Язиком по нервах

Ганебний та скандальний “мовний” закон експерти називають політичним реверансом проросійських сил України у бік Росії 

Ганебний та скандальний “мовний” закон експерти називають політичним реверансом проросійських сил України у бік Росії 

Влада вкотре довела, що закон для неї неписаний, і вона навіть на очах у всієї країни готова йти на обман та шахрайство. У вівторок, 3 липня, більшість у парламенті де-юре закріпила те, що де-факто триває понад 20 років новітньої історії України: у вже незалежній країні продовжується русифікація! 

Цього вівторка парламентська більшість вчинила ще один замах на вбивство української мови. Та чи відповідатиме вона за це?! 

Можливо, нардепи з парламентської більшості своїм голосуванням хотіли зробити щедрий подарунок Віктору Януковичу на його день народження – гарант своє 62-річчя святкуватиме 9 липня. Або ж прискорене ухвалення мовного закону пов’язане з приїздом Президента Росії Владіміра Путіна до Ялти 12 липня на засідання міждержавної комісії. Щоправда, лідер франції ПР у ВРУ Олександр Єфремов учора це спростував…. 

Владний бліц-криг

Події у Верховній Раді України 3 липня важко назвати голосуванням. Партія регіонів разом із комуністами протиснули одіозний законопроект Колесніченка-Ківалова у первинному вигляді без будь-яких поправок і без обговорення. За оперативне втілення такого плану відповідав особисто прем’єр-міністр Микола Азаров, котрий відвідав парламент.

Більшість спрацювала майже миттєво: регіонал Олександр Єфремов із голосу запропонував ухвалювати “мовний” законопроект, а комуніст Адам Мартинюк, котрий головував за відсутності спікера Литвина, поставив його на голосування. 

З першого разу не вийшло, тож Мартинюк вирішив повернутися до питання і ще раз поставити законопроект на голосування. Біло-синьо-червона команда кнопкодавів, у колір до російського прапора, впоралась із завданням.  Парламентське табло показало 248 голосів “за”, хоч в залі були присутніми не більше сотні депутатів.

Уже звично, що опозиція нічого не знала про плани провладної більшості і нічого не змогла їй протиставити. Кволі спроби завадити голосуванню залишились лише спробами… 

Шулерство пройшло

Одразу після ухвалення “мовного” законопроекту в цілому стало відомо про відсутність у цей день у залі низки народних депутатів. Своєю чергою віце-спікер Микола Томенко заявив, що подаватиме до суду через використання його картки, що спрацювала під час голосування. Подібну заяву зробив і депутат від НУ-НС Ігор Палиця, картка якого проголосувала, хоч її господар перебував за кордоном. 

А ось нардеп Петро Писарчук через свою прес-службу заявив, що не брав участі в голосуванні щодо мовного законопроекту, бо не був тоді у сесійній залі. Парламентар звернувся із заявою до голови Верховної Ради з проханням вилучити його голос “за” з результатів того голосування.

Найкраще позицію більшості охарактеризував нардеп Ярослав Сухий, відповідаючи на питання журналістів про порушення закону. “Ви мене ще будете вчити голосувати? Мене обирала Партія регіонів, а не ви”, – заявив він.

Народні обранці своїми діями поставили під сумнів легітимність Верховної Ради України. Вони не намагались тишком прийняти закон “Про засади державної мовної політики” та вигнати з ложі преси журналістів, та країна побачила всю повноту їхньої зневаги до українського законодавства, зокрема ЗУ “Про регламент Верховної Ради України”. 2040 поправок до “мовного” законопроекту регіоналів залишились непоміченими, хоч навіть не вийшов 30-ти денний термін їхнього розгляду. 

Влада спішила прийняти закон для себе. В період літніх відпусток та політичної апатії громадян ставку зроблено на те, що люди пропустять повз вуха інформаційні повідомлення про зловживання в парламенті.

Розвели, як котенят…

Шахрайські методи влади українців уже не дивують, а от від опозиції суспільство чекало більшого. Проте, влада обіграла опозицію, продемонструвавши її абсолютну слабкість щодо впливу на рішення парламенту. 

Ганебна фраза регіонала Чечетова одразу після прийняття закону вже стала крилатою. “Оцените красоту игры! Оцените! Мы их развели, как котят!!! Я не знаю, что они будут делать на выборах”, – сказав на “великом и могучем” головний диригент більшості у парламенті. 

Опозиція оголосила рішення покинути стіни ВРУ, принаймні до закінчення поточної сесії, і пообіцяла скасувати закон “Про засади державної мовної політики” вже у новому парламенті. 

Та вже сьогодні цілком зрозуміло, що 28 жовтня на виборах влада так само буде “розводити” та давити опозиціонерів, як 3 липня під час остаточного ухвалення “мовного” закону. 

Нинішня опозиція не змогла зупини жодного важливого яскравого антиукраїнського рішення: ні скасування політреформи, ні “харківських угод”, ні тепер вже новітнього етапу русифікації.

Бій після бою

Опозиційні сили вирішили протистояти закону “Про засади державної мовної політики” вже після його прийняття. Так, у ніч із вівторка на середу вони розпочали акцію протесту під “Українським домом”. Тут низка народних депутатів від НУ-НС розпочала безстрокове голодування. 

Зазначимо, що у журналіста “Дзеркала тижня” Сергія Рахманіна, який  голодував разом із опозиціонерами, вчора стався серцевий напад і його забрала карета швидкої допомоги.

Біля “Українського дому” між мітингувальниками та “Беркутом” відбулись сутички під час яких не обійшлося без кровопролиття. Правоохоронці використали сльозогінний газ, внаслідок чого постраждали люди. Одним із таких став політик і боксер Віталій Кличко, який також підтримав акцію протесту.

Водночас, самі правоохоронці заявили про застосування газу проти них і про постраждалих “беркутівців”.

Учора Окружний адмінсуд Києва заборонив до 9 липня мирні зібрання у центрі Києва – зокрема, під Адміністрацією президента, Верховною Радою й “Українським домом”.

КОМЕНТАР

Лариса Масенко, мовознавець, професор кафедри української мови Національного університету "Києво-Могилянська академія":

- Це шахрайство! При цьому, воно починалось ще з підготовки цього законопроекту. Вже неодноразово говорили, що абсолютно спекулятивно використано Хартію регіональних або міноритарних мов. Цей законопроект "Про засади державної мовної політики" Колесніченка-Ківалова списаний майже слово в слово з попереднього законопроекту "Про мови в Україні" Єфремова - Гриневецького - Симоненка. Партії регіонів потрібно було протягти цей варіант надання російській мові статусу регіональної з усіма тими ж правами, які має державна мова. Фактично, документ задуманий для того, щоб на більшій частині території України витіснити українську мову із функцій державної і замінити її російською. Це справжня мета законопроекту. Ніхто не піклуватиметься про мови нацменшин. Якщо по-справжньому впроваджувати такий законопроект, то він потребує величезних коштів.Те, що відбулось 3 липня - це суцільний обман! Знаємо, що і перше читання провели з обманом. Це, що Партія регіонів саме так протягла закон свідчить не так про технологію перед виборами, як про політичне замовлення Кремля. Ми знаємо наскільки сьогодні йде агресивний мовно-культурний тиск з Росії на Україну. Знаємо концепцію Путіна відбудови Євроазійської цивілізації, де Росія буде домінувати і повертати країни пострадянського простору під свій вплив. Цей закон робить дуже суттєвий крок до цього, оскільки російська мова буде інструментом цієї геополітики. 

Литвина обманули чи він умив руки?

Учора вранці Володимир Литвин заявив, що знімає із себе повноваження голови Верховної Ради України. Нагадаємо, він був відсутнім під час прийняття цього закону. 

“На 14.30 (у вівторок) мене запросили на нараду до президента. Вона закінчилась близько 20.00. У той же час, як сказав один народний депутат, вони розвели їх як котенят. Але за великим рахунком розвели Україну, розвели народ. І плоди цього “розводу” ми ще будемо пожинати”, – пояснив свою позицію Володимир Литвин. 

Представники опозиції повідомили, що Литвин під час зустрічі з ними поскаржився на зраду та обман людей, яким він довіряв. За словами опозиціонерів спікер пообіцяв не підписувати закон “Про засади державної мовної політики”. Загалом, персона Володимира Литвина видається не такою вже однозначною в контексті прийняття “мовного” закону. Нагадаємо, що ще 5 червня регіонали використали місця представників партії Литвина для голосування за законопроект у першому читанні. Щодо 3 липня, то напередодні спікер заспокійливо заявляв про неможливість прийняття “мовного” закону на цьому пленарному тижні, а під час самого голосування його викликали на Банкову. 

Володимир Литвин прораховує вплив “мовного” голосування на майбутнє його партії. Після голосування спікер виявив занепокоєння через те, що регіонали натиснули на кнопки за тих депутатів Народної партії, які балотуватимуться в західних областях України. 

Офіційну заяву на телебаченні про те, що він не підписуватиме закон “Про засади державної мовної політики” Володимир Литвин пообіцяв зробити сьогодні.

Також зазначимо, що свою відставку вже підтвердив віце-спікер Микола Томенко.

Тим часом, учора ввечері прес-секретар спікера Вікторія Шведова повідомила, що Литвин підпише закон “Про засади державної мовної політики”, якщо не було порушено регламенту. 

“Підписання главою Верховної Ради закону про засади державної мовної політики можливе лише за умов чіткого дотримання норм закону про регламент, який містить чітку процедуру розгляду законопроектів та їх підготовки на підпис керівникові парламенту”, – каже Шведова.

У коментарі “Українській правді” прес-секретар Литвина уточнила, що під “чітким дотриманням норм закону про регламент” мається на увазі процедура підготовки до голосування та розгляду в сесійному залі.

Регіонали продовжили “регламентний” банкет

Після безкарного порушення регламенту парламенту, Партія регіонів вирішила його нашвидкуруч переписувати! Регіонали спробували вирішити проблемну для них ситуацію, у випадку відставки Володимира Литвина. Учора ж парламент змінив регламент обрання і звільнення голови Верховної Ради. Зміни передбачають обрання спікера відкритим поіменним  голосуванням 226 голосами, замість таємного голосування і необхідних 300 голосів, як було досі. За таке рішення  проголосувало 255 нардепів. 

Проте, і цей закон також потрібно підписати голові Верховної Ради України, тож, імовірно, що регіонали для виходу із ситуації підуть на нові порушення.  

Президент говорить, та не договорює

Акція протесту під “Українським домом” перешкодила підсумковій прес-конференції президента Віктора Януковича, що мала розпочатись учора об 11.30.  

Замість цього Янукович зустрівся з представниками парламентських фракцій. Щоправда, опозиція вимагала прямої телевізійної трансляції зустрічі, і після відмови в цьому не виявила бажання бачитись з президентом. 

На зустрічі були присутні перший заступник голови Верховної Ради Адам Мартинюк, голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, голова депутатської групи “Реформи заради майбутнього” Ігор Рибаков, голова фракції Народної партії Ігор Шаров та голова фракції КПУ Петро Симоненко, глава Адміністрації Президента Сергій Льовочкін, представник Президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко, секретар РНБО Андрій Клюєв.

Президент, затягуючи час,  заявив, що вирішить підписувати закон чи ні лише після його експертизи. Він також висловився за те, щоб парламент працював надалі, проте не виключив дострокових виборів до ВРУ.

Подібні заяви навряд чи можна сприймати серйозно, враховуючи те, що парламентські вибори і так мають відбутись 28 жовтня, а офіційна виборча кампанія стартує вже 30 липня.

Своєю чергою опозиціонери запропонували гарантові Конституції і самому піти на вибори разом з ними. 

“В Україні мають відбутися дострокові парламентські та президентські вибори. Народ України не обирав Януковича на той обсяг повноважень, яким він сьогодні користується. Тому, якщо президент знайде в собі силу і мужність визнати, що він привів Україну до політичної кризи та політичної ізоляції, він повинен оголосити про проведення дострокових парламентських і президентських виборів.” – заявив Арсеній Яценюк на прес-конференції учора.

Загалом розуміємо, що “мовна” кампанія плавно переходить у передвиборчу гонку. Найбільш ймовірно, що саме в стані “боїв” за мову Україна підійде до парламентських виборів. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4362 / 1.7MB / SQL:{query_count}