Вибиваючи землю з-під ніг

Ринок землі в Україні може запрацювати вже найближчим часом

Ринок землі в Україні може запрацювати вже найближчим часом

Споконвічну українські цінність, і засіб для життя мільйонів наших співгромадян – землю – вже невдовзі можуть кинути у вільний продаж. При цьому, номінальна вартість земель невідома, не забезпечено прозорості процедур торгівлі стратегічною цінністю країни, поставлено у неможливість володіння землею звичайних українців.

 Ще один крок до продажу землі Верховна Рада України зробила у четвер ввечері, прийнявши в цілому законопроект щодо розмежування земель комунальної і державної власності.  Серед інших постулатів документ, зокрема, передбачає створення земельного банку, відсутність якого була одним із запобіжників, що не дозволяв продавати землю навіть за умови скасування мораторію.

Створення земельного банку прописано у поправці, яку народні обранці внесли в останній момент. Бездумному голосуванню і бажанню “злити все” в останні місяці свого функціонування не завадили навіть слова спікера парламенту, який попередив про нелогічність поспішного голосування.  “У цій поправці йдеться про державний земельний банк, якого не існує, це по-перше. А, по-друге, це не відповідає логіці ст. 116. Ви наполягаєте – я поставлю. Але давайте не приймати дурниць”, – зазначив спікер.

Створення земельного банку, найімовірніше, є останнім кроком чинної влади перед спробою, омріяного багатьма олігархами, зняття мораторію на продаж землі, який діє в Україні із 2001-го.

 Так, ще напередодні засідання ВРУ БЮТівець Сергій Соболєв попередив про загрозу, зазначивши, що раніше існувало три запобіжники розпродажу земель: відсутність земельного банку, відсутність передачі земель і відсутність земельного кадастру. “Залишився тільки земельний банк, всі інші запобіжники зняті”, – наголосив опозиціонер.

Зазначимо, що мораторій на землю введено 2001-го, водночас було ліквідовано колективну власність на землю. У 2004, 2006, 2007 та 2010 роках ВРУ продовжувала дію мораторію. Востаннє дію мораторію продовжено наприкінці минулого року до січня 2012. Янукович ще 2011 р. заявив, що уже з 2012 р. в Україні має повноцінно функціонувати ринок землі. 

Безперечно, важливий фактор реалізації сільськогосподарського потенціалу країни, тим не менше, в умовах тотальної корупції та непрозорості ведення торгово-економічних справ може призвести чи до не найбільшої трагедії сучасної України – втрати землі. Також станом на сьогодні в Україні ще не підготовлено відповідну законодавчо-правову та структурну базу для успішного й прозорого функціонування земельного ринку. 

Чимало аналітиків ще раніше висловлювали побоювання, що продаж землі може призвести до формувань новітніх латифундій, адже сьогодні простий українець не може дозволити собі участь у земельних торгах. Відповідно, на власність претендуватимуть великі компанії та олігархи. Також існує суттєва небезпека у можливому погіршенні якості обробки землі, виснаженні ґрунтів та можливій перспективі дозволу продажу української землі іноземним громадянам і корпораціям. Стосовно самого факту продажу землі, то ситуація тут загалом виглядає надто непривабливою. Так, остання оцінка землі і якості ґрунтів проводилася ще у 50-х роках.

За таких умов будь-які натяки на впровадження в дію земельного ринку можуть бути вмотивовані не більше і не менше як бажанням віддати за безцінь останній плацдарм українців – Землю 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4060 / 1.56MB / SQL:{query_count}