Неможливість інтеграції

Україна все більше віддаляється від Європи

Україна все більше віддаляється від Європи

Наша держава безпрецедентно поступається темпами євроінтеграційних процесів колишнім країнам-аутсайдерам, а будь-яка готовність співпра­ці з ЄС, про яку заявляла чинна влада, нині виглядає нереалістично. Український гарант більше не називає Європу пріоритетною для зовнішньої політики нашої країни, а олігархічні клани вступають у конф­лікт із Кіпром, який тепер головує в ЄС.

У хвості інтеграції

Про повний крах сподівань на те, що політику із ЄС можна побудувати на принципі залякувань європейських партнерів, свідчить індекс європейської інтеграції країн Східного партнерства–2012. Замість того щоб продовжити анонсований шлях до Європи і європейських стандартів, Україна втратила свої позиції на верхівці євроінтеграції. 

На передові позиції в цьому рейтингу вийшли колись проблемні Молдова і Вірменія. У контексті цілковитого відставання країни у насаджуванні європейських стандартів логічним є небажання ЄС спрощувати візовий режим із Україною. Так, посол ЄС Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявляє, що вся Європа спостерігає за гальмуванням інтеграції України в європейську спільноту, проте винна у цьому сама Україна. 

Європейський амбасадор зазначив, що внутрішні українські процеси, пов’язані з обмеженням прав і свобод громадян, тиском на опозицію, ставлять під загрозу процес подальшо­го поглиблення співпра­ці між Україною та ЄС. “Держави – члени ЄС нині не готові голосувати за Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, оскільки Київ демонструє відхід від європейських цінностей”, – зауважив Тейшейра.

Раніше президент найближчого українського союзника – Польщі – Броніслав Коморовскі заявив, що євроінтеграція України перебуває під великим знаком питання через внутрішньополітичну ситуацію та незрозумілий розвиток подій напередодні парламентських виборів.

Своєю чергою президент Янукович, який раніше самовіддано заявляв, що Європа для України завжди є пріоритетним партнером, різко змінив свою думку. Днями гарант у зверненні до Верховної Ради назвав трьох стратегічних партнерів України – Росію, Китай і США. Європи серед них, як бачимо, немає…

Кіпрський чинник

Додаткові труднощі можуть виникнути в української сторони і з головуванням Кіпру в ЄС. Українсько-кіпрські відносини, які завжди були доволі стабільними та в міру добрими, тепер суттєво погіршилися. Так, нещодавно невеличка держава офіційно заявила про бажання скасувати нульові податки для представників українського бізнесу. 

Окрім того, кіпріоти звинуватили уряд України у зволіканні з вирішенням цього питання. “Останнє засідання з цього питання відбулося в Україні у листопаді 2010-го, а наступне мало відбутися через три місяці. Треба сказати, що ми мали дві спроби його організувати. Були намагання провести переговори, але їх щоразу відкладали на потім. Тому я не згоден, що “м’яч тепер на полі Кіпру”. Чекаємо відповіді української сторони”, – заявив посол Кіпру в Україні Евагорас Вріонідес 3 липня у Києві.  

Очевидно, болюче для української олігархії питання, яке безпосередньо торкається найбільшого офшору, так чи інакше поступово перетворюється на камінь спотикання між двома країнами. І якщо справу не вдасться залагодити, то цей “камінь спотикання” з часом може перетворитися на величезну “гору”, що розділятиме Україну і ЄС.

Самі кіпріоти вже визначилися із зовнішніми пріоритетами під час головування в ЄС. Природно, що вони звертатимуть особливу увагу на Південь. Основні пріоритети Кіпру торкатимуться сирійської кризи, трансформації країн так званої “арабської весни” і покращення сусідських відносин у Середземномор’ї. Надто далекі від України зовнішньополітичні пріоритети на тлі погіршення стосунків із ЄС навряд чи віщуватимуть їй хоча б якісь хороші тенденції.

Самі ж кіпрські урядовці запевняють, що співпраця з Україною буде важливою для Кіпру. “Східноєвропейський вимір нашої політики сусідства, безумовно, залишається надто важливим. Зокрема, продовжимо взятий ЄС напрямок на підписання Угоди про асоціацію і поглиблену зону вільної торгівлі з Україною. Наразі результатів цього процесу досягти непросто, але треба працювати далі. Політичні обставини змінюються, тож зупинятися не варто. Україна – важливий і близький партнер ЄС. Кіпр має бажання працювати в цьому напрямку”, – каже заступник міністра з європейських справ Кіпру Андреас Маврояніс, інформує Радіо Свобода. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5563 / 1.57MB / SQL:{query_count}