Серед пріоритетів українців статус російської мови займає одне з останніх місць. Це одна з тих тем, думку щодо яких від депутатів та охочих ними стати, українці воліють чути в останню чергу. Це, зокрема, доводить дослідження фонду “Демократичних ініціатив” та соціологічної служби Центру Разумкова.
Соціологи запропонували із переліку 33 найбільш популярних у ЗМІ тем обрати десять, що безпосередньо цікавлять респондента. Стислий висновок за результатами відбору такий: візьміться врешті за економіку. Так звані ідеологічні питання – як-от статус російської мови, вступ до НАТО, ЄС чи союзу із Росією – не надто цікавлять виборців. До того ж, від 2005 року інтерес до цих тем виявляє все менша кількість людей (виняток хіба із вступом до ЄС).
На перших місцях у списку пріоритетів українців перебуває подолання безробіття (59,3%) та кризи в економіці, економічне зростання (51,8%), підвищення загального рівня зарплат, пенсій, стипендій (51,5%), а також зниження цін на продукти і товари першої необхідності (43,3%). Мовне питання турбує українців приблизно в 15 разів менше за теми з даного переліку. Якщо у 2005 році перед виборами воно цікавило 8,9% виборців, то зараз лише 3,9%.
До речі, це саме опитування показало, що у рівність усіх перед законом вірить лише 3% українців. І це теж тема для кандидатів у депутати та представників влади.
Тим паче, саме в останні роки відбулася така зневіра. Наразі ми перебуваємо на рівні 2004 року – тоді віра у об’єктивність закону була аналогічною. На думку українців, користуються перевагами перед законом ті, у кого є гроші (82%), і ті, у кого є влада (82%). І якщо про гроші українці завжди були великої думки, то можливості, які дає влада, в останні роки суттєво піднялися в очах наших співгромадян.