Поспіх русифікації

Партія регіонів таки обіцяє проголосувати за мовний закон

Партія регіонів таки обіцяє проголосувати за мовний закон

Попри відносну безпеку, в якій себе могли відчути українці, після того як стала очевидною неможливість швидкого розгляду у другому читанні мовного законопроекту, попри регламент та Конституцію, попри волю громадян і логіку речей, Партія регіонів спільно з іншими ідейними спільниками таки заявляє про бажання і змогу якомога скорішого прийняття законопроекту про мови. 

Опозиція традиційно обіцяє відстоювати мову. Проте найсумнішим у цьому контексті є те, що “мововбивці” можуть насправді виконати свою обіцянку. У відносній безпеці українська мова могла перебувати після того, як спікер ВРУ Володимир Литвин заявив, виходячи з вимог регламенту, законопроект “Про основи державної мовної політики” на пленарному тижні 19-22 червня розглядатися не може.

Тим не менше специфіка нашої країни включає всеохопнi можливoсті реалізації тих чи інших ініціатив. Майже одразу після заяви Литвина один із авторів скандального законопроекту Вадим Колесніченко сказав, що парламентська більшість прийме в цілому законопроект ще до кінця поточної сесії. “ВРУ в особі більшості хоче прийняти цей законопроект до літніх канікул. За регламентом всі можливості для цього є”, – каже Колесніченко.

Вочевидь уже тоді в регіоналів визрів чіткий план, яким самe чином проштовхнути законопроект. Сумніви “регіоналів” стосовно можливості прийняття законопроекту до 22 червня й, водночас заяви, в яких йшлося про швидке прийняття закону, нібито суперечили одна одній. 

Але все виявилося дуже просто: у Партії регіонів розглянули можливість продовження поточної сесії на тиждень. “Такі варіанти ми обговорювали у фракції. Є доручення підготувати відповідний проект постанови. Якщо ми не встигнемо розглянути низку знакових законопроектів, то будемо наполягати на тому, щоб провести ще один сесійний тиждень”, – сказав голова фракції “регіоналів” Oлександр Єфремов.

ДО ТЕМИ

Захист російської мови вже перейшов у сферу Генпрокуратури. Як повідомляє УНІАН, Партія регіонів звернулася до ГПУ із проханням дати оцінку висловленням представників опозиції щодо російської мови: “Ми вже звернулися в Генпрокуратуру із проханням привести до тями діячів демократії, що дозволяють собі негативні висловлення про російську мову”, – заявив Вадим Колесніченко. 

Як приклад, він навів висловлювання про російську мову депутата Львівської облради Ірини Фаріон. “Вона сказала, що російська мова – це мова окупантів. При цьому вона ж в 2010-му оголосила, що тих, хто не володіє українською мовою, обов’язково посадять. А це, не багато не мало, 5 млн українців, для яких рідною мовою не є українська”, – сказав “регіонал”. 

Видаючи точнішу інформацію Єфремов додав, що більшості зараз необхідно розглянути  понад “30 першочергових законопроектів”, зокрема, “мовного”, про податок на розкіш, про скасування депутатської недоторканності. 

Гру, яку затіяли “регіонали”, найімовірніше, за традиційним потуранням спікера Литвина, розгадати насправді не так легко. Сам Литвин уже встиг раніше “підіграти” владній більшості, заявивши, що чутки про продовження сесії є лише чутками. 

Зараз у “регіоналів”, ймовірно, окреслюються дві стратегічні лінії: перша – за потурання Володимира Литвина внести законопроект до розгляду в порядок денний, при тому порушивши регламент і закон, але зробивши свою справу. У цьому контексті продовження сесії є лише дрібним інструментом, який покликаний відволікати увагу опозиціонерів. Другий варіант набагато простіший: добитися продовження сесії, обрати момент і проголосувати.

Бліц-голосування, вочевидь, малоймовірне, адже вже зараз законопроект не є тим “кришталевим і недоторканим” виробом двох законотворців. Так, нині до законопроекту вже надійшло понад півтисячі поправок. Очікується, що їх буде близько тисячі. 

Тобто, закон повинен дискутуватися і лобіюватися, “тушкам” мусять платити, а поодинокі “недоопозиціонери” мають вже розглядати потенційну можливість “злиття” мовного питання. Себто, з великою кількістю поправок і зі самим статусом законопроекту, апріорі неможливе його прийняття шляхом дезорієнтації опозиції, як це сталося в першому читанні. 

Тим не менше спроба буде зроблена, вона буде блискавичною і навряд чи комусь заманеться звернутися хоча б до Конституційного суду для відстрочки законопроекту. Фактичних важелів для боротьби зі законодавчою діяльністю “регіоналів” не залишається. Єдиний вихід – бути насторожі. 

Наразі останнє пленарне засідання поточної сесії парламенту має відбутися 6 липня. Найдовше свою агонію Рада може продовжити 13-15 липня. Далі законодавча діяльність буде в руках нових депутатів, адже після літніх канікул, із наближенням виборів будь-які законодавчі ініціативи плавно перейдуть у передвиборчі обіцянки. 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4625 / 1.58MB / SQL:{query_count}