Один із найбільших експортерів зброї у світі – Україна, знову втягнена у міжнародний скандал. Попри міжнародні заборони, попередження численних організацій та відверту абсурдність суданської війни, українські озброєння таки з’явилися у лавах південносуданської армії. Офіційна влада країни ситуацію не підтверджує, проте й спростувань наразі немає.
Чергове звинувачення у нелегальній торгівлі зброєю висунула міжнародна правозахисна організація Amnesty International. В організації заявили, що армія Південного Судану використовує українські танки для обстрілу цивільних об’єктів. У звіті міжнародної організації також згадується Китай та Судан. Аналітики організації переконані, що саме зброя із України, Китаю та Судану допомагає розпалювати конфлікт у Південному Судані.
Українські танки, за інформацією Amnesty, потрапили до Південного Судану у період між 2007 та 2009 роками через Кенію за участю українських, німецьких та британських фірм. “Ця поставка відбулася попри мирний договір 2005-го між Суданом і правлячим у Південному Судані народно-визвольним рухом, а також попри ембарго ЄС на Судан, яке на той час також поширювалося на Південний Судан”, – цитує доповідь Amnesty International УНІАН.
Експерти зазначають, що Україна не порушувала міжнародних норм, через власну обережність. Адже для такого потужного експортера зброї як Україна, дискредитувати своє ім’я набагато дорожче, аніж втратити гроші від декількох контрактів.
“Навряд чи українська сторона піде всупереч тій політиці, тим правилам, які встановлені у світі. І навряд чи вона буде здійснювати постачання туди, куди це заборонено”, – розповів для ВВС директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак.
Наразі організація закликає уряди усього світу припинити продаж зброї до країн, де існує значний ризик того, що вона може бути використана проти мирного населення, проте, ні Україна, ні Китай, ні Судан поки не відреагували на звинувачення.
Незважаючи на відносну пристойність нашої країни у торгівлі зброєю, Україну вже далеко не вперше звинувачують в нелегальному озброєнні конфліктних регіонів. Зокрема, та ж таки Amnesty International періодично згадує про надходження зброї із України до Африки з 2003-го. Також, попри обурення Росії і численні погрози припинити співпрацю із нашою країною, офіційний Київ продовжує постачати зброю в Грузію.
Принципова позиція України в озброєнні світу є цілком логічною поведінкою, зважаючи на стратегію провідних постачальників зброї, яких рідко можуть зупинити попередження міжнародних організацій. Так, серед країн, які періодично звинувачують у “торгівлі смертю” є Великобританія, Росія, Китай та інші. Проте для України тривожним повинен бути хоча б той факт, що наша держава потрапляє у списки стабільно часто. Так, 2011-го Amnesty International опублікувала звіт, згідно із яким Україна потрапила в список з 11 країн, що постачають зброю репресивним режимам Африки та Близького Сходу.
Стабільне фігурування у списку торговців зброї може активізувати ООН, що своєю чергою може викликати санкції проти України. Проте, зараз міжнародна спільнота просто спостерігає за конфліктом у Південному Судані…