Політики все частіше намагаються залучити на свій бік радикально налаштовану частину виборців. Найцікавіше те, що влада, яка безперервно говорить про стабільність, є беззаперечним лідером щодо інформаційних посилів, котрі розколюють українське суспільство. Після мови “регіонали” взялись за ще одне дратівливе для суспільства питання – розширення автономії і без того автономного Криму.
Зокрема, представник Партії регіонів, голова Ради міністрів Криму Анатолій Могильов заявив про бажання переписати Конституцію АРК, прирівняти її до Основного Закону України та надати кримському парламенту законодавчу ініціативу. Перш за все йдеться про відміну так званої “поправки Зайця” (нардепа Івана Зайця) до кримської Конституції, відповідно до якої жодний нормативно-правовий акт АРК не може суперечити Конституції та законодавству України.
Для цього екс-міністр МВС Могильов навіть створив спеціальну робочу групу з представників Ради міністрів Криму, парламенту АРК та вчених, яка впродовж двох місяців має подати на розгляд Конституційної асамблеї при президентові Януковичу свої пропозиції.
Неоднозначним є той факт, що заяви Могильова з’явились невдовзі після того, як кум президента Росії Владіміра Путіна Віктор Медведчук офіційно повідомив, що розпочинає в Україні інформаційну кампанію щодо пропагування ідеї федералізму.
Ідея федералізації України не нова, проте не вперше під нею хочуть приховати відвертий сепаратизм, а тому в українських політичних реаліях без втрати територіальної цілісності країни це – неможливо.
Свої ж наміри Могильов визначає як розвиток потенціалу півострова. “Крим має потужний потенціал. Я переконаний, що залишатися дотаційним регіоном і просити допомоги в Києва просто неприпустимо. Для реалізації цього потенціалу нам потрібні не декларативні, а реальні повноваження. Ключове завдання – досягти економічної самостійності”, – сказав він, інформує “Українська правда” із посиланням на прес-службу Ради міністрів Криму.
Своєю чергою опозиція заявляє, що це відверто сепаратиські ідеї, а їх втілення в майбутньому може призвести до відділення Криму від України.
КОМЕНТАР |
Віктор Небоженко, політолог, директор Соціологічної служби "Український барометр |
Не думаю, що це може бути кроком до федералізації, адже мало хто знає, що існує указ президента, який він видав ще в часи попереднього прем'єр-міністра Криму Василя Джарти, відповідного до якого широкі повноваження передавались виконавчій владі півострова, а не законодавчому органу. Керівництво Криму повністю формується з Києва і в цій ситуації передати повноваження, федералізувати можна лише, якщо є потужний законодавчий орган, а Верховна Рада АРК не відіграє жодної ролі ні у внутрішній, ні у зовнішній політиці Криму. На мою думку, із кримського парламенту не вдасться зробити орган, який матиме більше впливу, аніж тепер.Більше того, сам Могильов - це звичайний міліціонер, який 32 роки пропрацював у виконавчих органах центральної влади, тому незрозуміло звідки у нього раптово з'явився такий потяг до сепаратизму. Швидше за все це може бути або загравання із Путіним, створення для нього ідеологічного комфортного тла в Україні, або справді передвиборча технологія, розрахована на мобілізацію свого електорату.Зовсім інша річ, що кілька років назад кримчанами та Кремлем проштовхувалась доволі хитра ідея створення незалежної економічної зони у Криму. Це, насправді, набагато небезпечніша річ, аніж розмови колишнього міліціонера Могильова про федералізацію. Думаю, він навіть не розуміє про що йдеться. |
“Це означатиме конфедеративні зв’язки України з Кримом. Фактично це вихід Криму зі складу України, що нинішньою Конституцією не допускається! Реалізація цієї ініціативи стосується зміни І розділу Конституції і вимагає проведення всеукраїнського референдуму” — стверджує Юрій Ключковський, заступник голови комітету ВРУ з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, повідомляють “Українські новини”.
Загалом ситуація видається втіленням принципу “Поділяй і пануй”: поділяй виборців для їхньої мобілізації. І цим не проминуть скористатись представники жодної політичної сили.
Проте небезпечним є те, що на тлі таких передвиборчих ігор надто великі поступки влади у бік Росії справді ставлять під сумнів цілісність України. Можливе прирівняння у статусах України та Криму ще більше розв’яже руки РФ, яка і без того не переставала втручатись у внутрішні справи півострова. Та й нинішня влада в Україні веде відверто проросійську політику, чого лише варті “Харківські угоди”.
Розвивати Крим можна і без російської присутності, зокрема військової.
Окрім цього зауважимо, що в Україні є й інші регіони, від яких можна почути сепаратистські ідеї, зокрема про “Донецьку республіку” чи “русинів” на Закарпатті. І якщо ці рухи представлені лише групами маргіналів, то Могильов у Криму представляє центральну владу і діє від її імені.