У четвер Верховна Рада вирішила, що питання про скасування недоторканості депутатів має розглянути Конституційний суд. Лиш після цього самі парламентарі визначатимуться, чи приймати проект закону Лавріновича – Януковича, чи тягнути із ним й далі, а також – що робити із альтернативним варіантом від трьох опозиціонерів.
У четвер Верховна Рада направила до Конституційного суду проект змін до Конституції, що стосуються “гарантій недоторканості для окремих посадових осіб”. За таке рішення проголосували 226 депутатів більшості. Не голосували за це відсутні на засіданні представники опозиції. “У частині політичної діяльності імунітет буде збережений, але в частині притягнення до кримінальної відповідальності він буде обмежений”, – так коротко охарактеризував проект закону представник президента у ВР Юрій Мірошниченко.
Це вже другий законопроект, що стосується депутатської недоторканості, який надійшов до КСУ. Під кінець червня подібний документ авторства Миколи Томенка, Сергія Міщенка та Сергія Саса уже відправляли на розгляд до тлумачів Конституції. Тоді таке рішення отримало підтримку 389 депутатів.
На відміну від проекту президента та міністра юстиції, опозиціонери пропонують обмежити імунітет ще й суддів усіх рівнів. У проекті Януковича – Лавриновича є згадка про президента, однак, нагадаємо, рішенням Конституційного суду від 2010 року за президентом збережено право недоторканності. Цікаво інше: цей документ лежить у парламенті ще від 2008 року. І чомусь про нього згадали лише тепер.
Сьогодні:
1. Кожному парламентарю гарантують депутатську недоторканість;
2. Депутати не несуть юридичної відповідальності за результати голосування чи слова, промовлені під час засідання ВР. Виняток: відповідальність за образу та наклеп;
3. Без згоди парламенту притягнути до кримінальної відповідальності, заарештувати чи затримати депутата неможливо.
Проект Януковича - Лавриновича: 1. Положення: "Народним депутатам України гарантується депутатська недоторканість" із тексту Конституції виключити; 2. Забрати також і згадку про виняток, що стосується образи чи наклепу: депутати не несуть юридичної відповідальності, що б вони не говорили у ВР; 3. До пункту 3 статті додати "до набуття чинності обвинувальним вироком у суді". |
Проект Томенка - Міщенка - Саса 1 і 3 виключити |
Сьогодні:
1. На час виконання повноважень президент користується правом недоторканості;
2. За посягання на честь і гідність президента винні притягаються до відповідальності на підставі закону;
3. Звання президента охороняються законом і зберігаються за ним довічно (якщо він не був усунений з поста в порядку імпічменту).
Проект Януковича - Лавриновича: 1 і 2 виключити 3. згадку про імпічмент забратиДодати пункт 4: "Без годи ВР президент не може бути затриманий чи заарештований до набуття чинності обвинувальним вироком суду". |
Проект Томенка -Міщенка - Саса 1 виключити2 і 3 залишити |
Забрати усі згадки про недоторканість, які Конституція гарантує суддям.
Забрати положення про те, що без згоди ВР суддя не може бути заарештований чи затриманий.