбутньому катастрофічних наслідків зсувів, повеней та ураганів – на цьому наголошують експерти. Своєю чергою, метеорологи кажуть: стихійні лиха почастішають і їх наслідки стануть більш руйнівними, інформує УНІАН.
“Ми підійшли до якоїсь межі стосовно того, що зробили з природою, і через 10 – 20 років подолаємо цей рубіж. Будуть великі жертви і великі збитки, – каже голова Національного екологічного центру України Ярослав Мовчан. – Є ще інерція можливостей природи. Раніше вона балансувала, але згодом вода в горах не утримуватиметься, вода в річках не утримуватиметься, і врешті-решт дамби почнуть падати”.
Експерти одностайні в тому, що часті зсуви і повені – результат будівництва на берегах житла, дамб, мостів, водосховищ. Зокрема у Карпатах причиною зсувів називають масове вирубування лісів, а в Криму – відсутність природних пляжів.
Природа стає примхливою через взаємодію стихійних аномалій, пов’язаних із глобальним потеплінням, зміщенням тектонічних мас і людським фактором, інформує “Сегодня”. Так, за добу може випасти сезонна норма дощів, а потім в регіоні місяцями буде посуха.
“Ми залишили узбережжя Чорного моря без твердого стоку, який був амортизатором. Нині у нас “з’їдені” пляжі Західного узбережжя Криму, за 30 років потроїлася кількість зсувів, зруйновані набережні в Ялті, Алушті. Настав час зменшити техногенні навантаження на природу”, – зазначає доктор технічних наук Євген Яковлєв.
Експерт каже, що ще однією причиною зсувів є те, що 70% території України становлять лісові ґрунти, чутливі до надмірної кількості води і тепла. “Це як цукор-рафінад: жорсткий, доки сухий”, – резюмує учений.