Відучора, 2 липня, Україна та Львівщина зокрема, поринули у ще один вкрай спекотний та нервовий час – стартувала вступна кампанія-2012, яка триватиме до 31 липня включно.
Попри те, що попереду місяць на вступ, та й абітурієнти мають можливість зареєструватися через інтернет, уже у перший день у Львові перед приймальними комісіями вишикувалися довжелезні черги вступників разом із батьками.
Цьогоріч абітурієнт має право подати документи до п’яти навчальних закладів, а у середині самого вишу – на три спеціальності. Відповідно, кожен навчальний заклад запроваджує свої правила подачі документів: в одних реєструють документи на три напрямки одразу, в інших – на кожен напрямок окремо. Тож черги в одних вишах просуваються швидше, в інших – повільніше.
Відучора, 2 липня, Україна та Львівщина зокрема, поринули у ще один вкрай спекотний та нервовий час – стартувала вступна кампанія-2012, яка триватиме до 31 липня включно.
Передусім, ознакою вступу-2012 стане більш жорстка конкуренція за місця державного замовлення, порівняно з минулим роком. Адже, цього року для участі в основних сесіях зовнішнього незалежного оцінювання зареєструвалося на 22% абітурієнтів більше, ніж попереднього, інформує “Українська правда. Життя”. Таким є прогноз Громадянської мережі ОПОРА, яка спостерігатиме за процесом вступу у майже п’ятдесяти ВНЗ України.
По-друге, сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти дійсні для участі у конкурсному відборі починаючи з 2008-го, а це означає, що кількість потенційних абітурієнтів є набагато більшою, аніж кількість зареєстрованих на ЗНО-2012.
Є деякі відмінності і у формуванні конкурсного бала вступника 2012 р. Як і в минулому році, він складається із суми балів сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання та середнього бала документа (додатка до атестата) про повну загальну середню освіту.
Однак, мінімальний бал з профільних предметів не може бути менший 140 (124 у минулому році), а з непрофільних – 124. І що важливо – вищий навчальний заклад може встановлювати свій мінімальний прохідний бал для профільного предмета на кожний напрям підготовки, однак він не може бути нижчий 140.
Після минулорічного тестового режиму, офіційно запрацювала система електронної подачі документів. “Заяви в електронній формі подають вступники, які мають атестат про повну загальну середню освіту, сертифікат (сертифікати) зовнішнього незалежного оцінювання з конкурсних предметів, визначених Умовами та правилами прийому до вищих навчальних закладів, та вступають на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра”, – зазначає заступник директора департаменту вищої освіти Микола Фоменко.
Аби подати електронну заяву на участь у конкурсному відборі, абітурієнту потрібно зареєструватися на сайті ez.osvitavsim.org.ua та отримати підтвердження своїх даних із “Єдиної державної електронної бази з питань освіти” (ЄДЕБПО). Тільки після цього можна ввійти у систему та подати електронну заяву для вступу.
Проте, скористатися таким способом можуть тільки ті вступники, які навчатимуться на бакалавра, мають атестат про повну загальну середню освіту та сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання виданий у 2012 році, або сертифікати чи їх дублікати 2008, 2009, 2010 та 2011 року.
Не можуть подати електронну заяву про вступ абітурієнти, які мають підстави для особливих умов зарахування. А це пільгові категорії, особи, які мають право на позачергове зарахування, особи, що мають додаткові бали за підготовчі курси чи виграні олімпіади, та абітурієнти, які не проходили ЗНО і мають право здавати вступні іспити.
Та попри заяви посадовців, що на роботу сайту немає нарікань і він працює бездоганно, вчора, у перший день вступної кампанії, до обіду через завелику цікавість до нього, він практично не функціонував.
ДО ТЕМИ Рейтинг престижності Згідно з результатами п’ятого щорічного дослідження кращих вишів країни “Компас”, яке представили соціологи КМІСу та представники компанії “СКМ”, освіту краще здобувати у київських вишах, у десятці є й два найвідоміші університети Львівщини. Отож, як писала “Пошта”, згідно з дослідженням, у 2012-ому найкращими визнано: Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут” (90 балів), Київський національний університет ім. Т.Шевченка (83 бали) та Національний університет “Києво-Могилянська академія” (43 бали). Серед навчальних закладів західного регіону найвищі позиції отримали – Політехнічний (п’яте місце, 36 балів) та Франковий університети (сьоме або десяте місце – якщо враховувати, що на одному місці можуть перебувати по кілька ВНЗ, 22 бали). При побудові рейтингу враховували кілька критеріїв. По-перше, це оцінка роботодавців, які визначали ті виші, що дають найкращу підготовку для роботи у їхній компанії. По-друге, оцінка експертів, кадрові вподобання провідних українських компаній. Третій критерій – оцінка самих випускників, їх задоволеність отриманою освітою та можливостями, які вона надає у трудовій діяльності. Ще один вимір – кількість компаній-роботодавців та експертів, які співпрацюють із конкретним вишем. |
Лише згодом, коли ажіотаж дещо спав, на нього можна було зайти. Проте, іноді, через велику кількість цікавих, він “зависав” на кілька чи кільканадцять хвилин. Є сподівання, що коли вступна кампанія увійде у звичне русло, ажіотаж спаде і системою можна буде скористатися.
Факт подачі заяви в електронній формі фіксується у ЄДЕБПО автоматично. Отже, абітурієнти мають право комбінувати традиційну (паперову) форму подання заяви разом із електронною, тобто подавати заяви до одних вищих навчальних закладів особисто, а до інших у електронній формі.
Якщо вступник зареєстрував свою заяву в інтернеті, йому уже непотрібно додатково нести документи до приймальної комісії. Після відправлення заяви на вступ до вищого навчального закладу, необхідно дочекатися повідомлення щодо стану заяви. Тобто, вона може бути допущена чи недопущена до конкурсу. Реєстрація в інтернеті займе до години часу, натомість, аби особисто подати документи доведеться витрати щонайменше день. Втім, як і в довжелезних чергах буде зруйновано чимало нервових клітин.
Якщо ж вступник подає документи особисто, то його також зареєструють у цій же базі, але це зроблять у приймальній комісії. Як інформують працівники приймальної комісії, у перший день система давала збій, тому майбутнім студентам доводилося чекати доки вона запрацює. Добре, що збої ставалися нечасто та й тривали недовго.
КОМЕНТАР |
Ольга Стрелюк, координатор громадського спостереження за вступною кампанією до ВНЗ громадянської мережі "Опора": |
- На телефон нашої гарячої лінії (044) 222 - 57 - 27 дзвонять багато людей і скаржаться, що не можуть подати документи через інтернет. Електронний вступ працює, але перш ніж подати документи, потрібно зареєструватися. А цього абітурієнти зробити наразі не можуть, сподіваюся, це тимчасові негаразди і Міністерство освіт відреагує швидко. Тим, хто планує найближчим часом подавати документи на вступ, краще йти самому в приймальну комісію і подавати документи особисто.Щодо електронного вступу, то певні речі уже врегульовані. Коли абітурієнт зареєструвався і усе правильно відмітив, йому приходить інформація про статус його заяви. Постанова Кабінету міністрів передбачає кілька статусів: "документи прийняті до розгляду", "заява зафіксована" та "заява відхилена". Але тут існує загроза: абітурієнт сам несе відповідальність за правильність тих чи інших поданих даних на цьому сайті.Якщо у приймальній комісії помітять, що, наприклад, середній бал атестату було пораховано неправильно, тоді абітурієнт не буде зарахований. Коли людина зареєструвалася в електронному вигляді, доносити вручну папери вже не потрібно. Та ми все ж радимо подавати документи в паперовому вигляді. |
Загалом, цього року випускників у школах удвічі більше, ніж торік. За даними Державного комітету статистики, 11 клас закінчили майже 320 тисяч школярів, а цьогорічне ЗНО пройшло майже 329 тис. учасників. Тож, автоматично збільшилася й кількість абітурієнтів, які претендуватимуть на одне місце.
На вступ до вишів за державним замовленням у 2012 році можуть розраховувати до 128 тисяч випускників, тобто орієнтовно 40% абітурієнтів. Проте, як повідомив міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник, кількість державних місць збільшиться лише для напрямків з інформаційно-комунікаційних технологій, інженерних спеціальностей, природничих та математичних наук.
Зокрема, цього року суттєво збільшено державне замовлення на такі напрями підготовки як електроніка, енергетика та енергетичне машинобудування, радіотехніка, радіоелектронні апарати, зв’язок, металургія та матеріалознавство, машинобудування та металообробка, хімічні технології та інженерія, авіаційна та ракетно-космічна техніка, транспорт і транспортна інфраструктура.
Натомість, на гуманітарні спеціальності, економіку та інші популярні напрямки кількість державних замовлень зменшили.
Так, для прикладу, у ЛНУ ім. І. Франка за напрямком економіка і підприємництво із 790 місць денного навчання за кошт держбюджету зможуть навчатися лише 113 студентів, зокрема за спеціальністю “фінанси і кредит” зможуть безкоштовно навчатися лише 20 студентів із 300. Натомість, із 120 студентів-математиків 100 здобуватимуть освіту коштом держави.
До скількох закладів можна подавати документи?
Згідно з правилами, кількість закладів, у які абітурієнт має право подавати документи залишається незмінною. Відповідно, абітурієнт може скерувати 15 пакетів документів: у п’ять вищих навчальних закладів на три різні напрямки.
Зарахування відбуватиметься на основі конкурсного балу, який вираховуватиметься за результатами ЗНО, середнього балу шкільного атестата та додаткових балів (екзамени, творчі конкурси, курси).
Які документи потрібні для вступу?
Цьогоріч вступники можуть подавати заяву на вступ як у паперовій, так і електронній формі. Заява в паперовій формі подається вступником особисто до приймальної комісії навчального закладу.
При поданні заяви в паперовій формі вступник пред’являє особисто:
– заяву про вступ, де вказано напрям підготовки та форму навчання (заповнюється безпосередньо у приймальній комісії);
– атестат та додаток до нього, або ж нотаріально завірена копія;
– сертифікати Українського центру оцінювання якості освіти;
– додаток до сертифіката, який потрібно самостійно видрукувати зі своєї персональної сторінки (!);
– медичну довідку за формою 086;
– паспорт громадянина України (паспорт громадянина України для виїзду за кордон, військовий квиток або приписне свідоцтво – для осіб чоловічої статі, свідоцтво про народження – для осіб, які ще не мають паспорта);
– ксерокопії першої, другої та одинадцятої сторінок паспорта;
– шість кольорових фотокарток розміром 3/4 см.
Для подання електронної заяви
Необхідною умовою подання електронної заяви є реєстрація абітурієнта на інтернет-сторінці за адресою ez.osvita-vsim.org.ua, під час якої вступник має надати:
– адресу електронної пошти;
– пін-код (обирається самостійно);
– рік отримання сертифіката ЗНО;
– серію і номер атестата про загальну середню освіту.
Після надання зазначеної інформації її достовірність буде перевірена у “Єдиній державній електронній базі з питань освіти”. У разі збігу наданої інформації та даних, що містяться в єдиній базі вступник отримує логін та пароль для доступу до особистого електронного кабінету. В особистому електронному кабінеті абітурієнт має внести до Єдиної бази наступні дані:
– стать;
– місце проживання;
– номери телефонів;
– дата видачі медичної довідки;
– середній бал додатка до атестата;
– обрати вищий навчальний заклад і напрям підготовки.
Кожен пакет документів, які подає абітурієнт безпосередньо до вишу, приймальною комісією вноситься до “Єдиної державної електронної бази з питань освіти”. Якщо ж абітурієнт реєструється безпосередньо в інтернеті, його дані автоматично заносяться до електронної бази.