У міжнародному рейтингу недієздатності держав Україна посідає 113 місце зі 178-ми. Це найкраща позиція з-поміж колишніх республік СРСР. Проте рівень стабільності у нас нижчий від середнього, а здатність протистояти різноманітним ризикам порівняно з іншими країнами – невелика.
Щороку поважний журнал міжнародної політики Foreign Policy публікує Failed states index (Індекс недієздатності держав). Країни аналізують за трьома групами показників: соціальними (рівень демографічного тиску, міграції біженців, частка невдоволеного населення, еміграція з країни), економічними (рівень фінансової нестабільності та рівномірність розвитку) і політичними (криміналізація держструктур, якість громадських послуг, порушення прав людини, вплив кланових еліт та органів безпеки і втручання інших країн у справи певної держави).
Наслідком обробки цих показників є окремий індекс. Наприклад, у найбільш нестабільної країни – Сомалі – цей показник становить 114,9 бала, у найбільш дієздатної – Фінляндії – 20 балів. Україна цього року отримала 67,2 бала. За всі роки визначення цього індексу (тобто від 2005-го) маємо найкращий результат.
Майже всі показники, що беруться до уваги експертами, порівняно з минулим роком у нас знизилися. І це добре. Але два із 12-ти таки зросли – рівень делегітимізації та криміналізації державних органів, а також рівень впливу органів безпеки (як “держави в державі”).
До речі, тут ми є прикладом загальної тенденції: як вказують дослідники, попри зменшення кількості міждержавних конфліктів, у світі зростає рівень політичної нестабільності, а в низці держав відбувається деградація інститутів влади. Загалом більш як два мільярди людей живуть у нестабільних країнах, що балансують між економічними та політичними кризами.