Різноманітні подорожі та екскурсії у колі однокласників завжди є гарним відпочинком для дітвори, а спогади з кумедними світлинами залишаються на все життя! Та щоб організувати вдалий відпочинок школярам, вчителі мають докласти чимало зусиль, адже кожна поїздка з дітьми, а особливо подорож автобусом, вимагає чимало дозволів та документів. Якщо ж все зроблено правильно, батьки можуть не хвилюватися за своїх доньок та синів.
Аби екскурсія учнів обійшлася без травм та нещасних випадків варто знати основні пункти правильної організації поїздки. Передусім для школярів до восьмого класу не варто планувати довгі подорожі – найкраще провести екскурсії у межах області. Скажімо, оглянути красу замків Львівщини.
А ось із старшокласниками уже можна влаштовувати довготривалі тури.
Вкрай важливо правильно обрати перевізника чи шофера автобуса. “Групи школярів мають право перевозити лише досвідчені водії зі стажем керування автобусом не менше, ніж п’ять років. І, звичайно, вони повинні дотримуватися усіх правил безпеки руху”, – зазначає “Пошті” керівник прес-центру ДАІ м. Львова Людмила Ліб.
ДО ТЕМИ Документи, необхідні для шкільної екскурсії: – лист-відношення відповідного органу управління освітою на ім’я начальника Головного управління освіти і науки облдержадміністрації; – наказ закладу освіти щодо перевезень організованих груп дітей; – список дітей-учасників встановленого зразка; – дозвіл лікаря встановленого зразка; – ксерокопію схеми маршруту; – ксерокопію розкладу руху автотранспорту; – ксерокопію ліцензії на право надання послуг з перевезення; – ксерокопію ліцензійної картки до ліцензії; – ксерокопію посвідчення водія; – ксерокопію технічного паспорта автотранспорту; – ксерокопію відношення на ВДАІ УМВС. |
Організаторам поїздки разом із перевізником варто визначити маршрут подорожі, скласти його схему, домовитися про зупинки автобуса та встановити розклад руху.
“Зупинки для “кущиків” потрібно робити частіше, ніж для дорослих. Так, перша має бути після 50 км шляху, а наступні – через кожні 100 км. Також кожну годину водій повинен робити зупинку на п’ять хвилин для відпочинку, адже діти дуже непосидючі. А через п’ять годин руху – щонайменше півгодинний відпочинок”, – каже Людмила Ліб.
Після обговорення усіх деталей, варто оформити схему маршруту та розклад руху в трьох примірниках. Їх потрібно затвердити у територіальному підрозділі ДАІ. Один примірник схеми маршруту і розкладу руху видають водію, інший – залишається у організатора.
Варто подбати і про список дітей та супроводжуючих осіб. Адже на кожних десять школярів має бути один керівник, а групу, яка складається з 30 і більше осіб, супроводжує медпрацівник.
“Дітей та супроводжуючих осіб під час перевезення автобусом має бути не більше, ніж місць для сидіння. Курсувати транспорт має лише вдень, і в жодному разі автобус із дітьми не може їхати вночі! У разі, якщо протяжність маршруту руху перевищує 500 км, перевізник скеровує у рейс двох водіїв”, – додає співрозмовниця.
Екскурсійний автобус обов’язково обладнують розпізнавальними знаками “Діти”. Також під час руху має бути ввімкнене ближнє світло фар, а під час висадки та посадки – аварійна світлова сигналізація. Так інші водії знатимуть, що в автобусі їдуть діти.
Школярів перед поїздкою обов’язково варто ознайомити з правилами поведінки та технікою безпеки. Передусім їм варто наголосити, що під час руху автобуса не можна ходити, стояти, самостійно відчиняти вікна, відволікати водія.
“Найчастіше неприємності під час екскурсій стаються під час виходу з автобусів у недозволеному місці або через неправильний перехід дороги. Виходити з автобуса можна лише у дозволеному місці і так само заходити! Під час екскурсії школярі мають йти організованою групою, лише тротуарами та пішохідними доріжками”, – акцентує Людмила Ліб.
Лише за правильної організації поїздки можна з упевненістю говорити про успішну екскурсію, після якої залишаться гарні враження, а батьки будуть спокійні за безпеку своїх чад.