Тривожні тенденції розвитку та успішного функціонування вищої освіти в Україні не закінчуються виключно українофобним міністром. Бездіяльність в інтеграції системи освіти до європейських зразків, низьке фінансування, нівеляція попередніх здобутків перетворюють українську освітню сферу на відстійник, де поволі гаснуть ідеї, втрачається інтелектуальний потенціал, готується не еліта, а раби нації.
Дещо гіперболізоване твердження, звісно ж не стосується всіх вишів (сподіваємося і не половини), але безпосередньо пов’язане з самим підходом до системи вищої освіти у сучасній Україні.
Про негативні тенденції та відсутність суттєвого прогресу в більшості у сфері вищої освіти розповів президент Міжнародного фонду досліджень освітньої політики Тарас Фініков (на фото). Цього тижня в ЛНУ ім. І. Франка він презентував звіт “Входження національної системи вищої освіти в Європейський простір вищої освіти та наукового дослідження”.
Отож, згідно з доповіддю керівника авторського колективу видання Тараса Фінікова, в сучасній системі вищої освіти є як позитивні, так і негативні тенденції. Проте, відверті недопрацювання суттєво переважають над хорошими змінами.
За словами доповідача, приєднання України до Болонського процесу обумовило необхідність швидкого запровадження низки системних та структурних змін у вищій освіті відповідно до рекомендаційних документів міністерських конференцій його країн-учасників. Але спроби модернізації вищої освіти врешті наштовхувалися на протидію найвищих владних чинів, і, або ветувалися в різний час президентами, або не знаходили підтримки парламенту.
Окрему увагу під час створення звіту група аналітиків приділила запровадженню в Україні Стандартів і рекомендацій щодо забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти: “Комплексної системи забезпечення якості вищої освіти в Україні не створено. Її тимчасовим замінником виступають системи ліцензування та акредитації, інспектування вищих навчальних закладів ззовні та ректорський контроль всередині інституцій. На жаль, названі компоненти як самостійно, так і сукупно не забезпечують системного впливу на всі процеси організації навчальної діяльності та її змісту, не створюють ефекту постійного поліпшення якості освіти”, – зазначає Тарас Фініков.
Для розв’язання проблеми, зазначають дослідники, потрібно скоротити розрив, який є між сферами праці та освіти, створити системи розвинених інструментів мотивації поступово, але цілеспрямовано формувати цілісну систему забезпечення якісної вищої освіти.
ДО ТЕМИ Загалом, звіт – один із перших претензійно об’єктивних цілісних аналізів стану вищої освіти в Україні – повинен співвідноситися із доповідями по європейських країнах. Відповідно, на його основі ЄС матиме змогу визначати ступінь інтеграції в освітнє коло Європи. |
Зважаючи на невисокий рівень структурної цілісності вищої освіти, дещо незвичною, проте характерною особливістю української вищої освіти є той факт, що за статистикою, Україна є однією із п’яти країн в Європі з найбільшою кількістю студентів. Так, держава щороку забезпечує прийом 70 – 75% всіх випускників середньої школи до ВНЗ.
“Проте починаючи з 2009-го, їхня кількість почала поступово скорочуватися і цей тренд триватиме до 2017 – 2018 рр.”, – каже Тарас Фініков.
Низькими в Україні є також видатки на освіту. Незважаючи на те, що параметри витрат на вищу освіту є одними із найвищих у Європі і становлять в останні роки 2 – 2,3% ВВП або 6 – 6,8% від загальних видатків зведеного бюджету, сума коштів є доволі малою. Адже, внаслідок низького ВВП середньорічні видатки на одного студента, що навчався за бюджетні кошти в 2010/11 навчальному році, становили близько 2270 євро. Це складає лише 51% від рівня витрат в Естонії (найменший в ЄС) або 28% від середнього по ЄС показника.
“Зрозуміло, що такий рівень фінансування вищої школи робить малоймовірним досягнення кращих стандартів якості європейської освіти”, – певен доповідач.
Серед інших важливих проблем вищої освіти в Україні звіт засвідчує відсутність належного суспільного впливу на формування моделі фінансової підтримки вищої школи, паразитування бізнесу, завдяки складній ситуації на ринку праці, нерівність доступу до освіти.
Зараз в освіті спостерігається тенденція “позитивної дискримінації”, коли чимало потенційних студентів не мають змоги навчатися через низький соціальний статус. “ЗНО, запровадження якого вирівнювало студентів, нині активно зводиться нанівець”, – каже Тарас Фініков