Сьогодні в Україну прибуде прем’єр-міністр Російської Федерації Дмітрій Мєдвєдєв. А через два тижні до нас із візитом завітає президент РФ Владімір Путін. На зустрічах із ними українське керівництво вже укотре порушить газове питання. Попри досвід чотирьох європейських компаній, котрі через суд домоглися зменшення ціни палива, українські урядовці бояться, аби сам “Газпром” не звернувся до Феміди.
Учора голова Кабінету Міністрів Микола Азаров запевнив, що Україна не має претензій до Росії, з якою 2009 року ми уклали невигідні контракти. Судова справа щодо Тимошенко чітко демонструє, що претензії стосуються виключно однієї особи – екс-прем’єра. “Нам прикро, що ціна така висока, що нас за щось карають. Але претензії у нас лише до українських офіційних осіб, які підписали контракт з порушенням чинного українського законодавства та завдали колосального збитку своїй країні”, – цитує Азарова DT.UA. Прем’єр висловив сподівання, що ціну палива таки переглянуть: у цьому питанні уряд розраховує “на добросусідські відносини, на розуміння того, що не можна будувати довгострокові відносини, використовуючи кон’юнктурний момент вигоди”. “Наш уряд зробив помилку, підписавши несправедливий договір на 10 років, через який страждають 46 мільйонів жителів України. Вони свято вірили, що ми з Росією – стратегічні партнери, але як їм пояснити, що це так, якщо ви заганяєте нас в кут такими цінами?” – веде далі Азаров.
Обережність та невпевненість, якими керується прем’єр у оцінках російського уряду, пояснюються ще й тим, що днями з’явилася інформація начебто “Газпром” може подати до суду на Україну. Кабінет Міністрів України затвердив прогнозний баланс надходження і розподілу природного газу на 2012 рік, згідно з яким НАК “Нафтогаз України” здійснює закупівлю газу. Інформація про судовий позов з’явилася у відповідь на цей документ: Україна офіційно підтвердила імпорт всього 27 млрд куб. м палива, тобто майже половину обсягу, передбаченого контрактами із “Газпромом”. Цікаво, що газовий монополіст минулого тижня повідомив, що розраховує як мінімум на 41,6 млрд куб. м.
Отож під час зустрічей із Мєдвєдєвим та Путіним українське керівництво й має намір з’ясувати, чим загрожує їм бажання зістрибнути з газової “голки”.